Fly4free.pl

Ryanair może znieść opłaty, które najbardziej irytują pasażerów! Grożą mu słone kary

Foto: Milosz Maslanka / Shutterstock

Włoski urząd lotniczy ENAC zaapelował do Ryanaira o jak najszybsze usunięcie ze swojego systemu obowiązkowych opłat za wybór miejsca w samolocie dla osób podróżujących z dziećmi oraz osobami niepełnosprawnymi. Jeśli przewoźnik się do tego nie zastosuje, urząd może nałożyć na niego słoną karę – czytamy w depeszy agencji Reuters.

Włochy są od dłuższego czasu oczkiem w głowie Ryanaira, dla którego jest to jeden z najważniejszych rynków. Przewoźnik jeszcze umocnił swoje działania w związku z kłopotami Alitalii i wszedł mocno w loty krajowe. Jednocześnie jednak w żadnym innym kraju irlandzka tania linia nie ma tylu problemów ze strony urzędów, które podważają zmiany w polityce Ryanaira. Kilka lat temu Włosi mocno walczyli z Ryanairem i Wizz Airem w sprawie zmian w polityce bagażowej obu firm, teraz zaś ENAC, czyli urząd lotniczy, domaga się od przewoźnika zniesienia niektórych opłat za wybór miejsca w samolocie.

Przypomnijmy więc, że opłaty za wybór fotela w większości przypadków w linii Ryanair nie są obowiązkowe. Jeśli nie chcemy płacić, zostanie nam przydzielone losowe miejsce, ale z drugiej strony będziemy przez cały lot rozdzieleni od innych osób z naszej rezerwacji. Są jednak dwa przypadki, w których opłata za wybór miejsca jest obowiązkowa: muszą ją uiszczać pasażerowie, którzy podróżują z dzieckiem lub dziećmi oraz z osobą niepełnosprawną. I właśnie w sprawie usunięcia tych obowiązkowych opłat już pod koniec czerwca wypowiedział się ENAC, żądając, by linie lotnicze z nich zrezygnowały.

We wtorek urząd lotniczy poinformował, że Ryanair nie zastosował się do jego prośby.

– Zachowanie Ryanaira jest oparte w pełni na chęci zysku, a nie na ochronie praw pasażerów czy dbaniu o bezpieczeństwo – mówi Pierluigi Di Palma, prezes ENAC.

Jednocześnie urząd lotniczy zapowiedział nałożenie na Ryanaira kary w wysokości 35 tysięcy EUR i dodatkowo – pozwania Ryanaira, który może nakazać przewoźnikowi zmianę jego polityki.

Co na to Ryanair? Linia przesłała do nas komunikat w tej sprawie.

Twierdzenia ENAC są błędne. Ryanair wdrożył w dniu 13 sierpnia tymczasowe środki, które mają zapewnić osobom dorosłym podróżującym z dziećmi lub pasażerami z niepełnosprawnością kilka możliwości skorzystania z bezpłatnie przydzielonych miejsc. Obecne rozwiązanie ma charakter tymczasowy, ponieważ nie udało się w pełni zmienić systemu rezerwacji w tak krótkim terminie wyznaczonym przez ENAC. Rozprawa sądowa zaplanowana jest na 8 września.

Twierdzenie ENAC, że zalecenie to jest uzasadnione względami bezpieczeństwa, jest nietrafne. Polityka Ryanair zawsze zakładała, że ​​osoby niepełnoletnie i pasażerowie o specjalnych potrzebach, którzy potrzebują pomocy, siadają obok towarzyszącego im pasażera. Kwalifikowanie przez ENAC ingerencji w swobodę handlową linii lotniczych w zakresie ustalania cen jako kwestii bezpieczeństwa jest mylące.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »