Jesteśmy lotniczą potęgą! Tylu nowych tras Ryanair i spółka nie otworzyli w Polsce jeszcze nigdy

12 stycznia 2018, 19:30||Komentarze: 1
Jesteśmy lotniczą potęgą! Tylu nowych tras Ryanair i spółka nie otworzyli w Polsce jeszcze nigdy

Aż 130 nowych połączeń w zeszłym roku otworzyły z polskich lotnisk Ryanair, Wizz Air i inne linie lotnicze. To jeden z lepszych wyników na świecie – inne państwa mogą nam zazdrościć.

Szukasz lotu? Nie przegap następnej okazji - włącz powiadomienia! Obserwuj: #ryanair #wizzair

Kilka dni temu pisaliśmy o rekordowym roku dla polskich lotnisk, które przekroczyły barierę 40 mln obsłużonych pasażerów. Teraz mamy szczegółowy raport na temat liczby nowych tras otwieranych w poszczególnych krajach. Zestawienie przygotował branżowy serwis Anna.aero. Wynika z niego, że Polska znajduje się w ścisłej czołówce rankingu najpopularniejszych rynków lotniczych świata. W 2017 roku linie lotnicze otworzyły w naszym kraju aż 130 nowych tras.

Dla porównania – w 2016 roku, który też był przecież rekordowy, linie lotnicze otworzyły u nas aż o 25 połączeń mniej.

W zestawieniu, biorącym pod uwagę wszystkie kraje świata, Polska została sklasyfikowana na 12. miejscu najszybciej rosnących rynków lotniczych (awansowaliśmy o jedną lokatę w ciągu roku). Liderem rankingu zostały Stany Zjednoczone, gdzie w ubiegłym roku otwarto aż 971 nowych połączeń, a kolejne miejsca zajęły Niemcy i Hiszpania, gdzie utworzono odpowiednio 464 i 425 tras.

Fot. Anna.aero

Wynik osiągnięty przez Polskę jest tym bardziej imponujący, że wyprzedzają nas tylko kraje o znacznie większej liczbie mieszkańców, a także najbardziej popularne turystycznie miejsca, jak: Włochy, Francja czy Grecja.

Jesteście ciekawi, gdzie możecie polecieć na niedawno otwartych nowych trasach? Możecie przeczytać w naszym raporcie, który opublikowaliśmy tuż przed startem zimowego rozkładu lotów.

Skąd tak duże wzrosty w naszym kraju? To wciąż przede wszystkim efekt ekspansji dwóch największych tanich linii lotniczych w Polsce, czyli Ryanaira i Wizz Aira. Jednak już drugi rok z rzędu dołączył do nich LOT, który w zeszłym roku ogłosił otwarcie aż 23 nowych tras (w 2016 roku nowych połączeń było 25). Wśród nich znalazły się m.in. dalekie trasy z Warszawy do Los Angeles i Newark czy z Krakowa do Chicago.

Efekt? LOT jest jedną z najszybciej rosnących linii lotniczych w Europie. Z danych serwisu FlightGlobal wynika, że LOT zajął 7. miejsce pod względem liczby nowych foteli w swojej siatce połączeń. Według FlightGlobal LOT w 2017 r. zwiększył liczbę miejsc na swoich pokładach aż o 34,6 proc. w skali roku.

Fot. FlightGlobal

Z analogicznego rankingu dla przewoźników obsługujących loty z Europy do USA wynika, że LOT jest jedną z najszybciej rosnących linii lotniczych w Europie na trasach transatlantyckich.

Fot. FlightGlobal

LOT rozwija się więc w szybkim tempie, choć nie jest w czołówce w rankingu linii, które otworzyły w 2017 roku najwięcej tras na świecie.

Kto otworzył najwięcej nowych tras? Ryanair górą, mimo kryzysu

Patrząc globalnie, 2017 rok był świetny dla branży lotniczej. W 2017 roku przewoźnicy otworzyli w sumie 3524 nowe trasy na cały świecie. A w tym roku najpewniej padnie kolejny rekord – według aktualnych danych 168 przewoźników zapowiedziało 1415 nowych tras na ten rok. 12 miesięcy temu o tej porze zapowiedzianych połączeń było o 275 mniej.

A która linia lotnicza otworzyła najwięcej tras? Tu zaskoczeń nie ma – choć jesienią Ryanair przeżywał kryzys i odwoływał loty, to jest bezkonkurencyjny pod względem rozwoju. W 2017 roku otworzył aż 278 nowych tras (aż o 78 więcej niż w 2016 roku). O sile Ryanaira najlepiej świadczy fakt, że mniej nowych połączeń od niego otworzyły druga i trzecia najszybciej rozwijająca się linia lotnicza świata razem wzięte, czyli Eurowings i Wizz Air. W porównaniu do zestawienia z ubiegłego roku, widzimy, jak szybko rozwija się linia Eurowings (35 nowych tras w 2016 roku, 125 w roku ubiegłym). Oczywiście, w dalszym ciągu w zestawieniu widać, że najszybciej rozwijają się low-costy.

Fot. Anna.aero

Bardzo ciekawa jest też lista lotnisk, na których w ubiegłym roku uruchomiono najwięcej tras. Aż 11 z 15 miejsc zajmują tutaj porty lotnicze z Europy, a liderami zestawienia są 2 największe lotniska z Niemiec, czyli Monachium (55 nowych tras) i Frankfurt (51), na których w zeszłym roku z dużym rozmachem zadebiutował Ryanair. Z kolei Monachium zyskało najwięcej dzięki Eurowings – tania odnoga Lufthansa uruchomiła z tego lotniska aż 30 połączeń w 2017 roku.

Foto: Anna.aero

Szukasz inspiracji na kolejną podróż?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby skomentować.

Komentarze (1)

  1. +8 Dobre Słabe Odpowiedz
    drk0202 12 stycznia 2018, 22:47

    Korsyka i Macedonią na lato by się przydała 🙂

Zobacz także

Wakacyjne loty na Costa Blanca. Castellon de la Plana z Poznania za 188 PLN

24 marca 2018, 19:00||Dodaj komentarz

Wakacyjne loty na Costa Blanca. Castellon de la Plana z Poznania za 188 PLN

Bari, Neapol i Rzym w jednej podróży z Warszawy za 176 PLN

24 marca 2018, 18:20||Dodaj komentarz

Bari, Neapol i Rzym w jednej podróży z Warszawy za 176 PLN

Tanie loty do Gruzji z Wrocławia za 175 PLN

24 marca 2018, 17:37||Dodaj komentarz

Tanie loty do Gruzji z Wrocławia za 175 PLN

A może Malta? Loty z Wrocławia za 127 PLN

24 marca 2018, 17:00||Dodaj komentarz

A może Malta? Loty z Wrocławia za 127 PLN

Loty na wakacyjny weekend do Pescary z Krakowa za 166 PLN

24 marca 2018, 16:20||Dodaj komentarz

Loty na wakacyjny weekend do Pescary z Krakowa za 166 PLN