Fly4free.pl

Po pół roku wracają do latania, a rząd… nakłada megapodatek – 35 procent od ceny biletu!

Foto: BonnieBC / Shutterstock

Na początku października Argentyna ma wznowić loty międzynarodowe, ale jednocześnie miejscowe władze nakladają na przewoźników i pasażerów nową oplatę – podatek w wysokości 35 procent każdego biletu na loty międzynarodowe.

Argentyna jest jednym z najdłużej “zamkniętych” krajów świata – zakaz lotów obowiązuje tutaj od połowy marca. Pierwotnie loty miały zostać wznowione 1 października, obecnie datę tę przełożono na 11 października. Jest to związane oczywiście z pandemią koronawirusa – mimo zamknięcia granic i szeregu innych restryckcji wirusa nie udało się poskromić, a liczba zakażeń w Argentynie to aż 711 tysięcy przypadków.

Jednak jeszcze ciekawszy od wznowienia lotów jest nowy podatek od biletów na loty międzynarodowe, przeciw któremu protestują linie lotnicze, pasażerowie oraz IATA, czyli międzynarodowe zrzeszenie przewoźników lotniczych. IATA wskazuje na to, że nowa, 35-procentowa danina sprawi, że w obecnych trudnych czasach Argentyna ryzykuje odcięciem komunikacyjnym od reszty świata, gdyż przewoźnicy nie będą chcieli wznawiać z tego kraju połączeń. Jednocześnie wskazuje na to, że już teraz Argentyna ma bardzo wysokie lotnicze podatki – 37-procentową stawkę od wszystkich biletów oraz opłaty w wysokości 69 USD od każdego międzynarodowego pasażera.

– Nowy podatek osłabi raczkujący popyt i spowolni jakiekolwiek ożywienie gospodarcze – twierdzi IATA.

– Ta decyzja nie mogła przyjść w gorszym momencie – mówi Maria Jose Taveira z IATA.

Jednocześnie dużym problemem jest to, że w przeciwieństwie do innych krajów, przychody z nowego podatku raczej nie zasilą miejscowej branży lotniczej (i nie zostaną przeznaczone np. na inwestycje w infrastrukturę). Jak informują miejscowe media, podatek wejdzie w życie niezwłocznie po wznowieniu lotów międzynarodowych.

Całkiem niedawno jeszcze wyższy podatek chciała wprowadzić Francja, jednak plany te zostały na razie zawieszone.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Don't cry for me, Argentina 
ayahaga, 28 września 2020, 15:09 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »