Fly4free.pl

Pierwszy kraj w UE zakazuje lotów krajowych na trasach poniżej 2,5 godziny!

Foto: Boris Stroujko / Shutterstock

Francuscy parlamentarzyści przegłosowali w sobotę wprowadzenie zakazu lotów krajowych na trasach, które można pokonać pociągiem w czasie poniżej 2,5 godziny. Rząd chce w ten sposób zmniejszyć poziom emisji szkodliwych substancji. Jak bardzo ucierpią na tym linie lotnicze?

O wprowadzeniu takiego przepisu było głośno już w zeszłym roku, ale ostatecznie został on przegłosowany w sobotę.  Jak czytamy w depeszy agencji Reuters, zakaz lotów na krótkich trasach jest częścią szerszej strategii, która ma sprawić, że do 2030 liczba emisji CO2 i innych szkodliwych substancji skurczy się o 40 procent w stosunku do obecnego poziomu.

Wprowadzenie nowych przepisów spotkało się z krytyką ze strony branży lotniczej, według której pandemia koronawirusa to zły czas na wprowadzanie prawa, które uderza w i tak już cierpiących przewoźników. Z drugiej strony przypomnijmy, że kilka dni temu francuski rząd zgodził się na rekapitalizację linii Air France, w ramach której francuski przewoźnik otrzyma dodatkowe 4 mld EUR z budżetu.

Dodajmy przy tym, że nowe przepisy nie weszły jeszcze w życie. Teraz projekt trafi do Senatu, a następnie ponownie do niższej izby parlamentu, po czym zostanie podpisany przez prezydenta Emmanuela Macrona.

Jak bardzo zakaz lotów uderzy w linie lotnicze? Branżowe portale wskazują na to, że jeśli chodzi o linię Air France, to zniknąć mogą takie trasy jak loty z Paryża Orly do Nantes, Lyonu czy Bordeaux, a także Paryż-Rennes i Lyon-Marsylia. Jednocześnie warto pamiętać, że linia Air France już wcześniej zawiesiła część nierentownych połączeń krajowych – w sumie siatka “krajówek” ma być zredukowana aż o 40 procent.

Przypomnijmy, że jesienią Francja chciała wprowadzić najdroższy podatek lotniczy na świecie, w ramach którego cena biletu lotniczego w klasie ekonomicznej miałaby wzrosnąć o 30-60 EUR. Pomysł ostatecznie został zawieszony przez pandemię koronawirusa, ale nie oznacza to, że zupełnie z niego zrezygnowano.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Literówka: "...z Paryża Orły do Nantesa". Nie ma Nantesa. Ta nazwa miasta nie odmienia się przez przypadki.
Alborz1, 12 kwietnia 2021, 11:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ciekawe czy wprowadzający ten przepis rządzący również będą korzystać z pociągów??
KamcioPL, 12 kwietnia 2021, 13:06 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »