Fly4free.pl

Bilet do Pragi kupisz w aplikacji PKP. Ale na stronie czeskiej kolei może być…dwa razy tańszy! Dlaczego?

PKP Intercity
Foto: BalkansCat / ShutterStock
Dotarcie pociągiem do stolic krajów sąsiadujących z Polską nie jest trudne. Dotyczy to między innymi Pragi, która jednak jest dość problematycznym kierunkiem, jeśli chodzi o… ceny biletów. Często zdarza się bowiem, że w aplikacji PKP Intercity jest ona nawet dwukrotnie wyższa od tej na stronie czeskiego narodowego przewoźnika.

Na międzynarodową siatkę połączeń kolejowych z Polski raczej nie ma co narzekać. Z kraju bezpośrednio pojedziemy do sześciu stolic – Pragi, Berlina, Wilna, Wiednia, Bratysławy i Budapesztu. O ile korzystna liczba kursów do tych miast z pewnością sprzyja wygodnemu podróżowaniu, to niekoniecznie to samo można powiedzieć w przypadku zakupu biletów na te połączenia.

Co jakiś czas w sieci podnoszony jest temat formy zakupu biletów na przejazd z Warszawy do Pragi. Niejednokrotnie pasażerowie wskazywali, że ceny w aplikacji PKP są wyższe niż na stronie internetowej czeskiego przewoźnika. W ostatnich dniach pojawił się kolejny przykład. Jeden z internautów zauważył, że z poziomu aplikacji PKP bilet na tej trasie w 2 klasie kosztuje 386 zł. To samo połączenie, tego samego dnia i o tej samej godzinie, ale na stronie České dráhy kosztuje 971 koron, czyli w przeliczeniu (na 18 października) ok. 175 zł.

O to, dlaczego tak wygląda sytuacja zapytaliśmy Michała Szymajdę, eksperta z serwisu Rynek-Kolejowy.pl. Okazuje się, że same różnice w cenach to nie jedyny szkopuł, jaki dotyczy zakupu biletów na połączenia do Czech.

Pierwszym i podstawowym źródłem wiedzy o cenach jest strona intercity.pl, czasami aplikacja. Jednak czasami po wyprzedaniu biletów w cenie promocyjnej, bilety w ogóle znikają ze strony intercity i można je kupić tylko w kasie. W XXI wieku to kuriozum. Tymczasem Czesi (pociąg uruchamiają obie strony – czeska i polska) prowadzą sprzedaż przez cały czas. Sam namawiam do tego, aby korzystać z czeskiej stron cd.cz. i sam kupuję tam międzynarodowe bilety, bo to gwarancja, że nie będę musiał iść do kasy – mówi nasz rozmówca.

Za ponad dwukrotnie wyższą cenę biletów na stronie PKP odpowiada m.in. system sprzedaży polskiego przewoźnika. Różnice w cenach wynikają często z kursu danej waluty, oraz dostępności ofert. Czesi prowadzą dynamiczną sprzedaż z prawdziwego zdarzenia – działają tak jak linie lotnicze. Polski system sprzedaży, obecnie w fazie przebudowy, oferuje możliwość zakupu, albo w promocji, albo zupełnie bez niej. A czasami, niestety… w ogóle. Dlatego ceny biletów w ofertach cd.cz są często korzystniejsze – tłumaczy Szymajda.

A w jaki sposób tak wyraźne różnice tłumaczy rzecznik prasowy PKP Intercity Cezary Nowak?
Zarówno kanały sprzedaży ČD jak i PKP IC dysponują własnymi ofertami na przejazdy międzynarodowe, wraz z niezależną liczbą kontyngentów biletów promocyjnych. Z tego też powodu mogą istnieć różnice cenowe pomiędzy polskimi a czeskimi kanałami sprzedaży. Zarówno na korzyść jednej jak i drugiej strony, w zależności od liczby sprzedanych biletów na dany dzień – przekazał w odpowiedzi na zapytanie Fly4Free.pl.

W kontekście biletów m.in. do Pragi obowiązuje jeszcze jedna rzecz, czyli taryfa TCV. Szymajda również i tej kwestii zauważa niedociągnięcia, które warto byłoby wykluczyć. – To opłata, którą musi uiścić pasażer, wliczona w bilet, która jest doliczana tylko dlatego, że pasażer przejeżdża z jednego kraju do drugiego. Żyjemy w Unii Europejskiej, na granicach nie ma kontroli, nikt nie żąda dodatkowych opłat od kierowców aut czy pasażerów linii lotniczych, tylko dlatego, że przekraczają granice. Zniesienie tej dopłaty to prosta droga do zwiększenia popularności pociągów międzynarodowych. W obecnej chwili, jeśli zamierzamy zachęcać ludzi do podróży koleją, nie ma ona żadnego uzasadnienia – stwierdził.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
w ciągu ostatniego roku kupowałem 4 razy bilety na trasie z Czech do Warszawy lub w drugą stronę i za każdym razem cena na stronach PKP była 50-120% wyższa niż na cd.cz
jacus1000, 18 października 2023, 17:47 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »