Fly4free.pl

Od poniedziałku zmienia się polityka bagażowa w Ryanair. Chcesz zabrać walizkę na pokład? Dopłać

Foto: Philip Lange, Shutterstock
(Aktualizacja) Czas przyzwyczaić się do tego, że nasz główny bagaż podręczny nie poleci z nami bezpłatnie na pokładzie.

Wszystkim pasażerom, którzy wybierają się się w podróż na pokładzie niskokosztowej linii Ryanair – lub planują taki wyjazd – przypominamy o zmianach w polityce bagażowej. Od 15 stycznia 2018 wchodzą w życie nowe zasady przewozu bagażu podręcznego, różniące się znacząco od obecnie stosowanych w tej linii.

W skrócie:

  • Waga bagażu rejestrowanego wzrasta z 15 kg do 20 kg, cena takiego bagażu zostaje obniżona średnio z 35 EUR do 25 EUR;
  • Tylko pasażerowie, którzy posiadają bilety w taryfie Plus, Flexi Plus i Family Plus (lub wykupili usługę Priority Boarding), będą mogli podróżować z 2 sztukami bagażu podręcznego na pokładzie bez dodatkowych opłat, tak jak wcześniej;

Szczegóły – dotyczące zmian związanych z przewozem bagażu podręcznego w Ryanair – prezentujemy poniżej:

Zmiany w polityce bagażowej Ryanair

Fot. Ryanair.com

Pierwszeństwo wejścia na pokład

Ile trzeba zapłacić za wykupienie usługi, która umożliwi wniesienie na pokład 2 sztuk bagażu podręcznego? Na przykładowy lot z Warszawy do Londynu-Stansted, 27 stycznia 2018 – koszt takiej usługi to 24 PLN.

Polityka bagażowa Ryanair

Fot. Ryanair.com

Zmiany

Przewoźnik zmianę zasad tłumaczy potrzebą wyeliminowania opóźnień lotów, które często były spowodowane przez procedurę umieszczania wszystkich bagaży podręcznych w schowkach nad głowami pasażerów. Z kolei, patrząc na to z praktycznego punktu widzenia,  Ryanair rezygnuje z opcji, która dawała możliwość bezpłatnego wzięcia na pokład głównego bagażu podręcznego.

Na naszych łamach opisywaliśmy szczegóły związane z wprowadzanymi zmianami w polityce bagażowej przez Ryanair. Informowaliśmy również o tym, że pierwotna data, od której nowe przepisy dotyczące bagażu podręcznego w Ryanair miały być stosowane (1 listopada 2017) została przesunięta – jako powód podawano m.in. kwestię lotów w okresie świątecznym, kiedy pasażerowie z reguły podróżują z większymi niż normalnie bagażami.

Okiem pasażera

Podsumowując: od 15 stycznia, jeśli podróżujemy z dwoma bagażami i oba chcemy mieć na pokładzie – musimy wykupić pierwszeństwo wejścia. Jeśli nie przeszkadza nam, że jeden z nich (większy) zostanie tuż przed wejściem do samolotu zabrany do luku bagażowego, to nie musimy obawiać się żadnej dopłaty. Ta opcja jest darmowa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Powyżej 90-tego pasażera i tak zabierali bagaż do luku. Laptop czy kamerę można zabrać na pokład. Zmiana dotyczy zatem tylko pierwszych 90-ciu pasażerów, i jak zwykle, jeśli komuś zależy, to sobie dokupi usługę pierwszeństwa wejścia na pokład. Po co bić pianę o byle co?
man4business, 24 października 2017, 11:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dwa dni temu wykupiłam pierwszeństwo wejścia, tylko w celu zabrania ze sobą dwóch bagaży. Czy jest jakaś możliwość, żeby to odkręcić? To jest wprowadzanie klienta w błąd...
lasimaailma, 24 października 2017, 12:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
lasimaailma Dwa dni temu wykupiłam pierwszeństwo wejścia, tylko w celu zabrania ze sobą dwóch bagaży. Czy jest jakaś możliwość, żeby to odkręcić? To jest wprowadzanie klienta w błąd…
Głupia Ty. Nie lepiej stanąć wcześniej do kolejki? LOL
jakubiakuellen, 24 października 2017, 13:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Faktycznie od pewnego czasu regułą jest, że powyżej 90-tego pasażera bagaż trafia do luku. Jednak często pomijane są osoby, które mają "miękkie" torby (tj. można je zmieścić pod siedzeniem). Twarde walizki powyżej 90-tego prawie zawsze lądują w luku bagażowym. Ja najczęściej wsiadam na pokład samolotu jako jeden z ostatnich i dotychczas nigdy nie musiałem oddawać bagażu do luku (korzystam z "miękkich" toreb podróżnych).
grzegorz.jot, 24 października 2017, 13:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
jakubiakuellen
lasimaailma Dwa dni temu wykupiłam pierwszeństwo wejścia, tylko w celu zabrania ze sobą dwóch bagaży. Czy jest jakaś możliwość, żeby to odkręcić? To jest wprowadzanie klienta w błąd…
Głupia Ty. Nie lepiej stanąć wcześniej do kolejki? LOL
A czytać ze zrozumieniem potrafisz?
lasimaailma, 24 października 2017, 13:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
man4business Powyżej 90-tego pasażera i tak zabierali bagaż do luku. Laptop czy kamerę można zabrać na pokład. Zmiana dotyczy zatem tylko pierwszych 90-ciu pasażerów, i jak zwykle, jeśli komuś zależy, to sobie dokupi usługę pierwszeństwa wejścia na pokład. Po co bić pianę o byle co?
Ja wsiadam zawsze na samym końcu i nic mi jeszcze nigdy nie zabrali.
obibok, 24 października 2017, 14:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tak, na rejsach Ryanaira, gdzie sprzedanych jest powyżej 140 biletów, pierwszych 80 - 90 osób przechodzi z bagażem podręcznym, niezależnie czy jest on miękki czy twardy, potem ok. 40 osób dostaje zawieszki, a końcówka kolejki mogą, ale nie muszą już oddawać. Miłego popołudnia :)
MichalAgFr, 24 października 2017, 17:19 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czyli już oficjalnie można oddawać duży bagaż podręczny przy Check-in na każdym lotnisku. To ja się cieszę!
Maktravel, 12 stycznia 2018, 10:28 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A co z kwestią lotów do/z Izraela? W tychże lotach Ryanair próbuje zmusić pasażerów do kupna priority... Brak zakupu priority = tylko mały bagaż podręczny, ewentualnie duży za dopłatą kilkudziesięciu euro
MeHow, 12 stycznia 2018, 10:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
MeHow A co z kwestią lotów do/z Izraela? W tychże lotach Ryanair próbuje zmusić pasażerów do kupna priority… Brak zakupu priority = tylko mały bagaż podręczny, ewentualnie duży za dopłatą kilkudziesięciu euro
Można prosić o więcej informacji? Za tydzień lecę. Jak to wygląda? Za duży bagaż podręczny trzeba dopłacać mimo, że powinien być darmowy?
baczek1991, 12 stycznia 2018, 11:23 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Proszę! Kupiłam bilety do Eilat, na których Ryanair mnie oszwabił doliczając przewalutowanie (już wiem, że przy płatności karta trzeba zaznaczyć magiczne okienko ukryte w szczegółach płatności). Zarezerwowałam hotel, od północy rezerwacja jest bezzwrotna. Kilka godzin po braku możliwości bezkosztowej rezygnacji z rezerwacji, chcąc odprawić się on-line, otrzymuję wiadomość o treści: Zbliża się Twój lot do Izraela - zobacz szczegóły poniżej. Od dnia 15 stycznia 2018, ze względu na dodatkowe kontrole bezpieczeństwa na lotach do/z Izraela Pasażerowie, którzy nie nie posiadają pierwszeństwa wejścia na pokład, mogą wnieść tylko 1 małą torbę podreczna (35 x 20 x 20 cm) na pokład samolotu. Klienci, którzy chcą wnieść większe torby na pokład powinni: (a) Zakupić pierwszeństwo wejścia na pokład, gdyz klienci Priorytetowi nadal będą mogli wnieść dwie torby. Lub (b) Zakupić bagaż nadawany za 40 € i odprawić większy bagaż podręczny (lub torbe do 20 kg) na stanowisku check-in co najmniej dwie godziny przed planowanym czasem wylotu. Oprócz klientów priorytetowych większe torby podręczne, nie będą przyjmowane na pokład i będą podlegać opłacie w wysokości 50 € przy bramce wejścia na pokład. Ograniczenie ilości bagaży podręcznych na tych lotach, przyspieszy kontrole bezpieczeństwa i zminimalizuje opóźnienia wynikające z dodatkowych środków bezpieczeństwa na lotnisku w Izraelu. Jestem wściekła, gdyby wiadomość przyszła wczoraj, zrezygnowałabym z wyjazdu w ogóle.
v-v, 12 stycznia 2018, 11:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ochłonęłam. Pierwszeństwo wejścia na pokład w przypadku lotu do Izraela wynosi 28,43 zł. Zatem cena biletów dla jednej osoby w obie strony wzrasta o 56, 86 zł
v-v, 12 stycznia 2018, 12:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Z Izraelem w takim razie chyba sami nie wiedzą bo ja dostałem dzisiaj takiego maila (lot z Tel Aviwu 22-01 Cel podróży: Gdansk Nr rezerwacji: J1P2RN NOWE ZASADY PRZEWOZU BAGAŻU PODRĘCZNEGO Jeśli nie dodasz Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego, możesz wnieść na pokład jedynie 1 mały bagaż. Oto, co możesz wnieść na pokład samolotu Dopuszalne bagaże podręczne Cabin Bags Policy Możesz wnieść na pokład 1 małą torbę poręczną (35cm x 20cm x 20cm), która musi zmieścić się pod siedzeniem przed Tobą. Jeżeli chcesz wnieść 2 sztuki bagażu podręcznego na pokład, musisz dodać Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego . Gdy dodasz do swojej rezerwacji Pierwszeństwo wejścia i 2 sztuki bagażu podręcznego, możesz wnieść na pokład jedynie 2 bagaże podręczne. Jeśli udasz się do bramki do wejścia na pokład z dwoma bagażami, konieczne będzie pozostawienie jednego z nich w celu bezpłatnego umieszczenia w luku bagażowym. Czyli wychodzi, że nie dopłacę jak duży podręczny w luku a mały na pokładzie.
Darek9634, 12 stycznia 2018, 13:24 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czyli " Jeśli udasz się do bramki do wejścia na pokład z dwoma bagażami, konieczne będzie pozostawienie jednego z nich w celu bezpłatnego umieszczenia w luku bagażowym."
Darek9634, 12 stycznia 2018, 13:27 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Warto chyba dodać, że oba bagaże podręczne nadal będą bezpłatne. Bo z tekstu nie wynika
Qba85, 12 stycznia 2018, 14:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Podsumowując: małą walizkę i tak można ze sobą zabrać,z tym że najprawdopodobniej trafi ona do luku bagażowego, czy tak?
Kubusiowa, 12 stycznia 2018, 18:24 | odpowiedz
Avatar użytkownika
grzegorz.jot Faktycznie od pewnego czasu regułą jest, że powyżej 90-tego pasażera bagaż trafia do luku. Jednak często pomijane są osoby, które mają „miękkie” torby (tj. można je zmieścić pod siedzeniem). Twarde walizki powyżej 90-tego prawie zawsze lądują w luku bagażowym.Ja najczęściej wsiadam na pokład samolotu jako jeden z ostatnich i dotychczas nigdy nie musiałem oddawać bagażu do luku (korzystam z „miękkich” toreb podróżnych).
czyli WYMIARY małej torby to jedno ... ale jak mam np. plecak, i jest On większy od tych podanych wymiarów małej torby to raczej przymykają oko bo jest miękki i upcha go pod siedzenia tak? mowa o takim zwykłym plecaku, nie specjalnie kupowanym pod wymiary bagazu danej linii
DonCorrado, 12 stycznia 2018, 19:25 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Qba85 Warto chyba dodać, że oba bagaże podręczne nadal będą bezpłatne. Bo z tekstu nie wynika
Czyli mogę dalej posiadać 2 bagaże ale tylko mały poleci w środku kabiny, a duży bezpłatnie zostanie umieszczony w luku bagażowym? Ta zasada również obowiązuje na loty do Izraela?
gerypl, 12 stycznia 2018, 20:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kurcze a ja zawsze wchodzilem prawie ostatni do samolotu, bo nie chcialo mi sie tyle stac i liczylem ze skoro tylko pierwszych 90 osob puszczaja z duzym bagazem to mi bedac na koncu stawki zabiora do luku i bede mial spokoj z tym 15kg 50l plecakiem. Niestety zazwyczaj kazali mi wziac to bydle na poklad i musialem uwazac zeby ludzi nie pozabijac przy zdejmowaniu itp. Mam nadzieje, ze teraz w koncu faktycznie beda sie tego trzymac ze duze bagaze pojda do luku, a ja bede wychodzil z samolotu jak krol tylko z aparatem na szyi i kawka w reku. I to wszystko bez oplat :)
Kafar, 12 stycznia 2018, 21:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie. Byłam dzisiaj na lotnisku i otrzymałam jasną informację - w przypadku lotów do Izraela (tu: Ejlat) będzie trzeba płacić za dotychczasowy większy bagaż podręczny. Albo nadawać jako rejestrowany, albo wykupić pierwszeństwo wejścia na pokład. Ponadto zmienione zostaną kosze do mierzenia bagaży. Nie wiadomo, czy będzie tolerancja dla wymiarów, jak dotychczas, czy boks będzie ściśle odpowiadał wymiarom, jak np. w przypadku Air Baltic, (bagażu 22 cm nie da się umieścić) i część pasażerów będzie bulić po 50 Euro. Niefajne jest to, iż Ryanair informuje o zmianach krótko przed wylotem, a część osób przebywających na wakacjach w Izraelu nie będzie sprawdzać poczty, może spotkać ich na lotnisku niemiła niespodzianka...
v-v, 13 stycznia 2018, 0:19 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kwestia Izraela jest podniesiona tez tutaj: https://www.fly4free.pl/forum/ryanair-ograniczenia-bagazu-podrecznego-w-izraelu,228,121719?start=20
v-v, 13 stycznia 2018, 0:25 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ja uważam, że ta zmiana jest dobra. Sam byłem świadkiem kilku sytuacji (lecąc głównie z wakacyjnych kierunków), kiedy umieszczenie bagażu przez niektórych pasażerów nad swoim siedzeniem było niezwykłym wyczynem intelektualnym. Ludzie układali bagaże na skos, upychali je do innych luków, wkładali - wyciągali różne niepotrzebne rzeczy... dramat :)
travis, 13 stycznia 2018, 11:33 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »