Fly4free.pl

Francja wprowadza nowy lotniczy podatek. Odczuje go każdy pasażer

samolot w paryzu
Foto: SAHACHATZ / Shutterstock

Od 1,5 do nawet 18 EUR będą musieli dopłacić pasażerowie samolotów wylatujących z Francji. Nowa opłata ogłoszona przez francuski rząd, którą nazwano „podatkiem ekologicznym”, ma zasilić budżet i wspomóc finansowanie innych form transportu w kraju.

O takiej decyzji Francji spekulowano już od dłuższego czasu – tamtejszy rząd sygnalizował możliwość wprowadzenia ekologicznej opłaty, jaką mieliby być obarczeni pasażerowie. We wtorek poznaliśmy szczegóły.

Powód? Rząd Francji martwi się, że zbyt dużo ludzi podróżuje samolotami i tym samym niszczy środowisko. W ramach przeciwdziałania takiej degradacji rząd postanowił wprowadzić „podatek ekologiczny”, który obejmie wszystkich pasażerów wylatujących z Francji. Opłata, która ma obowiązywać już od przyszłego roku, będzie zróżnicowana. Osoby, które odbywają lot krótkodystansowy (krajowy i w ramach UE) w klasie ekonomicznej zapłacą jedynie dodatkowe 1,5 EUR (ok. 6,40 PLN), ale już ci, których stać na daleką podróż w klasie biznes, będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni. Maksymalna opłata wynosi bowiem 18 EUR (75 PLN). W przypadku pasażerów wylatujących poza Europę z Francji, podatek w klasie ekonomicznej będzie wynosił 3 EUR.

Pojedynczy pasażer pewnie nie odczuje takiej dodatkowej opłaty (choć z pewnością linie lotnicze będą lamentowały i przerzucą koszty w cenę biletu), ale dla budżetu francuskiego nowy podatek może okazać się sporym źródłem dochodu. Rządowi eksperci wyliczyli, że z podatku można uzyskać nawet 180 mln EUR rocznie. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na rozwój bardziej ekologicznych form transportu.

Decyzja francuskiego rządu może też szybko zyskać popularność w innych krajach Europy i świata. I może się okazać, że w przeciągu kilku lat podobne dopłaty będą egzekwowane w równie naturalny i oczywisty sposób jak opłaty klimatyczne czy podatek turystyczny.

Linie lotnicze same próbują zachęcić pasażerów do płacenia takich „środowiskowych” podatków, jednak na razie są one jedynie dobrowolnym gestem, który może wykonać pasażer kupując bilet lotniczy. Taką możliwość mają między innymi klienci: Air Canada, Qantas, KLM czy Brussels Airlines. Niedawno do tego grona dołączyły także szwajcarskie linie Edelweiss, a następne w kolejce są Lufthansa i Swiss.

Przewoźnicy próbują też na różne sposoby zredukować swój wpływ na środowisko. Alaska Airlines, Delta i Ryanair – stopniowo wykluczają jednorazowe i plastikowe opakowania, easyJet daje zniżki na kawę pitą we własnym kubku, SAS, Qanatas i Qatar Airways rezygnują ze sprzedaży produktów bezcłowych na pokładzie, a KLM postawił nawet na dość ryzykowną kampanię reklamową, w której zachęca, by latać odpowiedzialnie. Linie apelują w niej, by zastanowić się, czy zawsze musimy wybierać samolot i czy nie lepiej byłoby… pojechać czymś innym albo zorganizować wideokonferencję.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Tylko nie mówcie Morawieckiemu
pyj, 10 lipca 2019, 8:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »