Wracasz z Izraela Ryanairem? Szykuj się na solidną dopłatę do biletu

16 stycznia 2018, 13:35||komentarzy 19
ryanair samolot

Razem z wprowadzeniem nowej polityki bagażowej, przewoźnik postanowił „po cichu” dorzucić informację o niezapowiadanych wcześniej opłatach za bagaż podręczny. Ale tylko dla tych, którzy wracają… z Izraela.

Szukasz lotu? Nie przegap następnej okazji - włącz powiadomienia! Obserwuj: #ryanair

Od wczoraj na lotach niskokosztowej linii obowiązuje nowy regulamin. Wśród zmian pojawiła się na przykład zasada, że dwa bagaże podręczne mogą zabrać na pokład jedynie osoby z wykupionym pierwszeństwem wejścia. Pozostali, jeśli posiadają dwie sztuki bagażu, większą z nich muszą oddać do luku. Usługa ta jest bezpłatna. Chyba, że… właśnie wracasz z Izraela.

– Klienci odlatujący z Izraela, którzy na lotnisku zjawią się z drugim, większym bagażem podręcznym (o wymiarach przekraczających 35x20x20 cm) mogą nadać go przy stanowisku odprawy za opłatą 40 EUR lub przed wejściem do samolotu za 50 EUR – czytamy w nowym regulaminie przewoźnika.

Jednak słowo „mogą” jest tu zdecydowanie nieadekwatne. Jak relacjonują nasi czytelnicy, zasada dotyczy wszystkich osób bez pierwszeństwa wejścia na pokład i nie ma możliwości zabrania drugiego bagażu na pokład. Trzeba zapłacić.

Na razie opłata nie jest pobierana na lotach do Izraela, jednak tytuł fragmentu regulaminu wskazuje, że nowe zasady mogą obowiązywać w obie strony.

W związku z niespodziewaną zmianą, wiele osób próbuje wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład, które jest dużo tańsze niż opłata wprowadzona przez Ryanaira – np. na lotach z Izraela to koszt 5 EUR. Ale ich liczba jest ograniczona, więc część osób i tak będzie musiała zapłacić za dodatkowy bagaż lub z niego… zrezygnować.

– Moja dziewczyna miała Priority, ja natomiast nie, nawet nie mogłem go dokupić dla siebie, bo wyskakiwał błąd – oboje mieliśmy plecaki o wymiarach mniej więcej – 20x30x50cm i oboje weszliśmy bez problemu. Ale każdy, kto miał dwa bagaże lub walizkę bez priority – musiał płacić – relacjonuje nikonen na forum Fly4free.pl.

Zbulwersowani pasażerowie próbowali dowiedzieć się od Ryanaira, co z biletami kupionymi przed 15. stycznia. Forumowicz renomeus zapytał przewoźnika wprost, jak może uzyskać zwrot kosztów biletu skoro podczas zakupu nie był poinformowany o takich warunkach.

– Zwrot za bilety nie jest możliwy, gdyż zgodnie z prawem irlandzkim, zmiany regulaminu działają wstecz – poinformowała konsultantka na czacie.

Podsumowując – jeśli mamy tylko mały bagaż podręczny – nieprzekraczający 35x20x20cm, wszystko zostaje po staremu. Bagaż możemy wnieść na pokład. Jeśli mamy dwie sztuki bagażu – to większa zostanie zabrana do luku. Niestety inaczej niż w przypadku wszystkich innych lotów, nie odbywa się to bezpłatnie. Ryanair pobiera za to 40 EUR, jeśli zapłacimy już przy stanowisku odprawy lub o 10 EUR więcej, jeśli będziemy zwlekać aż do wejścia do samolotu. Jeśli chcemy zabrać ze sobą oba bagaże i nie dopłacać przewoźnikowi za bagaż, musimy wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład.

Ryanair tłumaczy, że zmiana zasad nastąpiła wyłącznie w Izraelu ze względu na nowe przepisy bezpieczeństwa. Jednak izraelski Urząd Lotnictwa Cywilnego zdementował tę informację, informując, że z ich strony nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Foto: Anton Gvozdikov/Shutterstock

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze 19 komentarzy

 1. +37 Dobre Słabe Odpowiedz
  jimi 16 stycznia 2018, 13:42

  Ja się dziwię, że po tych wszystkich aferach ze strajkami, odwołanymi masowo lotami, zdrapkami charity, które zasilają kasę MO’La i ogólnym brakiem poszanowania klienta, jeszcze komuś chce się latać FRancą.

 2. -20 Dobre Słabe Odpowiedz
  tybul 16 stycznia 2018, 13:45

  Komentarz ukryty. Kliknij tutaj aby zobaczyć.

 3. +63 Dobre Słabe Odpowiedz
  tupungato 16 stycznia 2018, 14:17

  jimi: mieszkam w Legnicy i muszę lecieć do Szkocji. Mam do wyboru: 400zł Ryanair, 1600zł Lufa, 2500zł LOT, ewentualnie za 1000zł uda się coś wykombinować, tracąc dwa dodatkowe dni na dojazdy. Jaki mam wybór? Tylko Ryanair.

 4. -1 Dobre Słabe Odpowiedz
  Mario21 16 stycznia 2018, 14:29

  tupungato jimi: mieszkam w Legnicy i muszę lecieć do Szkocji. Mam do wyboru: 400zł Ryanair, 1600zł Lufa, 2500zł LOT, ewentualnie za 1000zł uda się coś wykombinować, tracąc dwa dodatkowe dni na dojazdy. Jaki mam wybór? Tylko Ryanair.

  Dojeżdżasz pociągiem do Katowic lub Warszawy i stamtąd masz Wizzaira do Glasgow lub Aberdeen. Da się to zrobić za mniej niż 400 zł.

 5. +10 Dobre Słabe Odpowiedz
  ssaassaa 16 stycznia 2018, 14:43

  jimi Ja się dziwię, że po tych wszystkich aferach ze strajkami, odwołanymi masowo lotami, zdrapkami charity, które zasilają kasę MO’La i ogólnym brakiem poszanowania klienta, jeszcze komuś chce się latać FRancą.

  cena czyni cuda. Jak mam opcję za 400 Ryanem lub 1500 za tradycyjnego przewoźnika to biorę Ryana. Wiem, że będę musiał wtedy bardziej kombinować, ale spakowanie się w mniejszy plecak najczęściej jest warte poświęcenia jak można 1 tpln oszczędzić na locie jednej osoby. Ewentualnie dokupuję jeden rejestrowany bagaż na 2 lub 3 osoby i już po temacie.

 6. +3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Moher 16 stycznia 2018, 14:59

  Na FAQ Ryanaira jest informacja, że nowy regulamin obowiązuje niezależnie czy lecimi do/z Izraela.

 7. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  jimi 16 stycznia 2018, 15:00

  tupungato jimi: mieszkam w Legnicy i muszę lecieć do Szkocji. Mam do wyboru: 400zł Ryanair, 1600zł Lufa, 2500zł LOT, ewentualnie za 1000zł uda się coś wykombinować, tracąc dwa dodatkowe dni na dojazdy. Jaki mam wybór? Tylko Ryanair.

  W Legnicy nie ma lotniska, więc dokądś i tak musisz dojechać. Poza wspomnianymi Katowicami czy Warszawą, dość blisko masz Drezno, z którego za 100Eur można złożyć Eurowings/easyJet.

 8. +6 Dobre Słabe Odpowiedz
  Kashpir 16 stycznia 2018, 15:17

  Moher Na FAQ Ryanaira jest informacja, że nowy regulamin obowiązuje niezależnie czy lecimi do/z Izraela.

  na polskiej stronie nic nie ma o tym w warunkach, a na angielskiej jest info o opłacie tylko dla pasażerów wylatujących z Izraela „Customers departing from Israel”

 9. +7 Dobre Słabe Odpowiedz
  Missimo 16 stycznia 2018, 15:46

  Osoby, które ostatnio leciały do Izraela, dostały informację o zmianach na maila.

 10. +6 Dobre Słabe Odpowiedz
  baczek1991 16 stycznia 2018, 16:20

  Missimo Osoby, które ostatnio leciały do Izraela, dostały informację o zmianach na maila.

  Dziwne bo lecę do Izraela w niedzielę 21.01 i nie dostałem, żadnej informacji od Ryanair. Poza informacją o zmianie zasad i darmowym przekazaniu bagażu do luku.

 11. +25 Dobre Słabe Odpowiedz
  pablo1603 16 stycznia 2018, 16:36

  Wizz jest przewidywalny, za to ich cenię i głównie z nimi latam, Ryan ma często dobre ceny ale ze względu na brak przejrzystych zasad nie ciągnie mnie do nich.

 12. +39 Dobre Słabe Odpowiedz
  amon34 16 stycznia 2018, 16:52

  Ja chyba czegoś nie rozumiem. Jestem w Polsce i tutaj kupuję bilet. Zgodnie z prawem polskim prawo NIE działa wstecz (nota bene jakim cudem w Irlandii działa). To jak Pani na czacie może mnie zbyć takim tekstem?

 13. +7 Dobre Słabe Odpowiedz
  hubson 16 stycznia 2018, 17:00

  Latajcie nimi dalej… Cena czyni z człowieka co ? Wszystko łykniecie ? Macie swój ultra low cost…

 14. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  domorotti 16 stycznia 2018, 17:34

  jimi Ja się dziwię, że po tych wszystkich aferach ze strajkami, odwołanymi masowo lotami, zdrapkami charity, które zasilają kasę MO’La i ogólnym brakiem poszanowania klienta, jeszcze komuś chce się latać FRancą.

  Dziwię się, że pochowali się ewangeliści tanich linii, którzy dla 200 zł oszczędności gotowi są dać się spakować do luku bagażowego.

 15. +5 Dobre Słabe Odpowiedz
  wasmir 16 stycznia 2018, 20:09

  Wlasnie jestem w Izraelu,wylecialem 15 stycznia z Baden-Baden.Dostalem maila od Rajnera o tym ze ze wzgedow bezpieczenstwa tylko klienci prirytetem beda mogli wziac wiekszy podreczny ze soba.Nie moglem pojac co ma bezpieczenstwo do wewnetrznych kombinacji cenowych Ryanera wiec olalem to.Na lotnisku wielki lament,ludzie oddaja podreczny bagaz i placa 40ojro.Jakos dziwnie spokojnie to przyjeli,ach ta niemiecka dyscyplina.Mnie udalo sie jeszcze dokupic prirytet z komorki przez appsa,wiec problem zazegnalem w ostatniej chwili.Niestety,cala kalkulacja ceny lotu wziela w leb,zabilet placilem 10euro a prirytet kosztowal dodatkowe 6euro no i lekki stresik na lotnisku

  ic

  kk

 16. -3 Dobre Słabe Odpowiedz
  Dzordz1 16 stycznia 2018, 22:36

  Wyciąg z regulaminu Rajana:

  Flights to/from Israel

  If you have purchased „Priority & 2 cabin bags” or a Plus/Flexi ticket you can carry the following on-board:

  One small bag e.g. handbag, laptop bag etc. not exceeding 35cm x 20cm x 20cm
  One cabin bag, not exceeding 55cm x 40cm x 20cm in size and 10kg in weight.

  If you have not purchased „Priority & 2 cabin bags” or a Plus/Flexi ticket you can carry the following on-board:

  1 small bag on board (35cm x 20cm x 20cm)

  Customers departing from Israel who present at the airport with a 2nd larger cabin bag (exceeding 35x20x20cm) may drop this bag off at the check-in/bag drop desk, for an airport checked bag fee of €40 or at the boarding gate, for a gate bag fee of €50.

  There is no cabin bag allowance for an infant (aged 8 days to 23 months) travelling on an adult’s lap; however a baby bag* up to 5kg may be carried by the accompanying adult in addition to their own cabin bag allowance

  Please ensure that you remove any valuables from your carry on bags at the boarding gate if it is required to be placed in the aircraft hold.

  Oversized cabin baggage will be refused at the boarding gate, or where available, placed in the hold of the aircraft for a fee of £50/€50 (fee subject to VAT on domestic flights at applicable government rates). If you are unsure, check at the Bag Drop desk before going through security.

  Priority Boarding costs €5 if purchased at the time of the initial flight booking. If added via the manage my booking facility on our website, or via the Ryanair app (up to 45 minutes before the scheduled flight departure time) the fee is €6.

  * A baby bag up to 5kg may be carried by the accompanying adult in addition to their own cabin bag allowance when an infant (aged 8 days to 23 months) is travelling on an adult’s lap.

 17. -2 Dobre Słabe Odpowiedz
  Żaneta Chylewska 1 17 stycznia 2018, 7:48

  Leciałam z Izraela 12. Stycznia i już wtedy dostałam maila od ryanaira o tym, ze zmieniły się zasady przewożenia bagażowow – dla bezpieczeństwa wiec wykupiliśmy priority dla jednej osoby a dla drugiej nie – żeby tez zobaczyć czy rzeczywiście jeden bagaż nam zabiorą do luku – na szczęście tak się nie stało … oboje mogliśmy wziąć bagaże na pokład, wiec niepotrzebna strata 38 zł 😉
  Natomiast znajoma leciał 16. Stycznia i musiała dopłacić 40 euro za drugi większy bagaż ;/ … takie rzeczy tylko w Izraelu …. Nie dość ze na lotnisku 2h przepytywania i sprawdzania to jeszcze problemy z bagażem w ryanairze – masakra !

 18. +2 Dobre Słabe Odpowiedz
  amon34 17 stycznia 2018, 9:11

  Żaneta Chylewska 1 Leciałam z Izraela 12. Stycznia i już wtedy dostałam maila od ryanaira o tym, ze zmieniły się zasady przewożenia bagażowow – dla bezpieczeństwa wiec wykupiliśmy priority dla jednej osoby a dla drugiej nie – żeby tez zobaczyć czy rzeczywiście jeden bagaż nam zabiorą do luku – na szczęście tak się nie stało … oboje mogliśmy wziąć bagaże na pokład, wiec niepotrzebna strata 38 zł 😉Natomiast znajoma leciał 16. Stycznia i musiała dopłacić 40 euro za drugi większy bagaż ;/ … takie rzeczy tylko w Izraelu …. Nie dość ze na lotnisku 2h przepytywania i sprawdzania to jeszcze problemy z bagażem w ryanairze – masakra !

  Takie rzeczy to tylko w Ryanairze. Izrael nie ma nic do tego. A na przepytywanie po prostu trzeba byc gotowym i albo się to akceptuje i jedzie, albo nie akceptuje i wybiera się inny kierunek.

 19. 0 Dobre Słabe Odpowiedz
  Joanna.Chmiel 27 stycznia 2018, 21:03

  Missimo Osoby, które ostatnio leciały do Izraela, dostały informację o zmianach na maila.

  Tak dostały maila dwa dni przed wylotem z Izraela. Nie było wyjścia.

Zobacz także

Powrót do turystycznego raju? Czy Tunezja znów będzie hitem wyjazdowym dla Polaków?

21 lutego 2018, 21:55||Dodaj komentarz

Powrót do turystycznego raju? Czy Tunezja znów będzie hitem wyjazdowym dla Polaków?

Rzym, Ibiza i Barcelona w jednej podróży z Warszawy za 225 PLN

21 lutego 2018, 21:25||Dodaj komentarz

Rzym, Ibiza i Barcelona w jednej podróży z Warszawy za 225 PLN

Tanie loty do Bratysławy z Warszawy od 78 PLN. Na Wielkanoc, Boże Ciało, wakacje i nie tylko

21 lutego 2018, 20:40||Dodaj komentarz

Tanie loty do Bratysławy z Warszawy od 78 PLN. Na Wielkanoc, Boże Ciało, wakacje i nie tylko

Tygodniowy wypoczynek na Korfu za 409 PLN (loty z Rzeszowa + noclegi)

21 lutego 2018, 20:05||Dodaj komentarz

Tygodniowy wypoczynek na Korfu za 409 PLN (loty z Rzeszowa + noclegi)

Jak przetrwać 18 godzin w samolocie? Ultradługie loty – ten sukces może stać się klęską. Twojego organizmu

21 lutego 2018, 19:30||komentarze 2

Jak przetrwać 18 godzin w samolocie? Ultradługie loty – ten sukces może stać się klęską. Twojego organizmu