Fly4free.pl

Lecisz do USA? Kilku rzeczy już nie wniesiesz na pokład w bagażu podręcznym. Zmiany wchodzą w życie od jutra

kontrola bagażu na lotnisku
Foto: Andrey Burstein/Shutterstock

(Aktualizacja) Od 30 czerwca amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wprowadza ograniczenia dotyczące przewozu substancji sproszkowanych w ilościach powyżej 350 ml na wszystkich rejsach do USA. Substancji tych nie będzie można już przewozić w bagażu podręcznym.

Zmiany dotyczą więc wszystkich lotów transatlantyckich wykonywanych z Polski, a więc połączeń LOT z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa do USA. W komunikacie wysłanym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego czytamy, że już od 30 czerwca wszelkie większe opakowania substancji sypkich jak np. kawa, mąka, cukier, talk czy puder kosmetyczny o pojemności większej niż 350 ml będzie można przewozić tylko w bagażu nadawanym.

Ograniczenia nie dotyczą lekarstw na receptę i odżywek dla dzieci (pod warunkiem ich przewozu w nienaruszonych firmowych opakowaniach) oraz substancji sproszkowanych zakupionych na lotnisku i zapakowanych w punkcie sprzedaży w specjalne torby, umożliwiające łatwe stwierdzenie naruszenia. Obostrzenie nie obejmie także skremowanych zwłok ludzkich, jeśli będą przewożone zgodnie z obowiązującymi w takich przypadkach procedurami.

Homeland Security tłumaczy nowe zasady troską o bezpieczeństwo pasażerów. Nowy sposób kontroli ma wykluczyć szansę na wniesienie substancji niebezpiecznych, które mogą posłużyć do skonstruowania ładunku wybuchowego czy tych zagrażających zdrowiu innych osób.

Amerykańscy urzędnicy twierdzą, że choć zawsze przywiązywali dużą wagę do uregulowania kwestii przewozu proszków, to decyzję o wprowadzeniu szczegółowej kontroli przyśpieszył udaremniony w zeszłym roku zamach terrorystyczny w Australii. Dwóch mężczyzn planowało stworzyć tzw. „improwizowany ładunek wybuchowy” na pokładzie jednego z lotów Etihad Airways.

Niedawno na łamach Fly4free przypominaliśmy, co i kiedy sprawiło, że dziś m.in. walizki prześwietlane są skanerem, bagaż nie może lecieć bez pasażera, a do kontroli trzeba ściągać buty. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat konieczność oddzielania proszków będzie tak samo oczywista, jak obowiązujące już przepisy dotyczące płynów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
"Na razie przepisy będą obowiązywać wyłącznie na lotach do USA"Dodatkowe security przed wejściem do samolotu będzie ?
Seeba, 22 czerwca 2018, 13:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »