Woda u wybrzeży Florydy ma 38,4°C, a Morze Śródziemne 28,4°C. Niechlubne rekordy pobite
Meteorolodzy Key West na Florydzie przekazali, że prawdopodobnie padł nowy światowy rekord, jeśli chodzi o temperaturę wody. W ostatnich dniach stacja meteorologiczna w Key West odnotowała średnio 92,3 st. Fahrenheita, co odpowiada wartości 33,5 st. Celsjusza. W poniedziałkowy wieczór z kolei boja w Manatee Bay osiągnęła 101,1 st. Fahrenheita (38,4 st. Celsjusza) – przekazał w rozmowie z agencją AP meteorolog National Weather Service, George Rizzuto.
Actually it briefly reached 101 late today! If verified, this would challenge the hottest sea surface temperature ever recorded on Earth. Much more detail here and nuance too… @WFLA https://t.co/qzbaPqrbf8 pic.twitter.com/894aEJIe5O
— Jeff Berardelli (@WeatherProf) July 25, 2023
Zakynthos od 2647 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Warszawa – Modlin)
Pafos od 2645 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Kreta Wschodnia od 2006 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Eksperci są jednak ostrożni z wydawaniem wyroku i stwierdzeniem, że jest to rekordowa zarejestrowana wartość z powodu niepewności co do odczytu. Sporo na to wskazuje, jednak oficjalne potwierdzenie ma nadejść w ciągu kilka najbliższych dni. Jeśli wynik zostanie zweryfikowany, temperatura w Manatee Bay byłaby o prawie 1,5 st. Fahrenheita wyższa niż poprzedni rekord, ustanowiony na wodach u wybrzeży Kuwejtu przed trzema laty (99,7 st. Fahrenheita, 37,6 st. Celsjusza).
Jeff Masters, meteorolog z Yale Climate Connections uświadomił, jak poważna jest to sytuacja. Porównał odczyty z ostatnich dni do „wanny z hydromasażem, w której taka temperatura jest absolutnie czymś normalnym”. Jako że tym razem chodzi o wodę u wybrzeży USA, mowa o historycznym wydarzeniu.
Wręcz gotująca się woda na Florydzie ma destrukcyjny wpływ na rafę koralową. Badacz NOAA (Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna), Andrew Ibarra przekazał, że „cała rafa została wybielona, a każda kolonia koralowców wykazywała jakąś formę blednięcia, częściowego lub całkowitego„.
Zjawisko „gotowania” się mórz odnotowano w ostatnich dniach również w Morzu Śródziemnym. We wtorek Hiszpański Instytut Badań Morskich przekazał, że w czterech miejscach na morzu, pomiędzy Sycylią a Neapolem, średnia temperatura wyniosła 28,4 st. Celsjusza. To pobicie poprzedniego rekordu z 2003 roku, kiedy to temperatura wody Morza Śródziemnego osiągnęła 28,25 st. Celsjusza. Oficjalne dane muszą jeszcze zostać potwierdzone przez system badawczy Copernicus.
Yes, but is a record in the average of all the Mediterranean… the central Mediterranean is „boiling” pic.twitter.com/imnSptuu8E
— Justino Martínez (@margonjus) July 26, 2023
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?