Fly4free.pl

Ranking najlepszych przewoźników na 2019 rok. Będziemy marzyć o lataniu z nimi?

emirates business class
Foto: Dmitry Birin / Shutterstock

Najnowszy ranking linii lotniczych wyłania 10 najlepszych przewoźników świata, którzy będą towarzyszyć naszym podróżom w przyszłym roku. Wśród nich jest sporo stałych bywalców takich plebiscytów, ale czy kogoś czasem nie brakuje?

Jeśli lubicie być czasem porozpieszczani w samolotach, a super niska cena biletu nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze kierunku podróży, koniecznie weźcie pod uwagę wielokrotnie nagradzane linie lotnicze.

W najnowszym rankingu, stworzonym przez portal AirlineRatings, znalazło się 10 linii lotniczych, które zdaniem twórców zasłużyły na miano najlepszych na świecie. Pod uwagę wzięto m.in. wiek floty, opinie pasażerów, rentowność, potencjał prowadzonych inwestycji, a także zaangażowanie personelu, poziom usług i innowacji.

Najlepszy z najlepszych

Na pierwszym miejscu nie ma szczególnej niespodzianki. Za najlepszą linię na świecie uznano Singapore Airlines, która w ostatnich latach zdobywa nagrodę za nagrodą. Przewoźnik, który imponuje rozmachem jeśli chodzi o otwieranie kolejnych ultra długich połączeń – jak chociażby pomiędzy Singapurem, a Nowym Jorkiem, potrafi zaoferować loty w naprawdę luksusowej odsłonie. Dodatkowo gigantyczne wrażenie robi odnowiona niedawno pierwsza klasa.

Na pokładzie A380 do dyspozycji dostaniemy osobny „apartament”, w pełni sterowany elektronicznie. Pasażerowie mogą na przykład obracać swoje siedzenia w dowolnym kierunku – chociażby po to, by siedzieć przodem do okna. Dodatkowo specjalna izolacja i panele redukują hałas. Jeśli jednak preferujecie tańsze podróże, nie będzie narzekać także w klasie ekonomicznej.

Każdy ma do dyspozycji indywidualny system rozrywki pokładowej, w której czeka ponad 1000 propozycji – od filmów po gry. Są tu też jedne z najwygodniejszych foteli pośród wszystkich linii lotniczych, a menu komponowane jest przy współpracy renomowanych szefów kuchni.

Foto: Sorbis / Shutterstock

Kto dalej?

Na podium rankingu znalazły się też Air New Zealand zrzucony z tronu w porównaniu do zeszłorocznego zestawienia i australijski Qantas. Tych pierwszych doceniono za rozsądne podejście do inwestycji, przywiązanie do kraju pochodzenia i innowacje.

U jednych i drugich serce ekspertów zdobyła możliwość zamienienia trzech foteli w rzędzie w niewielkie, ale płaskie łóżko, na którym w trakcie lotu można odpocząć o wiele wygodniej niż na standardowym siedzeniu.

– Nowa usługa non-stop na pokładzie 787 z Perth do Londynu jest tylko przedsmakiem tego, czego możemy oczekiwać od najstarszych, nieprzerwanie działających i najbardziej doświadczonych linii lotniczych – czytamy w rankingu na temat działań linii Qantas.

Zaraz za pierwszą trójką twórcy ustawili lubiany i popularny – także wśród polskich pasażerów – Qatar Airways. Na jury wrażenie zrobiło smaczne menu, wybór win i oczywiście wychwalany przez wszystkich produkt klasy biznes, czyli QSuite. „Ustala standard, do którego linie lotnicze mogą aspirować”.

Dalej w ranking znalazły się Virgin Australia doceniona przede wszystkim za personel pokładowy, Emirates za wysokiej jakości system rozrywki pokładowej oraz japońskie All Nippon Airways, u których podkreślono liczbę nowych samolotów i dbałość o szczegóły. Najlepszą dziesiątkę zamyka EVA Air z Tajwanu, która w opinii twórców „zawsze była wybitnym liderem w klasie premium economy, Cathay Pacific Airways z Hongkongu jako „synonim doskonałości operacyjnej” i Japan Airlines, czyli ucieleśnienie japońskiej, drobiazgowej obsługi.

sky coach
Foto: Air New Zealand

Ale czy na pewno?

Wiadomo, że ranking rankingowy nierówny, jednak niektóre linie w pierwszej dziesiątce nieco dziwią. Chociażby Air New Zealand, które nie może pochwalić się super nowoczesną flotą i którego próżno szukać w rankingu Skytrax – najbardziej cenionym ze wszystkich zestawień w branży.

Zastanawiający jest też brak obecności niektórych linii, jak chociażby Lufthansy czy Thai Airways, niejednokrotnie docenianych przez Skytrax. I które aktualnie zajmują kolejno 7 i 10 miejsce w tegorocznym zestawieniu. A trzeba pamiętać, że AirlineRatings opiera się na zdaniu i obliczeniach własnych ekspertów, a Skytrax głównie na ankietach ponad 20 mln pasażerów ze 100 krajów i punktuje blisko 49 różnych parametrów.

Jednak linie, które znalazły się w obu rankingach, czyli Singapore Airlines, Qatar Airways, ANA, Emirates, EVA Air, Cathay Pacific Airways faktycznie cieszą się dobrą sławą zarówno wśród ekspertów, jak i pasażerów. Ciekawy jest też fakt, że ani w jednym ani w drugim rankingu konsekwentnie nie pojawia się Etihad, który ma spore kłopoty i niewątpliwie w ostatnich latach zaczął mocno odstawać od konkurencji z Zatoki Perskiej.

A póki większość z nas wciąż lata w klasie ekonomicznej, zawsze warto zerkać na te rankingi, które osobno punktują linie właśnie w tej kategorii. Chociażby w zestawieniu, które publikowaliśmy 2 miesiące temu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »