Fly4free.pl

To już pewne! Pociąg z Polski do Chorwacji ruszy jeszcze przed wakacjami

Foto: RegioJet
Regiojet, czeski prywatny przewoźnik kolejowy, zrobił następny krok w kierunku uruchomienia kolejowej trasy z Polski do Chorwacji. Urząd Transportu Kolejowego przyznał firmie tzw. dostęp do torów. Oznacza to, że już 15 czerwca powinny ruszyć pierwsze prywatne pociągi z Krakowa do ulubionego, wakacyjnego kraju Polaków

RegioJet na razie uzyskał odpowiednie pozwolenia na cztery lata. Będą więc obowiązywać do 2026 roku i dotyczą wyłącznie odcinka na trasie z Krakowa. Docelowo czeskie pociągi będą kursować do Rijeki i Splitu. Pierwszy z nich ma wyruszyć już 15 czerwca, czyli jeszcze przed rozpoczęciem wakacji. Zgodnie z pozwoleniem trasa może być realizowana jedynie sezonowo, do końca września.

Przy okazji potwierdzają się wcześniejsze zapowiedzi. Pociągi będą kursować trzy razy w tygodniu. We wtorki, piątki i niedziele będą wyjeżdżać z Krakowa do Chorwacji, a w poniedziałki środy i soboty w drogę powrotną. Duża część podróży odbędzie się nocą, bowiem pociągi mają wyruszać z Polski o 15:30. Do Chorwacji dojadą więc krótko po południu następnego dnia. Podróż zajmie więc w sumie 19 godzin – bez 10 minut. Po drodze pociąg zatrzyma się m.in. w Katowicach, Tychach, Rybniku czy Wodzisławiu Śląskim.

Wiadomo też, że w ofercie pociągów RegioJet będą zarówno miejsca siedzące jak i leżące. Podobne połączenie – tyle że z Pragi, kursuje z powodzeniem już od 2020 roku. Bilety kosztują ok 200 PLN w dwie strony. Choć czeski przewoźnik póki co nie ujawnia, ile będzie kosztował bilet do Chorwacji z Polski, to już jakiś czas temu przekonywał, że możemy spodziewać się cen równie atrakcyjnych, co u naszych sąsiadów.

I choć długość podróży działa na niekorzyść pociągu, to wiele osób widzi sporo zalet takiego połączenia. Przede wszystkim, możemy zabrać zdecydowanie więcej bagażu i podróżujemy pomiędzy centrami miast. Odpada więc dojazd na lotnisko, a także konieczność pojawienia się na 2 h przed odlotem. Nie musimy też martwić się takimi sprawami, jak pojemność naszych kosmetyków czy potencjalny problem ze spakowaniem korkociągu. Pociągi są też bardziej ekologiczne niż samoloty.

W przypadku Polaków, RegioJet musi jeszcze wygrać z dojazdem własnym. W przypadku wakacji w Chorwacji, to wśród naszych rodaków wciąż najpopularniejsza opcja transportu, ale już na trasie z Czech widać było, że chętnych do podróży pociągiem Polaków nie brakowało. 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »