Fly4free.pl

Poseł Suski zdradza, kto tak NAPRAWDĘ stoi za budową lotniska w Radomiu. Nie, nie chodzi o bliskość Afryki

Foto: ajt / Shutterstock
Decyzja o budowie lotniska w Radomiu najwyraźniej nie została podjęta na podstawie raportu firmy Arup ani nawet tego, że linie czarterowe mają stąd bliżej do Afryki. Jeśli wierzyć posłowi Markowi Suskiemu, decydująca była zgoda prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który chciał w ten sposób zadośćuczynić Radomiowi wszelkie krzywdy, których to miasto doznawało od czasów PRL.

Marek Suski, czyli poseł ziemi radomskiej z PiS, to postać nieodłącznie związana z budową nowego lotniska. Broniąc tej inwestycji za wszelką cenę, zdarzało mu się przekraczać cienką granicę absurdu, a do historii przeszła jego wypowiedź z października 2018 roku. Tłumacząc wówczas decyzję PPL o przejęciu spółki zarządzającej lotniskiem w Radomiu i budowie nowego portu właściwie od zera stwierdził on bowiem, że… to duże oszczędności dla linii czarterowych, które latając na południe oszczędzają na paliwie, bo lotniska znajduje się bardziej na południe od Warszawy.

– Z tych analiz, które były robione, wynika, że większość Polaków lata na południe Europy czy też do krajów afrykańskich. Czyli lotnisko położone na południe od Warszawy jest bardzo dogodne dla przewoźników i dla pasażerów – powiedział Suski, wzbudzając powszechną wesołość ekspertów, komentatorów i postronnych.

Niestety, poseł Suski postanowił iść dalej w swoich uzasadnieniach tej inwestycji i w poniedziałek podczas konferencji prasowej na lotnisku w Radomiu ogłosił, że tak naprawdę największe zasługi w budowie lotniska w Radomiu ma… prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jak to możliwe? Zacytujmy jego słowa.

– Pamiętam, kiedy razem z posłem Adamem Bielanem poszliśmy do prezesa Kaczyńskiego, by przekonać go do pomysłu budowy nowego lotniska w Radomiu. Prezes powiedział wtedy: Tak, Radom to miasto, które poniosło ogromne straty w okresie PRL, były wydarzenia czerwcowe, ścieżki zdrowia, potem zabrano Radomiowi status miasta wojewódzkiego (…). Prezes powiedział tak: Zrobimy wszystko, by pokazać mieszkańcom Radomia, że nowe władze dbają o to miasto (…) Budowa tego lotniska to jest nowy dowód na to, że chcemy się bohaterom radomskiego czerwca odwdzięczyć za tę piękną kartę w historii Polski – powiedział Suski.

Komentarz

Nie ukrywam, że mam z tym cytatem spory problem. Nie jest wielką tajemnicą, że budowa nowego lotniska w Radomiu to projekt ze wszech miar polityczny (nic więc dziwnego, że lokalni politycy partii rządzącej wystawiają już teraz piersi do orderów). Ale tego typu wypowiedzi, tylko podkreślające polityczny charakter tej inwestycji, podminowują i tak wątłe podstawy merytoryczne, które stały u podstaw decyzji o budowie portu w Radomiu. Mam tu na myśli m.in. dość kontrowersyjny raport firmy Arup, swego czasu mocno krytykowany przez ekspertów, który uzasadniał ekonomiczną wyższość budowy lotniska w Radomiu nad rozbudową lotniska w Modlinie. Raport tak „dobry”, że nawet obecny prezes PPL Stanisław Wojtera przyznał kilka miesięcy temu, że nie zna tego dokumentu. I też raport dość przestrzelony, bo zderzenie realiów z założeniami nie wypada zbyt korzystnie. Przypomnijmy więc: według Arupa lotnisko (o planowanej przepustowości do 3 mln pasażerów rocznie) miało być gotowe w ciągu 20 miesięcy od startu prac, a planowane koszty miały wynieść 425 mln PLN. Nawet zakładając pandemię i duży wzrost kosztów w „budowlance”, niemal dwukrotne przekroczenie tego planowanego budżetu (obecnie zakłada się, że w I etapie lotnisko będzie kosztowało ok. 800 mln PLN) to co najmniej przesada (pisząc delikatnie).

Wtedy na scenę wychodzi poseł Suski i (zapewne chcąc się przypodobać swojemu elektoratowi) jednoznacznie sugeruje, że podstawy merytoryczne nie miały żadnego znaczenia, a chodziło bardziej o zadośćuczynienie mieszkańcom Radomia krzywd doznanych przez nich w przeszłości… Pozostawiam bez komentarza oczywiste skojarzenia z kultem jednostki, jednocześnie jednak uważając, że każde wazeliniarstwo ma swoje granice, a po przekroczeniu granicy absurdu najwyraźniej nie ma już odwrotu…

Foto: Fly4free.pl
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Fly4free jest lewicowe. Potraficie tylko nadawać na PIS ale w drugą stronę nie pamiętacie co się w Gdańsku wyprawiało.Dlaczego nie napiszecie o Gdańsku ?Coraz gorzej się czyta tą stronę. Albo zajmujecie się lotami albo polityka. Zapamiętajcie sobie,że każdy z ludzi ma wolny wybór i tak jak ja nie zgadzam się z tym co piszecie wyżej, tak inny zgodzi się z tym że "po co nam lot lotnisko w Warszawie jak mamy w Berlinie".Nie pozdrawiam.
darekd899, 9 listopada 2021, 9:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wasza redakcja non stop pluje na Radom i zachwycia się Modlinem za którym stoi chłopek Struzik
Krzysztof Pietrasik, 9 listopada 2021, 9:41 | odpowiedz
Tylko przecież pisiory ustami któregoś (przepraszam, nie pamiętam serio nazwiska) sami ujawnili kilka miesięcy temu, że rozpoczęli budowę lotniska w Radomiu tylko dlatego, że nie byli w stanie przejąć kontroli nad WMI. Słowem: były d**y, brakowało dla nich stołków. Więc się stołki znalazły,. A że za 800 mln publicznych pieniędzy? Nic to, ważne, aby kilku zasłużonych naszych uhonorować. A do przedpiśców: krytyka bzdurnego, pozbawionego jakiegokolwiek sensu ekonomicznego lotniska w RDO to nie przejazd lewicowości, ale zdrowego rozsądku. Wyrzucono w błoto kolosalne pieniądze tylko w celach politycznych? A jeśli uważacie, że lotnisko w mieście tej wielkości ma sens, odsyłam do LUZ czy BZG. Podobnie, jak na konkurencyjnym portalu można poczytać regularnie komentarze p. Marka Serafina (wybitny fachowiec!!) na temat bezsensownośći CPK. To, co należało zrobić te kilka lat temu to: zgoda (zgadnijmy, przez kogo blokowana?) na istotną rozbudowę WMI plus delikatna rozbudowa (na ile pozwala przestrzeń i decyzje środowiskowe) WAW. Plus ew. pozostawienie rezerwy terenowej na CPK, gdy nadejdzie potrzeba. Chiński wirusik pokazał wszystkim, że tej potrzeby zbyt szybko nie będzie. 
solokhumbu, 9 listopada 2021, 10:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 
solokhumbu Tylko przecież pisiory ustami któregoś (przepraszam, nie pamiętam serio nazwiska) sami ujawnili kilka miesięcy temu, że rozpoczęli budowę lotniska w Radomiu tylko dlatego, że nie byli w stanie przejąć kontroli nad WMI. Słowem: były d**y, brakowało dla nich stołków. Więc się stołki znalazły,. A że za 800 mln publicznych pieniędzy? Nic to, ważne, aby kilku zasłużonych naszych uhonorować. A do przedpiśców: krytyka bzdurnego, pozbawionego jakiegokolwiek sensu ekonomicznego lotniska w RDO to nie przejazd lewicowości, ale zdrowego rozsądku. Wyrzucono w błoto kolosalne pieniądze tylko w celach politycznych? A jeśli uważacie, że lotnisko w mieście tej wielkości ma sens, odsyłam do LUZ czy BZG. Podobnie, jak na konkurencyjnym portalu można poczytać regularnie komentarze p. Marka Serafina (wybitny fachowiec!!) na temat bezsensownośći CPK. To, co należało zrobić te kilka lat temu to: zgoda (zgadnijmy, przez kogo blokowana?) na istotną rozbudowę WMI plus delikatna rozbudowa (na ile pozwala przestrzeń i decyzje środowiskowe) WAW. Plus ew. pozostawienie rezerwy terenowej na CPK, gdy nadejdzie potrzeba. Chiński wirusik pokazał wszystkim, że tej potrzeby zbyt szybko nie będzie. 
Chciałem Panu napisać, że jest być może to i prawda co Pan pisze ale osobiście się tym nie interesuje. Jedyne co mnie denerwuje to to, że gdy kiedyś inna partia obsadzała swoimi to było dobrze, teraz gdy tak robią to Ci są źli. 
Według mnie to jest bardzo złe i za to powinna być paka ale wiem, że i tak na nic nie mamy wpływu a gdy władza się zmieni to dalej tak będzie tylko w inny sposób. Nie rozumiem tylko portalu fly4free który ma pokazywać ludziom fajne oferty zaczyna uprawiać politykę która tak mocno drażni wielu rodaków. Nie rozumiem również tego jak na głównej stronie jest tani lot zzz "BERLINA" . Czy kur......de Berlin jest w Polsce ? To tak samo jakbym na głównej stronie napisał z WILNA, LWOWA, KOSZYC itp . Albo jest to Polski portal o podróżowaniu albo jest to portal polityczny skręcony w LEWO. Osobiście chcę aby to był portal taki jak dawniej w niemieszanie się w politykę. Uważam, że jeśli komuś jest źle w POLSCE niech wyjedzie do innego kraju i wtedy zobaczymy czy jest tak dobrze. 
A jeśli chodzi o CPK to chciałbym aby w POLSCE był mały Dubaj. 
To tak jak z 500+ . Jedni rządzili było źle bo nic nie było. Drudzy rządzą dali na dzieci i też źle. Każdy ma swoje racje. Sam mam inny pomysł na to ale trzeba się pogodzić z tym jak jest i podróżować, bawić się i cieszyć, że żyjemy w normalnym kraju gdzie nie ma wojen i innych chorych sytuacji jak w innych zakątkach świata. 
A jak jest źle to w każdej chwili można się przenieść  bo dzisiaj mamy wielkie możliwości. Każdą granica otwarta dla każdego. 
darekd899, 9 listopada 2021, 15:12 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Po co wogóle ten tekst? Dlaczego wprowadzasz na Fly4free kwestie polityczne? Ja chcę tu przeczytać o ofertach lotów, podróżach itp. Nie chcę tu tego gówna! Ciekawe, jak zareaguje Fly4free.com, że umieszczasz tu takie teksty.
gregorio, 9 listopada 2021, 15:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »