Fly4free.pl

Wracacie do Polski na święta lub wyjeżdżacie z kraju w tym czasie? Pamiętajcie o tych kilku rzeczach!

swieta na plazy
Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: Rawpixel.com / Shutterstock
Sprawdzenie dokumentów, sprawdzenie wymogów wjazdowych, ale też planowanie, zapobieganie problemom i masa cierpliwości – o te rzeczy warto zadbać przed każdym wyjazdem. Ale przed świętami i sylwestrem mogą się okazać kluczowymi dla zachowania spokoju i udanej podróży. Specjalne dla was przygotowaliśmy krótką listę, która pomoże wam przebrnąć przez ten czas bez większych problemów.

Czas świąteczno-noworocznych podróży to jeden z najgorętszych okresów w branży lotniczej i transportowej. Przemieszczamy się na potęgę – wyjeżdżamy na wakacje, by uciec od świątecznego rozgardiaszu lub wręcz przeciwnie – wracamy do domu, bo na co dzień mieszkamy za granicą.

Dla wytrawnych podróżników mogą wydawać się banalne i oczywiste, ale wiemy – choćby i z własnego doświadczenia – że w przedświątecznym rozgardiaszu, nawet najlepsi popełniają błędy! Lista na pewno nie zaszkodzi, a wielu może pomóc!

1. Zadbaj o negatywny wynik testu odpowiednio wcześniej

Jeśli wracasz do Polski na święta, weź pod uwagę nowe przepisy. Choć rząd wprowadził nowelizację, która w przypadku przyjazdów z krajów non-Schengen, UE i Turcji – pozwala na wykonanie testu do 3 h od wylądowania, to… warto przemyśleć swoją strategię.

Oczywiście test w Polsce ma wiele zalet (jak chociażby brak obaw o pozytywny wynik tuż przed lotem), ale jedną podstawową wadę – kolejki. Choć lotniska obiecują, że zwiększą liczbę punktów, to zawsze będzie to cała fala pasażerów z jednego samolotu, którzy też potrzebują testu. W miarę możliwości warto przemyśleć zrobienie testu przed wylotem. Albo po prostu – uzbrójcie się w cierpliwość.

I koniecznie przed wylotem sprawdźcie też komunikaty lotniska – nie chcielibyście przylecieć na miejsce i odkryć, że akurat dziś punkt nie działa.

Jeśli natomiast wylatujesz z Polski i potrzebujesz testu, to pamiętaj też, że w świąteczno-noworocznym czasie laboratoria pracują w zmienionych godzinach. Warto sprawdzić wcześniej, czy i na jakich zasadach będzie czynny punkt, z którego zamierzamy skorzystać.

2. Sprawdź obostrzenia

Tak, wiemy, że to oczywiste, ale wiemy też, że zasady lubią zmieniać się niespodziewanie z dnia na dzień. Zawsze sprawdźcie zasady kilkukrotnie i w sprawdzonych źródłach. Czy potrzebujesz testu, żeby przekroczyć granicę? Jaki to ma być test? Antygenowy czy PCR? Kiedy musisz go zrobić? Czy musi mieć wersję papierową czy wręcz przeciwnie – akceptowane są tylko wersje elektroniczne? Czy potrzebujesz wypełnić formularz wjazdowy? Czy możesz wypełnić jeden za wszystkich pasażerów czy każdy musi zrobić to osobno? Czy są inne zasady dla zaszczepionych lub ozdrowieńców? To wszystko może zmienić przebieg twojej podróży.

3. Zadbaj o zapas czasu

W obecnych czasach odprawa potrafi przeciągać się w nieskończoność. Weryfikowanie dokumentów wydłuża kolejkę, a dodatkowo co chwilę okazuje się, że ktoś czegoś nie ma, że będzie wypełniał teraz, ciągle ktoś gdzieś dzwoni, dopytuje. Dołóżcie do tego apogeum liczby pasażerów związane z okresem świąteczno-noworocznym i nagle…. zaczyna się robić nerwowo. Dziś te słynne „2 h przed odlotem”, które kiedyś rzadko miały sens – naprawdę warto traktować poważnie. Szczególnie jeśli zamierzacie nadać bagaż rejestrowany.

Jeśli pójdzie sprawnie – po prostu spędzicie trochę więcej czasu w strefie bezcłowej. A jeśli akurat wszystko się zakorkuje – będziecie nam wdzięczni za tę nadgorliwość.

4. Sprawdź swoje dokumenty

Zbyt wiele razy byliśmy świadkami takiej sytuacji, by o tym nie wspomnieć. SPRAWDZAJCIE ważność swoich dokumentów. Zarówno dowód osobisty jak i paszport wymieniamy na tyle rzadko i uważamy za tak oczywistą sprawę, że często… zapominamy, że traci ważność. Tym bardziej, że są kraje, które wymagają aby dokument był ważny np. przez 6 miesięcy od planowanej daty podróży. Nie dajcie się zaskoczyć na lotnisku, bo rozczarowanie będzie ogromne!

Przy okazji przypominamy, że do Wielkiej Brytanii już tylko z paszportem, a nie jak wcześniej z dowodem osobistym!

5. Ubezpiecz się!!!!!!!

Będziemy to powtarzać przy każdej okazji. Nawet, jeśli „nigdy nic się nie stało”, nie chcielibyście, żeby stało się pierwszy raz – ani zobaczyć rachunku za tę sytuację. Kupujcie ubezpieczenia turystyczne. A w dzisiejszych czasach dbajcie o polisy, które uwzględniają leczenie w przypadku koronawirusa. Jeśli wybieracie się w podróż z biurem podróży – warto pomyśleć o ubezpieczeniu na wypadek pozytywnego testu, który dyskwalifikuje was z wyjazdu lub o wykupieniu opcji rezygnacji z imprezy.

6. Tylko spokój nas uratuje

To chyba najważniejszy punkt całej listy. Przygotujcie sobie zapasy cierpliwości, ćwiczenia oddechowe (lub coś innego, co was uspokaja) i dopiero wtedy zaczynajcie podróżniczą świąteczno-noworoczną przeprawę. Tak, będą kolejki. Tak, ludzie będą sfrustrowani. Ktoś was popchnie, ktoś inny będzie się gramolił na odprawie bezpieczeństwa, ktoś inny wepcha się w kolejkę, ktoś obok będzie się kłócił z żoną albo z pracownikiem lotniska. Jeśli psychicznie się na to przygotujesz, będzie łatwiej.

I bądźcie mili dla pracowników lotnisk, linii lotniczych i wszystkich innych, którzy będą was po drodze obsługiwać. To naprawdę nie ich wina, że trzeba nosić maseczki, że linia ma takie, a nie inne wymiary bagażu, że kolejka do odprawy jest wyjątkowo długa. Oni też mają tego dość 😉

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »