Fly4free.pl

Ryanair dostał milionową karę za wprowadzanie pasażerów w błąd! Chodzi o nową opłatę

Foto: sorbis / Shutterstock
300 mln forintów, czyli ok. 3,6 mln PLN – taką karę według węgierskiego urzędu ds. ochrony konsumentów ma zapłacić Ryanair. Chodzi o wprowadzony na Węgrzech podatek od nadmiarowych zysków, który irlandzka linia przerzuciła na pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec, bo Ryanair nie zamierza płacić kary i zamierza odwołać się do sądu.

Konflikt Ryanaira z rządem w Budapeszcie trwa już od dłuższego czasu, a jego głównym powodem jest tzw. windfall tax, czyli wprowadzony przez Węgry podatek od nadmiarowych zysków. Ta nowa danina, która weszła w życie od 1 lipca, dotyczy różnych sektorów gospodarki, m.in. banków, ale także linii lotniczych. W tym ostatnim przypadku przewoźnicy są zobowiązani do uiszczenia opłaty w wysokości 10 EUR (w przypadku lotów europejskich) lub 25 EUR (dla tras poza Europę) od każdego pasażera. Większość linii pokornie przyjęła nowy podatek, ale nie Ryanair: irlandzka linia wysłała wiadomości do pasażerów mających wykupione bilety na loty z Węgier po 1 lipca i poinformowała ich, że jeśli chcą lecieć, będą musieli dopłacić 10 EUR (automatycznie potrącone z ich karty kredytowej), by pokryć koszty nowej daniny.

Oczywiście wywołało to konflikt z rządem, który oskarżył Ryanaira o przerzucanie na pasażerów kosztów podatku. Przez kilka tygodni węgierscy politycy i szef Ryanaira Michael O’Leary przerzucali się wzajemnymi oskarżeniami, a sprawa trafiła ostatecznie do węgierskiego urzędu ds. ochrony konsumentów. W poniedziałek ogłosił on swój werdykt i jak można było się spodziewać, jest on niekorzystny dla Ryanaira. Węgrzy ogłosili bowiem, że Ryanair wprowadza w błąd swoich klientów i prowadzi nieuczciwe praktyki biznesowe, w tym wspomniane wcześniej dopłaty do już kupionych biletów. Irlandzka linia ma w związku z tym zapłacić grzywnę w wysokości 300 mln HUF, czyli ok. 3,6 mln PLN.

Ryanair zapowiedział, że nie zgadza się z werdyktem, nie zamierza płacić grzywny i planuje apelację. Jednocześnie irlandzka linia jeszcze raz zaapelowała do węgierskiego rządu o wycofanie się z podatku, który jest poważnym ciosem dla branży lotniczej dopiero wychodzącej z pandemii koronawirusa,

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »