Fly4free.pl

Drogie bilety na pociąg na stronie PKP do Berlina? W serwisie Deutsche Bahn są… ponad dwa razy tańsze

PKP
Foto: Grand Warszawski / ShutterStock
Po raz kolejny internauci planujący podróż PKP dostrzegli dużą różnicę w cenach za bilety, w porównaniu ze stroną internetową zagranicznego przewoźnika. Tym razem sprawa dotyczy trasy do Berlina, na którą bilety w serwisie Deutsche Bahn były ponad dwukrotnie tańsze.

Kilka dni temu sporym echem w Internecie odbił się wpis jednego z użytkowników Twittera/X, który zamierzał kupić bilety dla dwóch dorosłych osób i dwójki dzieci do Berlina w dwie strony. Wyszukując ofert na stronie PKP, otrzymał informację o cenie 1860 zł. Bilety na to połączenie można również kupić na stronie Deutsche Bahn i w tym przypadku cena była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła 750 zł.

Z łatwością można sprawdzić, że faktycznie występują spore różnice w cenach biletów za to samo połączenie. Chcąc kupić bilety dla czterech osób (w tym dwójki dzieci) na pierwsze dostępne bezpośrednie połączenie do Berlina (z Warszawy Centralnej), otrzymujemy cenę 927,68 zł. W drugą stronę jest ona identyczna, więc łącznie do zapłaty jest 1855,36 zł. Jeśli wyszukamy biletów na tej samej trasie na stronie Deutsche Bahn, za podróż w dwie strony do zapłaty jest 259,96 euro (ok. 1106 zł).

Sprawdzone ceny mogą się nieco różnić od tych, które opisał internauta z powodu np. wieku dzieci czy daty podróży. Nie zmienia się jednak to, jak spora różnica pojawia się w przypadku połączenia na tej samej trasie, jeśli chodzi o serwisy rezerwacyjne obu przewoźników.

Takie sytuacje są częste dla tras do Czech, ale do Niemiec – rzadko – odpowiada nam Michał Szymajda, ekspert portalu Rynek-Kolejowy.pl. Z jednej strony warto zauważyć, że Intercity na swojej stronie informuje o taryfach na trasach z polskich miast do Berlina. Dzięki nim w zależności od wieku dziecka czy progu za jeden bilet można zapłacić już od 24,90 euro. Nie zmienia to jednak faktu, że w wyszukiwarce połączeń na tej samej stronie podane są ceny jak powyżej.

W ubiegłym roku opisywaliśmy podobny przypadek, w którym internauci zwrócili uwagę na różnicę cen biletów do Pragi. Z poziomu aplikacji PKP kosztowały one 368 złotych, natomiast na stronie České dráhy kosztowały 971 koron, czyli w ówczesnym przeliczeniu ok. 175 zł (obecnie ok. 163 zł).

PKP Intercity realizuje cztery połączenia dziennie do Berlina z Warszawy, pięć z Poznania i jedno z Trójmiasta przez Bydgoszcz. Ze stolicy Wielkopolski do stolicy Niemiec można dojechać w niecałe 2 godziny i 50 minut, natomiast podróż z Warszawy w najszybszej opcji trwa niecałe 5,5 godziny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »