Fly4free.pl

Jest zmiana przepisów! Test zrobisz do 3 godzin od wylądowania, ale znów jest haczyk

Foto: rommito / Shutterstock
Rząd zmienia rozporządzenie w sprawie testowania podróżnych spoza strefy Schengen: od jutra testy na koronawirusa będzie można wykonać w ciągu 3 godzin od momentu opuszczenia lotniska. W dowolnym punkcie? W rozporządzeniu czytamy, że taki test „może być wykonany na terenie lotniska”.

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami, rząd znowelizował rozporządzenie w sprawie obowiązku testowania dla podróżnych spoza krajów UE i strefy Schengen. Aby uniknąć takich sytuacji, jak wczoraj, gdy w hali przylotów Lotniska Chopina tworzyły się kilkusetosobowe kolejki do testów, rząd postanowił dodać wyjątek, w myśl którego test można wykonać w ciągu 3 godzin od opuszczenia lotniska. Choć tu też znalazł się drobny haczyk.

W rozporządzeniu czytamy, że „test, o którym mowa w ust. 1, może być wykonany na terenie lotniska w ciągu 3 godzin od momentu przekroczenia granicy. Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez podmiot wykonujący ten test do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 2 ust. 4 pkt 1.”,

Oznacza to, że w dalszym ciągu test możemy wykonać przed podróżą z krajów spoza UE i strefy Schengen (co jest w sumie rekomendowane, bo pozwoli uniknąć kolejek po przylocie do Polski), przed kontrolą straży granicznej (co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w punkcie akurat nie ma kolejek), a teraz dodano kolejny wyjątek – do 3 godzin po kontroli granicznej, ale „na terenie lotniska”.

Co to dokładnie oznacza? Piotr Rudzki z Lotniska Chopina informuje, że pasażerowie mają do dyspozycji punkty testowania na lotniskowym parkingu, w pobliskim hotelu oraz w centrum konferencyjnym lotniska, a lada moment lotnisko otworzy jeszcze przynajmniej 2 punkty testowania w hali odbioru bagaży.

Ważną informacją wynikającą z rozporządzenia jest też to, że pasażer nie musi nikomu zanosić negatywnego wyniku testu – wystarczy, że zostanie on wprowadzony do systemu przez laboratorium.

Kluczowe pytanie związane z testami brzmi, czy faktycznie testy muszą być wykonywane na terenie lotniska? Naszym zdaniem rozporządzenie tego nie przesądza, a decydującym kryterium zwolnienia z kwarantanny jest data wykonania testu.

W rozporządzeniu wprowadzono jeszcze inne zmiany – z testów zwolnione są więc m.in. załogi pokładowe, a także dzieci do lat 5.
– Zwolnienie z obowiązku testowania załóg samolotów powinno nam pomóc rozładować kolejki. Wczoraj wieczorem w naszych punktach w hali przylotów przetestowano 2000 osób, z czego ponad 300 osób to właśnie załogi – mówi Rudzki.

Rozporządzenie ma wejść w życie od jutra (z wyjątkiem zwolnienia dla załóg, które weszło w życie w momencie opublikowania rozporządzenia).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »