Ależ wzrosty! W 2035 roku polskie lotniska przyjmą 94 mln pasażerów – 3 razy tyle co teraz

Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił zaktualizowane prognozy ruchu pasażerskiego dla lotnisk w Polsce. Musiał to zrobić, bo nie docenił, jak bardzo Polacy pokochają latanie.

Z najnowszej prognozy ULC wynika, że Polska jest w tej chwili w fazie ogromnego wzrostu rynku lotniczego. W tym roku Urząd szacuje, że polskie lotniska obsłużą w sumie 39 mln pasażerów, czyli aż o 15 proc. więcej niż rok temu. A to dopiero początek fali wzrostów.

Poprzednią prognozę ruchu ULC wykonał w 2012 roku i okazało się, że urząd mocno nie docenił potencjału i chęci Polaków do latania. Rozstrzał jest spory – ULC prognozował na przykład, że w 2016 r. lotniska w Polsce obsłużą 30,45 mln pasażerów (przy wzroście rzędu 6,9 proc. w skali roku). Tymczasem, według oficjalnych statystyk, w ubiegłym roku przez nasze porty lotnicze przewinęło się prawie 34 mln pasażerów przy dynamice sięgającej 12 proc. w skali roku.

Fot. ULC

Rynek rośnie więc znacznie szybciej od prognoz, bo tylu pasażerów lotniska miały obsługiwać dopiero w 2018 roku. Wcześniejsza prognoza ULC zakładała, że w 2030 r. polskie lotniska przyjmą w sumie 59,1 mln pasażerów. W tej chwili Urząd szacuje już, że polskie porty obsłużą ponad 79 mln ludzi. A docelowo w 2035 roku na lotniskach pojawi się aż 94,4 mln pasażerów.

Sprawdź inne superokazje 🔥
Odwiedź „Chińskie Hawaje” ✨🏝️ Wycieczka na Hajnan za 2881 PLN (loty + ⭐⭐⭐⭐⭐ hotel) 🌊🥥
Hainan z Pragi 2881 PLN

Chińskie Hawaje, czyli Hajnan! Tropikalny wypoczynek w sezonie

Kefalinia z widokiem na zatokę 🌊 Tydzień w ⭐⭐⭐⭐ hotelu z wyżywieniem od 2574 PLN ☀️🧜🏻‍♀️
Grecja z 3 miast 2574 PLN

Kefalinia z widokiem na zatokę: tydzień w 4* hotelu z wyżywieniem

Egipt, czyli urlopowy pewniak 🏖️☀️ Tygodniowe all inclusive w 4* hotelu w Marsa Alam od 1599 PLN 🏄🍹
Egipt z Katowic 1599 PLN

Tam pogoda nie sprawi psikusa: all inclusive w 4* hotelu w Egipcie

Początek lata nad Morzem Jońskim 🌊☀️ Grecka wyspa Korfu na tydzień za 1100 PLN 🌿🏖️
Grecja z Wrocławia 1100 PLN

Przywitaj lato na zielonej greckiej wyspie Korfu

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Avatar użytkownika
Mamy 2017, więc 2,4 razy więcej. Poza tym wróżenie z fusów.
gmak, 30 października 2017, 17:56 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wg moich obliczeń jeśli od 2035 roku dalej dynamika wzrostu pasażerów będzie na poziomie 3,4% to już w 2106 roku polskie lotniska obsłużą ponad 1 mld osób. Sądzę, że powinniście zmienić tytuł. Bądź co bądź miliard brzmi lepiej niż 94 miliony.
SJK, 30 października 2017, 18:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tytuł typowo onetowski.
szrajbendorf, 30 października 2017, 22:23 | odpowiedz