Fly4free.pl

Rosja pracuje nad ułatwieniami dla turystów. Koniec z wizową biurokracją

Foto: Reidl / Shutterstock

Prezydent Rosji chce zmienić zasady wpuszczania do kraju turystów i wprowadzić system wiz elektronicznych dla całego terytorium federacji. Nowe przepisy, dzięki którym ma być łatwiej, szybciej i przede wszystkim – bez pośredników, obejmą także Polaków.

Kilka dni temu rosyjskie władze ogłosiły, że od 1 lipca obywatele 50 krajów (w tym także Polski) będą mogli wjechać na teren obwodu kaliningradzkiego bez opłat i skomplikowanych formalności. Dla wszystkich turystów uruchomiono elektroniczny system wizowy, a wnioski rozpatrywane są w ciągu 4 dni.

Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec dobrych wiadomości dla wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić Rosję. Jak informują rosyjskie media, Władimir Putin wydał dyspozycję o wprowadzeniu elektronicznego systemu, który obejmie teren całego kraju i tym samym – znacząco ułatwi przyznawanie wiz turystom.

Dokumenty z odpowiednim zaleceniem, skierowane do najważniejszych urzędników państwowych: premiera Dmitrija Miedwiediewa, ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, ministra spraw wewnętrznych Władimir Kołokolcewa i szefa FSB Aleksandra Bortnikowa, to dopiero pierwszy krok w kierunku zmian. Formalności mają się zakończyć do 1 stycznia 2021 roku. Według zapowiedzi, to właśnie wtedy pierwsi turyści będą mogli wnioskować o wizę przez internet.

Zgodnie z projektem, elektroniczna wiza ma pozwalać przebywać na terytorium Rosji do 16 dni. Nie będzie jednak bezpłatna (jak w przypadku tej, która dotyczy wyłącznie obwodu kaliningradzkiego). Według wstępnych informacji ma kosztować nie więcej niż 50 USD. Z opcji będą mogli skorzystać obywatele m.in. Unii Europejskiej, Chiny, Korea Południowa i Japonia.

– Do 2021 roku będziemy testować i rozwijać techniczny aspekt wydawania i kontroli wizowej. Przygotujemy i zweryfikujemy wszystko, co potrzeba – zapewnił Oleg Pak, zastępca szefa Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego w rozmowie z rosyjskim serwisem „Kommiersant”. – W przyszłości będziemy też pracować nad aplikacją mobilną, a usługa wydawania wiz będzie zintegrowana z innymi usługami turystycznymi: rezerwacją hoteli czy transportu – dodał.

Na początku problematyczny może okazać się sprzęt na niektórych przejściach granicznych. Pewne jest, że z elektronicznych wiz będzie można skorzystać m.in. na lotniskach w Moskwie, Petersburgu czy Kazaniu. Stopniowo system ma jednak objąć teren całej federacji, a więc wszystkie przejścia graniczne.

– Rosja po wprowadzeniu wiz elektronicznych stanie się państwem o najbardziej liberalnym systemie wizowym wśród krajów rozwiniętych – tłumaczy Zarina Doguzova, szefowa Federalnej Agencji Turystycznej. – Światowa praktyka pokazuje, że złagodzenie przepisów wizowych bezpośrednio zwiększa liczbę turystów  średnio o 20-40 procent – dodała.

Jeśli nowe zasady faktycznie dojdą do skutku, skorzystają na nich nie tylko turyści. Wiza ma być bowiem „uniwersalna” – co oznacza, że będą mogli wnioskować także ci, którzy przyjeżdżają do Rosji w celach biznesowych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
I to jest bardzo dobra wiadomość.
RosaVonJungingen, 29 czerwca 2019, 12:23 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »