Fly4free.pl

Polskie lotniska rosną w siłę! W 2016 r. obsłużyły ponad 34 mln pasażerów!

Foto: Fly4free.pl
To wynik znacznie lepszy od oczekiwań, choć widać, że mniejsze lotniska mają spore problemy z utrzymaniem tempa wzrostu. Za tak dobry rezultat odpowiadają głównie lotnisko Chopina i inne największe porty lotnicze w Polsce, które wypracowały największy wzrost – wynika z wyliczeń Fly4free.pl.

Z naszych wyliczeń wynika, że w sumie przez polskie lotniska w 2016 roku przewinęło się 34,186 mln pasażerów. Oznacza to, że w ciągu roku liczba pasażerów zwiększyła się prawie o 3,8 mln ludzi. Procentowo wzrost jest równie imponujący – w porównaniu do danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2015 rok, wygląda na to, że polskie porty przyjęły aż 12,4 proc. więcej podróżnych.

info_polska_lotniskav1.2

Dane te mogą się jeszcze minimalnie zmienić w jedną lub drugą stronę, bo wciąż czekamy na ostateczne wyniki lotniska w Gdańsku.

– Wiemy, ale jeszcze nie powiemy – odpowiada ze śmiechem Tomasz Kloskowski, prezes lotniska w Gdańsku, które swoje wyniki planuje ogłosić w czwartek 19 stycznia.

Lotnisko w Gdańsku próbuje w ten sposób PR-owo rozegrać toczoną do ostatniego dnia walkę o to, czy uda mu się w 2016 r. przekroczyć barierę 4 mln pasażerów.

Wszystko wskazuje na to, że im się udało. Do końca listopada z lotniska skorzystało 3,707 mln pasażerów. Z kolei w grudniu 2015 r. przez port przewinęło się 253 tys. osób, więc zakładając blisko dwucyfrowy wzrost lotniska, magiczna bariera jest przynajmniej bliska złamania. Dlatego w naszym zestawieniu umieściliśmy przybliżoną wartość 4 mln odprawionych pasażerów dla Gdańska.

Kto urósł najmocniej?

Oczywiście Radom, który zanotował grubo ponad 1000-procentowy wzrost. To jednak przypadek szczególny – drugie najmniejsze lotnisko w Polsce obsłużyło w zeszłym roku ledwie 9,7 tys. pasażerów. Dla porównania, lotnisko w Modlinie jest w stanie obsłużyć więcej pasażerów w ciągu jednego dnia.

A skoro już przy Modlinie jesteśmy – podwarszawskie lotnisko urosło w ubiegłym roku o 12 proc. Mogłoby mocniej, ale i tak jest już przepełnione, a w październiku Ryanair przeniósł stąd na lotnisko Chopina loty krajowe do Gdańska i Wrocławia.

Jeszcze mocniej, bo aż o 42 proc. zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Lublinie.

Ale w liczbach bezwzględnych najbardziej rosły lotniska największe. Najmocniej lotnisko Chopina, które w ciągu roku obsłużyło ponad 1,6 mln pasażerów więcej. Wynik 12,8 miliona pasażerów oznacza wzrost o 14,5 proc. w skali roku. 2017 rok może być jeszcze lepszy – ostatnie miesiące tego roku Chopin kończył ze wzrostami rzędu 35 procent, a władze zakładają, że port przyjmie minimum 14 mln ludzi w 2017 roku.

Z kolei aż o 18 proc. w skali roku zwiększyła się liczba pasażerów na lotnisku w Krakowie, które było o włos od przebicia bariery 5 mln pasażerów.

Tak duży przyrost liczby pasażerów jest też oczywiście związany z bardzo dużą liczbą nowych tras. Jak pisaliśmy na Fly4free.pl, przewoźnicy otworzyli w ubiegłym roku aż 105 nowych połączeń z polskich lotnisk, co dało Polsce 13. miejsce na świecie wśród najszybciej rozwijających się rynków lotniczych.

Z danych widać rosnącą przepaść między największymi i najmniejszymi portami lotniczymi. Musimy też pamiętać, że choć zdecydowana większość lotnisk poprawiła swoje wyniki, to tylko nieliczne są w stanie na siebie zarobić. Z danych za 2015 rok wynika, że tylko 5 portów zanotowało zysk. Były to: lotnisko Chopina, Gdańsk, Wrocław, Katowice i Kraków.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Modlin to porażka. Prawie 3 mln pasażerów, a dalej przynosi straty ...
Adam, 16 stycznia 2017, 13:03 | odpowiedz
Brawo, Radom International znów ze wzrostem! Czy w 2017 przekroczą magiczną barierę 10 tysięcy?
prawiisprawni, 16 stycznia 2017, 13:23 | odpowiedz
Brawo Lodz ☹
misio, 16 stycznia 2017, 15:43 | odpowiedz
lotnisko CHOPIN WSTYD - wczoraj wyrzuciło kwestujące dzieci WOŚP na mróz przed terminal ..... EMPATIA tej państwowej firmy a'la telewizja państwowa tzn partyjna
wstyd, 16 stycznia 2017, 15:57 | odpowiedz
Gratulacje dla Poznania. Wspaniała praca Prezesie! Za 35 lat Poznań dogoni Wrocławia wynik z 2016!
Annna, 16 stycznia 2017, 16:02 | odpowiedz
wstyd lotnisko CHOPIN WSTYD – wczoraj wyrzuciło kwestujące dzieci WOŚP na mróz przed terminal ….. EMPATIA tej państwowej firmy a’la telewizja państwowa tzn partyjna
A kwestujących taksówkarzy też ?
Jaro, 16 stycznia 2017, 18:05 | odpowiedz
Bliska mi osoba latała 1 raz w tygodniu wylot-przylot co sie dzieje z wylatanymi milami przepadaja czy na następny rok prechodzą
mama, 16 stycznia 2017, 22:12 | odpowiedz
"A skoro już przy Modlinie jesteśmy – podwarszawskie lotnisko urosło w ubiegłym roku o 12 proc. Mogłoby mocniej, ale i tak jest już przepełnione, a w październiku Ryanair przeniósł stąd na lotnisko Chopina loty krajowe do Gdańska i Wrocławia." Modlin przepełniony a lotnisko w Łodzi stoi prawie puste, tak samo Radom. Czy ta głupia firma na R., która tylko potrafi stękać, że Modlin jest przepełniony i nie wie jak z tego wybrnąć nie może zauważyć, że mogłaby część lotów przenieść do Łodzi lub Radomia i odciążyć Modlin? Aż tak trudne to jest do zrealizowania? Ewentualnie przenieść czartery z Chopina do Łodzi i Radomia aby odciążyć to główne lotnisko na nowe trasy i wszyscy z rządzących tymi lotniskami będą zadowoleni. Ludzie myślcie i pomagajcie sobie wzajemnie, to nie boli a przecież wszyscy mieszkamy w jednym kraju.
propozycja, 16 stycznia 2017, 22:24 | odpowiedz
Gratulacje dla władz Łodzi i łódzkiego lotniska. Miasto w centrum kraju, blisko Warszawy, super autostrady do stolicy, Poznania czy Wrocławia a tylko 200tys pasażerów?!!?? No ale czego się spodziewać jak z tego grajdoła nie ma ciekawych połączeń
GOOsia, 19 stycznia 2017, 15:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »