Fly4free.pl

Polska wśród najlepszych rynków lotniczych świata! Tylu nowych tras inni mogą nam zazdrościć

Foto: anna.aero
W 2016 roku linie lotnicze otworzyły aż 105 nowych kierunków na polskich lotniskach – wynika z danych branżowego serwisu Anna.aero. Oznacza to, że Polska zajęła 13. miejsce na świecie w rankingu krajów z największym wzrostem nowych tras.

To świetny wynik, który dobitnie pokazuje, jak szybko rozwijającym się rynkiem jest Polska. Tym bardziej, że „przegraliśmy” tylko z krajami ze znacznie bardziej rozwiniętą „kulturą” latania jak USA czy Wielka Brytania, państwami z dużą liczbą tras turystycznych (Włochy, Grecja, Hiszpania) czy państwami, gdzie rynek lotniczy rośnie znacznie szybciej (Indie). Polska jest jedynym nowym krajem w czołowej piętnastce – w porównaniu z analogiczną klasyfikacją z 2015 roku zastąpiliśmy w czołówce Tajlandię.

anna

Fot. Anna.aero

Na pewno na tak duży skok Polski w rankingu wpłynęło w jakimś stopniu otwarcie nowego lotniska w Szymanach czy nowe trasy z Radomia, ale zdecydowanie najważniejszy był niesamowity wręcz przyrost nowych tras na lotnisku w Warszawie. W sumie w 2016 roku na Chopinie uruchomiono aż 41 nowych połączeń – w efekcie lotnisko zanotowało rekordowy rok, obsługując ponad 12,8 mln pasażerów.

Które linie otworzyły najwięcej kierunków?

Największy wpływ na tak dobry wynik miał jednak LOT, który w ubiegłym roku otworzył aż 25 tras, w tym 2 dalekie połączenia do Tokio i Seulu. Tak dynamiczny rozwój jest oczywiście efektem zakończenia karencji związanej z otrzymaniem przez narodowego przewoźnika pomocy publicznej. Z danych Anna.aero wynika, że stawia to LOT tuż za pierwszą dwudziestką najszybciej rosnących przewoźników na świecie. Analiza czołówki rankingu pokazuje jak mocno rosną tanie linie w porównaniu do przewoźników tradycyjnych. Low-costy zajmują w tym zestawieniu 6 pierwszych miejsc.

anna1

Fot. Anna.aero

A drugi wniosek? Nic dziwnego, że Ryanair wyprzedził Lufthansę i został największą linią w Europie, skoro między nim a resztą stawki jest prawdziwa przepaść. Irlandzka tania linia otworzyła według Anna.aero aż 200 nowych tras w 2016 roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To dzięki WAM!
Bartek, 13 stycznia 2017, 11:04 | odpowiedz
Szczególne podziękowania dla Prezesa portu w Poznaniu , dzięki niemu tyle nowych tras !
Tomazz, 13 stycznia 2017, 11:37 | odpowiedz
''Na pewno na tak duży skok Polski w rankingu wpłynęło w jakimś stopniu otwarcie nowego lotniska w Szymanach czy nowe trasy z Radomiu'' co śmiechłem !! :)))
radziu89, 13 stycznia 2017, 12:36 | odpowiedz
Czemu piszecie tania linia lotnicza. Ryanair nie jest tani, co najwyżej nisko budżetowy.
R, 13 stycznia 2017, 12:48 | odpowiedz
Tym bardziej, że „przegraliśmy” tylko z krajami (...), gdzie rynek lotniczy rośnie znacznie szybciej (Indie). To na pewno.
JK, 13 stycznia 2017, 13:18 | odpowiedz
Tomazz Szczególne podziękowania dla Prezesa portu w Poznaniu , dzięki niemu tyle nowych tras !
lament lament lament - synonimy poznania
sknerus33, 13 stycznia 2017, 14:18 | odpowiedz
Moim zdaniem rynek Polski rośnie głównie dlatego, że mamy Fly4free, Flipo czy ich konkurencję. Inni tego nie mają, albo nie używają... U nas wszystkie sensowne połączenia w sensownych cenach schodzą na pniu, bo naród zaraz o nich wie. To dzięki Wam, droga redakcjo!
phoenix84, 16 stycznia 2017, 16:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »