REKLAMA

Marzysz o podróży dookoła świata? Ile to kosztuje? Mniej niż myślisz – Ciebie też na to stać

Trasa RTW
Foto: rawpixel, Shutterstock

Jak znaleźć bilety na podróż dookoła świata i nie zbankrutować.

Dla jednych: ukoronowanie ich podróżniczej pasji, cel ostateczny, marzenie do spełnienia. Dla innych: wyzwanie, jedno z wielu. Podróż dookoła świata. Czy można planować wyprawę RTW (round the world), nie dysponując nieograniczonym budżetem?

Ile to kosztuje?

To pytanie z gatunku tych, na które ciężko odpowiedzieć. Podróż dookoła świata jest sporym wyzwaniem logistycznym. I mówimy tu nie tylko o samych biletach lotniczych, ale o wielu innych sprawach. Noclegi, wyżywienie, bilety wstępu, transfery – to tylko początek długiej listy.

Kwestią, która jest szalenie istotna w planowaniu podróży dookoła świata jest także to, KIEDY, GDZIE i JAK chcemy taką podróż odbyć. Zupełnie inaczej będzie wyglądał budżet ekspresowego, kilkunastodniowego szalonego wyjazdu RTW – a inaczej kilkumiesięcznej eskapady połączonej z dokładnym zwiedzaniem rozmaitych miejsc na świecie.

Ponieważ to temat-rzeka, który można rozwijać na wiele różnych sposobów (i być może w przyszłości poświęcimy tej tematyce więcej miejsca), spróbujmy przyjąć pewne założenia.

  • dysponujemy klasycznym urlopem, w podróży możemy być maksymalnie 30 dni.
  • nie jesteśmy milionerami, chcemy oblecieć świat dookoła w sposób budżetowy.
  • podstawą naszego poruszania się będzie transport lotniczy.
  • wiemy, że nie zobaczymy wszystkiego – podróż RTW nie ma być zwieńczeniem turystycznej pasji, lecz inspiracją do przyszłych wycieczek w miejsca, które teraz tylko „liźniemy”.
  • decydujemy się lecieć z bagażem podręcznym, wychodząc z założenia, że jeśli będzie nam w podróży czegoś brakowało (na przykład kolejnej koszulki lub bielizny), to sobie to dokupimy.
  • rozmawiamy o cenach biletów lotniczych, a nie wszystkich dodatkowych kosztach.

O jakich zatem kwotach mówimy? O takich, które (średnio) wydajesz, drogi czytelniku, podczas dwutygodniowego wyjazdu do hotelu all-inclusive w Hiszpanii, Portugalii czy we Włoszech. Tak, to możliwe.

Przykładowa trasa budżetowa

Wielu spośród naszych czytelników odbyło już swoją podróż dookoła świata. Ponieważ jesteśmy w miejscu, gdzie porady dotyczące taniego podróżowania są w cenie – istnieje pewna trasa dookoła świata, którą można pokonać w (relatywnie) rozsądnych ramach budżetowych.

Startując z Polski – i mając do dyspozycji około 3 tygodni na podróż – możemy zaplanować nasze wymarzone RTW, podczas którego odwiedzimy m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Filipiny, Malezję, Australię, Hawaje i Stany Zjednoczone. Może to wyglądać w następujący sposób:

Podróż dookoła świata
Foto: Paweł Kunz / gcmap

Mamy plan!

Dlaczego akurat te miejsca? Cóż, wszystko determinują możliwości taniego przemieszczania się między poszczególnymi miejscami.

Z Polski – rozpoczynając swoją podróż z Katowic lub Warszawy – możemy dolecieć do Dubaju na pokładzie samolotu niskokosztowego przewoźnika Wizz Air. Przy odpowiednim (wcześniejszym) planowaniu, taki bilet możemy zakupić za naprawdę niewielkie sumy. Dla posiadaczy karty partnerskiej, którą wydał w kooperacji z Wizz Air jeden z polskich banków (płacąc kartą kredytową z logiem Wizz Air, „zarabiamy” punkty do wydania na bilety tego przewoźnika), taki lot przy pewnych okolicznościach może być nawet darmowy.

Zerkam na system rezerwacyjny Wizz Air – i widzę na przykład bilet w jedną stronę z Katowic do Dubaju za 144 PLN dla wszystkich członków Wizz Discount Club.

Trasa RTW
Foto: Wizz Air

Cebu czy cebula?

Co dalej po zwiedzaniu „miasta wielu naj”, czyli Dubaju? Czas przemieścić się na Filipiny. Tutaj z pomocą przychodzi przewoźnik Cebu Pacific Air, zwany potocznie „cebulą”. Ta filipińska tania linia lotnicza jest znana wśród podróżników z Polski – oprócz operowania na trasach krajowych i dalekowschodnich, w ramach swojej siatki połączeń lata z Dubaju do stolicy Filipin, czyli Manili.

Wykorzystując fakt, iż Cebu Pacific cyklicznie organizuje promocje, można spróbować upolować tani bilet, dzięki któremu pokonamy w powietrzu blisko 4300 mil za naprawdę małą kwotę. Na naszych łamach regularnie informujemy o rozpoczęciu promocji w Cebu Pacific.

Należy pamiętać, że tego typu bilety można kupić nawet na blisko rok „do przodu” – poniżej screen mojego biletu na tej trasie, który kosztował… 159 PLN (143 AED), a kupiony został z 10-miesięcznym wyprzedzeniem.

Trasa RTW
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl

Z Manili do Malezji

Co dalej? Dłuższy pobyt w Manili niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem – to dość charakterystyczne miasto, nasi czytelnicy generalnie od razu starają się „uciec” na jedną z rajskich filipińskich wysp, takich jak chociażby Boracay. Ale to już indywidualne decyzje, które każdy podejmuje w zależności od swoich oczekiwań i pomysłów na zwiedzanie oraz spędzanie wolnego czasu.

Jak może wyglądać ciąg dalszy budżetowej podróży dookoła świata? Kontynuując loty azjatyckimi liniami lotniczymi (w tym przypadku AirAsia) możemy dostać się aż do Australii. Jak to zrobić? AirAsia również cyklicznie organizuje wielkie wyprzedaże (BigSale), podczas których bilety na wiele połączeń kosztują niewielkie sumy. Z Manili możemy dostać się na przykład do Kuala Lumpur za niecałe 150 PLN. Otwiera nam to wiele możliwości.

Kuala Lumpur
Foto: Patrick Foto, shutterstock

Kambodża? Australia?

Jedną z nich jest szybki wypad do Kambodży – bilety ze stolicy Malezji do Siem Reap, przysłowiowy rzut beretem od legendarnego Angkor Wat, można kupić nawet za 80 MYR w jedną stronę. Ponownie posługując się swoim przykładem: 3-dniowy wypad z Malezji do Kambodży kosztował (bilety lotnicze) 150 MYR, czyli 145 PLN.

A jeżeli mamy mało czasu i chcemy już przedostać się na inny kontynent – wykorzystując siatkę połączeń AirAsia, szybko i sprawnie możemy dolecieć do Australii. Cena takiej przyjemności? Ponownie: przy wcześniejszym planowaniu, możliwy jest zakup biletu na tej trasie nawet poniżej 312 MYR (300 PLN).

Trasa RTW
Foto: Paweł Kunz, Fly4free.pl

Skok przez Ocean Spokojny

Zostawiając z boku temat tego, co chcemy zobaczyć na południu i wschodzie Australii (lądujemy w Sydney) – popatrzmy na dalszą marszrutę w naszej podróży dookoła świata. Nadrzędnym celem jest w tym momencie „przeskoczenie” Oceanu Spokojnego. Jak możemy zrobić to najtaniej?

Istną kopalnią wiedzy i inspiracji jest nasze forum Fly4free.pl – w jego obrębie funkcjonuje specjalny wątek, w którym nasi czytelnicy dzielą się poradami dotyczącymi podróży RTW, w tym także tego, jak sprawnie (i tanio!) można dolecieć z Australii do Stanów Zjednoczonych.

– Podczas mojej podróży dookoła świata, zależało mi na spędzeniu kilku dni w Sydney i okolicach, a potem na sprawnym przelocie na Hawaje – opowiadał mi niedawno Marek z naszego forum. – Tutaj kluczem jest wcześniejsze planowanie i cierpliwość, w moim przypadku czatowanie na promocje i obserwowanie Fly4free zaowocowało biletem z Australii do Los Angeles, z pobytem na Hawajach, całość za mniej niż 1000 PLN – dodaje nasz forumowicz.

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby podróż dookoła świata rozszerzyć o inne wyspy i kraje regionu Pacyfiku: Nową Zelandię, Samoa… a nawet o legendarną Wyspę Wielkanocną. Należy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że taka marszruta będzie znacznie droższa od propozycji, o której właśnie piszę.

Sydney
Foto: Rudy Balasko, shutterstock

Ostatni etap podróży

Spędziliśmy czas w Australii, na Hawajach, jesteśmy w Los Angeles. Jak zakończyć naszą podróż dookoła świata? Cóż – możemy wrócić bezpośrednio do Polski! Nasz narodowy przewoźnik, PLL LOT, oferuje na tej trasie przeloty Dreamlinerem.

Jak wygląda kwestia ceny biletu na to połączenie? Oczywiście jest zależna od daty – warto odpowiednio wcześniej planować, ponieważ czasami trafiają się perełki. Dla tych, którzy zbierają mile Miles&More, polowanie na okazje może zakończyć się całkiem pozytywnie.

Przykład? Wczoraj na naszych łamach opisywaliśmy nową promocję w ramach najMILszego poniedziałku – bilety (nagrody) w programie lojalnościowym Miles&More z Warszawy do Los Angeles (w dwie strony) kosztują 25 tys. mil oraz 667 PLN podatków.

Los Angeles
Foto: rawpixel, shutterstock

Zakup trasy w jedną stronę (z Los Angeles do Warszawy) bez promocji wiązałby się z wydatkiem ok. 30 tys. mil oraz 382 PLN podatków. Ale można próbować wrócić z USA do Europy w inny sposób – na przykład szukając odpowiednio wcześniej taniego lotu linią Norwegian lub Eurowings.

Cała trasa dookoła świata, w prezentowanej wyżej opcji, może zamknąć się w 3-4 tygodniach. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby była dłuższa – po drodze można zwiedzić tyle pięknych miejsc, że nawet i kilka miesięcy mogłoby nie starczyć. Ale, jak już wspominałem na początku, od czegoś należy zacząć.

Trasa RTW
Foto: wael alreweie, shutterstock

Finanse

Wróćmy do tematu kosztów takiej wycieczki dookoła świata. Przy powyższej trasie, zakup wszystkich biletów lotniczych może nas wynieść około 3000 PLN. Czy to dużo? Wróćmy do pytania o to, ile kosztuje wyjazd na dwutygodniowe wczasy do Hiszpanii lub Portugalii…

Jak już wspominałem, na naszym forum Fly4free.pl dostępnych jest wiele innych propozycji podróży dookoła świata. Krótszych, dłuższych, droższych, tańszych. Każdy może znaleźć coś dla siebie, zapraszam do zapoznania się z nimi.

Przykład? Wykorzystując część lotów z siatki połączeń Ukrainian Airlines, nasz forumowicz o nicku parasite „złożył” podróż RTW z Kijowa do Stanów Zjednoczonych (Nowy Jork, następnie San Francisco) – kolejnym etapem był przelot z USA do Pekinu, a ukoronowaniem podróży dookoła świata był lot ze stolicy Chin do stolicy Gruzji i następnie z Tbilisi do Warszawy. Całość biletów wyniosła ok. 2900 PLN.

Podróż RTW
Foto: parasite / gcmaps

Takich pomysłów jest znacznie więcej. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Oczywiście, to nie wyczerpuje tematu przygotowań do podróży dookoła świata. Istnieją na przykład specjalne bilety RTW, które oferują poszczególne sojusze lotnicze. Ale to już temat na zupełnie inną opowieść.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
dobrze Wam rzecze redaktor.. da się tanio (2-3kPLN), da sie drożej (powyzej 4kPLN) , ale jak już komuś przyjdzie do głowy sklepać trasę na kilku biletach to hm.. nie ruszajcie sie z domu bez Planu B.. tzn alternatywnego powrotu z najbardziej newralgicznego miejsca wylotu na trasie pod wzgledem odwolan/opoznien itp. ani planu C .. czyli tak minumum 50 tys mil .. zeby [odpukac] wyratowac sie z opresji..  a i plan D jak najbardziej potrzebny.. znajomy lub rodzina z mozliwoscia zaticketowania na ID..
tom971, 17 kwietnia 2018, 22:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Moja zeszłoroczna trasa mocno pokrywa się z tu opisaną: SXF-SFO-HNL-SYD-KUL-IKA-SXF. Całość ok 4k i 25 dni. Polecam!
Mio, 18 kwietnia 2018, 11:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dwa lata temu udziergałem trasę (prawie 100% low cost):Budapest -> Dubai -> Kochi -> Male -> Singapur -> Melbourne -> Honolulu -> San Francisco -> Los Angeles -> Reykjavik -> Dublin -> Bruksela -> Barcelona za ok 1100 euro. Z tego Odcinek Budapest -> Melbourne za ~250 euro :)
Kmail, 23 kwietnia 2018, 16:54 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.