Fly4free.pl

Ryanair wycofuje się z opłat za bagaż podręczny na lotach z i do Izraela!

ryanair wejscie na poklad
Foto: Patryk Kośmider/Shutterstock
Jeszcze dzisiaj pasażerowie, którzy podróżowali do lub z Izraela z większym bagażem podręcznym muszą zapłacić dodatkowo nawet 50 EUR. Decyzja, która zbulwersowała klientów linii, właśnie została... zmieniona. 

Choć na początku ta informacja wydawała się nieprawdopodobna, to odkąd oficjalnie pojawiła się w regulaminie Ryanaira, nie ustawały głosy oburzenia. Jeszcze dziś rano Ryanair potwierdził wprowadzenie nowej opłaty, która obowiązywała na lotach z i do Izraela. Przed chwilą przewoźnik wycofał się jednak ze swojej decyzji i przywrócił możliwość bezpłatnego nadania większej sztuki bagażu na lotach z i do Izraela od 20 stycznia – zgodnie z nową polityką, wprowadzoną 15 stycznia tego roku.

– Wszyscy pasażerowie do i z Izraela będą mogli podróżować z dwoma bagażami podręcznymi i udać się z nimi do bramki w zależności od regulacji bezpieczeństwa na poszczególnych lotniskach – tłumaczy Olga Pawlonka, menadżer do spraw sprzedaży i marketingu w Ryanair. – Pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład będą mogli zabrać oba bagaże podręczne do kabiny, natomiast pasażerowie bez pierwszeństwa wejścia na pokład tylko ten mniejszy, większy zostanie odebrany przy bramce i bezpłatnie przewieziony w luku – dodaje.

Przewoźnik zostawia sobie jednak furtkę bezpieczeństwa.

–  Na lotniskach o zaostrzonych przepisach bezpieczeństwa, na których pasażerowie zostaną zawróceni do stanowisk odprawy check in w celu nadania bagażu, będą także zobowiązani do uiszczenia opłaty – informuje przedstawicielka firmy.

wymiary bagazu ryanair

Fot. Ryanair.com

W ciągu ostatnich kilku dni pasażerowie byli informowani o opłatach mailowo, ale dopiero po tym, jak kupili bilety. Wiele osób przekonało się o nowych zasadach dopiero na lotnisku.

– Ze względu na dodatkowe środki bezpieczeństwa na lotniskach w Izraelu, poinformowaliśmy klientów, że od dnia 15 stycznia pasażerowie bez pierwszeństwa wejścia na pokład podróżujący do i z Izraela nie będą mogli zabrać większego bagażu podręcznego – wyjaśniała Olga Pawlonka, menadżer do spraw sprzedaży i marketingu w Ryanair. – Aby móc podróżować z dwoma bagażami podręcznymi, klienci mają możliwość zakupu pierwszeństwa wejścia na pokład w cenie 24zł w chwili rezerwacji biletu lub w cenie 30 zł w terminie późniejszym, do 30 minut przed planowanym odlotem samolotu – dodaje.

Po medialnej burzy, jaką wywołała decyzja Ryanaira, izraelski odpowiednik Urzędu Lotnictwa Cywilnego (IAA) poinformował, że po ich stronie nic się nie zmieniło. W ostatnim czasie nie było aktualizacji przepisów bezpieczeństwa, która zmusiłaby irlandzkiego przewoźnika do zmiany polityki bagażowej. IAA zwrócił się także do Ryanaira z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Ryanair otrzymuje corocznie od rządu izraelskiego dotacje o wartości setek tysięcy szekli na trasy operacyjne do nowych destynacji w Europie oraz za sprowadzanie turystów do Ejlatu. Loty przewoźnika do Ovda w pobliżu Ejlatu są również zwolnione z opłat za lądowanie.

Ludzie, którzy kupili bilety przed 15 stycznia tego roku zostali postawieni przed wyborem – płacić albo… płacić. Najtańszym rozwiązaniem było wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład. Konsultanci Ryanaira informowali jednak, że usługę trzeba wykupić na oba loty – docelowy i powrotny. Oczywiście pod warunkiem, że ktoś zdążył to zrobić, bo usługę priorytetowego wejścia na pokład podczas jednego rejsu może wykupić maksymalnie 90 osób.

Pozostali pasażerowie musieli uiścić dużo wyższe opłaty. Kto nie zdecydował się – lub nie zdążył – wykupić pierwszeństwa wejścia, mógł zabrać na pokład jedynie mały bagaż podręczny – o wymiarach nieprzekraczających 35x20x20 cm. W przypadku posiadania dwóch sztuk bagażu, to większą z nich należało oddać do luku za opłatą. Przy stanowisku odprawy bagażu rejestrowanego kosztowało to 40 EUR. Jeśli ktoś liczył na łut szczęścia, opłata za bagaż nadany przy bramce rosła o dodatkowe 10 EUR.

Wielu pasażerów groziło, że zgłosi nowe zasady Ryanaira do Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sporo osób informowało, że dostawali sprzeczne informacje nawet od samego przewoźnika.

– Dostałam maila, iż drugi/większy bagaż podręczny zostanie za darmo umieszczony w luku, a tu nagle takie coś. Gdyby nie facebook, śledzenie komentarzy i forum od rana, po pierwsze w ogóle bym się o tym nie dowiedziała, bo wyraźnie jest napisane w mailu, jaki dostałam od Ryana parę dni temu „Cel podróży: Ovda (…) Jeśli udasz się do bramki do wejścia na pokład z dwoma bagażami, konieczne będzie pozostawienie jednego z nich w celu bezpłatnego umieszczenia w luku bagażowym – opowiada mremremre, na forum Fly4free.pl.

Aktualna decyzja Ryanaira wyjaśnia ostatecznie, że na lotach z i do Izraela nie będzie żadnych dodatkowych opłat. 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Skoro "w Irlandii prawo działa wstecz", to wszyscy ci, którzy za to zapłacili na lotach między 15 a 20 stycznia, powinni dostać zwrot...
Mario21, 18 stycznia 2018, 17:26 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Gratuluję i dziękuję redakcji Fly4Free za poważne zaangażowanie w tematyce dodatkowych opłat dla lotów do/z Izraela. Bezcenny wkład w to wszystko. Szkoda, że inne większe polskie media/portale bardziej w tym czasie były zajęte wojną polsko-polską. Jak widać, Fly4Free jest bardzo potrzebny nie tylko do pomocy przy tanim organizowaniu podróży.
grzegorz.jot, 18 stycznia 2018, 17:30 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Oni chcieli wprowadzić te opłatę bo wypełnienie samolotów do Izraela mimo dopłat to około 60% bo ludzie się bója tam latać i chcieli sobie zrekompensować opłatami za bagaż puste miejsca
luftairways, 18 stycznia 2018, 17:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Super! Szkoda tylko że na 3 osoby kupiłem 2 priosrity w jedną i drugą :) 120 w plecy. A kusiło mnie żeby kupić jedno "na wszelki wypadek" , ale myślę sobie z dzieckiem lepiej nie ryzykować. W każdym razie wiadomość super.
remineus, 18 stycznia 2018, 17:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"IAA zwrócił się także to Ryanaira z prośbą o wyjaśnienie sytuacji." - i tu, poległ nawet wielki O'Leary
Amcio, 18 stycznia 2018, 18:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A ja myślę, że po burzy medialnej siadła im sprzedaż biletów do Izraela, dlatego się wycofali.
jacekwoj16, 18 stycznia 2018, 19:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
czyli dobrze rozumiem ze jak ktos leci 19 to musi zaplacic priority lub rejestrowany? gdzie jest informacja ryanaira dot. konkretnie od kiedy sie wycofuja?
zipski, 18 stycznia 2018, 19:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Trafiłem na nowe przepisy w trakcie powrotu z Izreala. Nie mogłem już dokupić pierwszeństwa wejścia, jednak miałem nieco mniejszą kabinówkę niż pozostali. Mimo, że i tak nie mieściła się w nowym rozmiarze, pracowniczka stwierdziła "it's your lucky day" i zostałem przepuszczony bez dopłaty. Co ciekawe, kolejni pasażerowie z taką samą walizką musieli już dopłacać po 50 euro za bagaż, więc byłem jakimś wyjątkiem. Przy cenie biletu 39zł było to niedorzeczne, a wk***nie tych osób w pełni zrozumiałe. Pewna 3 osobowa rodzina z dzieckiem w dwie strony musiała dopłacić w przeliczeniu 1260zł za walizki, przy cenie biletów 234zł! Jeśli nie będzie zwrotów, mam wrażenie że ta sprawa będzie się długo ciągnęła :)
Pawel737, 19 stycznia 2018, 11:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
grzegorz.jot Gratuluję i dziękuję redakcji Fly4Free za poważne zaangażowanie w tematyce dodatkowych opłat dla lotów do/z Izraela. Bezcenny wkład w to wszystko. Szkoda, że inne większe polskie media/portale bardziej w tym czasie były zajęte wojną polsko-polską. Jak widać, Fly4Free jest bardzo potrzebny nie tylko do pomocy przy tanim organizowaniu podróży.
Zgadzam się w pełni.Wyrazy uznania dla fly4free.pl za nagłośneinie tematu i TROSKĘ o pasażerów.Tak ma być własnie! Dziękujemy :)
grindavik, 19 stycznia 2018, 12:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ta impreza z Rayanerem kosztowała mnie wczoraj w Ovdzie 80 euro i sporo stresu. Wracaliśmy z dwójką dzieci i trochę popsuło nam to przyjemność z pobytu w Izraelu. Udało nam się przepakować z 4 toreb w dwie bo w ogóle zapłacili byśmy 160 euro!!!! Ciekawa jestem jak temat się zakończy.
beata W., 19 stycznia 2018, 19:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy ktoś, kto niestety został zmuszony do uiszczenia opłaty 50 euro za bagaż w terminie 16-20.01 kontaktował się z przewoźnikiem w sprawie zwrotów kosztów ?
Anna Rozalia, 21 stycznia 2018, 16:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy ktoś dostał zwrot ?
Joanna.Chmiel, 24 stycznia 2018, 14:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pawel737 Trafiłem na nowe przepisy w trakcie powrotu z Izreala. Nie mogłem już dokupić pierwszeństwa wejścia, jednak miałem nieco mniejszą kabinówkę niż pozostali. Mimo, że i tak nie mieściła się w nowym rozmiarze, pracowniczka stwierdziła „it’s your lucky day” i zostałem przepuszczony bez dopłaty.Co ciekawe, kolejni pasażerowie z taką samą walizką musieli już dopłacać po 50 euro za bagaż, więc byłem jakimś wyjątkiem. Przy cenie biletu 39zł było to niedorzeczne, a wk***nie tych osób w pełni zrozumiałe. Pewna 3 osobowa rodzina z dzieckiem w dwie strony musiała dopłacić w przeliczeniu 1260zł za walizki, przy cenie biletów 234zł!Jeśli nie będzie zwrotów, mam wrażenie że ta sprawa będzie się długo ciągnęła ?
Mieliśmy podobną sytuację. Zakupiliśmy bilety w listopadzie w dobrej cenie 224 złote za dwie osoby. Czytaliśmy, że zasady przewozu bagażu mają się zmienić, natomiast nie było jasnej informacji, że w przypadku lotów do Izraela bagaż kosztuje 40 euro. Dostaliśmy maila o konieczności zapłaty 16.01, dwa dni przed wylotem. Nie było już możliwości zakupu pierwszeństwa wejścia na pokład. 11.01 wyjechaliśmy normalnie, ale nie mogliśmy wrócić 18.01.2018 bez dodatkowej opłaty 80 euro za dwa bagaże. Dodatkowo na lotnisku nie działała nam karta i wifi, żeby sprawdzić, co jest powodem kłopotu z kartą. Koszt telefonu do banku z Izraela wynosił 10 złotych za minute, jeden telefon kosztował mnie ponad 150 złotych. Za telefon i bilety musieliśmy dopłacić 500 złotych. Złożyliśmy reklamacje, na którą dzisiaj dostaliśmy negatywną odpowiedz. Będziemy składać odwołanie.
Joanna.Chmiel, 24 stycznia 2018, 15:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Anna Rozalia Czy ktoś, kto niestety został zmuszony do uiszczenia opłaty 50 euro za bagaż w terminie 16-20.01 kontaktował się z przewoźnikiem w sprawie zwrotów kosztów ?
tak, odpisali, ze mieliśmy bagaz, więc zwrot się nie należy. Moze pozew zbiorowy ?
Joanna.Chmiel, 24 stycznia 2018, 15:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »