Fly4free.pl

Pierwsi w Europie wprowadzili lockdown, teraz znoszą restrykcje. Ale tylko dla zaszczepionych

Foto: S.Borisov / Shutterstock
– W najbliższą niedzielę Austria zniesie lockdown i restrykcje dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19 – zapowiedział nowy kanclerz Austrii Karl Nehammer. Obostrzenia wciąż będą obowiązywały dla osób niezaszczepionych.

Austria była pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który przywrócił pełny lockdown w związku z kolejną falą koronawirusa. Obecnie w kraju zamknięte są restauracje, bary, teatry, muzea i wszystkie sklepy z wyjątkiem tych z niezbędnymi artykułami, a z hoteli nie mogą korzystać turyści. Lockdown ma się jednak skończyć w niedzielę, jak poinformował nowy kanclerz Austrii. Restrykcje zostaną jednak zniesione tylko dla w pełni zaszczepionych.

Powodem częściowego luzowania restrykcji jest znaczący spadek liczby nowych zakażeń: z 14-15 tysięcy przypadków dziennie w drugiej połowie listopada do 4-5 tysięcy dziennie obecnie.

Szczegóły tej decyzji poznamy w środę, gdy decyzje będą podejmowały poszczególne landy, ale wszystko wskazuje na to, że nastąpi odblokowanie handlu detalicznego, gastronomii i hotelarstwa, które będą dostępne dla osób z certyfikatami zaszczepienia. Jako pierwsze zniesienie restrykcji zapowiedziały już władze Wiednia – od 13 grudnia otwarte będą m.in. handel, usługi (np. salony fryzjerskie i kosmetyczne), ośrodki kulturalne i wydarzenia sportowe. Z kolei wiedeńska gastronomia i hotele mają wznowić działalność 20 grudnia, przy założeniu przestrzegania zasady 2G, czyli wstępu tylko dla osób w pełni zaszczepionych i ozdrowieńców. Działalność wznowią też zawieszone na czas lockdownu jarmarki świąteczne. Wciąż jednak obowiązywać mają dodatkowe obostrzenia, np. restauracje i lokale mają się zamykać o godzinie 22. Rozważany jest też pomysł, by na terytorium całego kraju wprowadzić godzinę policyjną.

Z kolei osoby niezaszczepione w dalszym ciągu będą mogły opuszczać swoje mieszkania tylko w ściśle określonych przypadkach: by udać się do lekarza lub na zakupy pierwszej potrzeby. Łamiącym te przepisy grożą surowe grzywny.

Obowiązek szczepień i zamieszanie z certyfikatami

Przypomnijmy, że największe kontrowersje w Austrii wzbudziła zapowiedź, że od 1 lutego 2022 roku szczepienia przeciw COVID-19 mają być obowiązkowe dla wszystkich obywateli tego kraju. Ten przepis budzi wielkie emocje, tym bardziej, że prowadzi do poważnych kłopotów już teraz. W „Rzeczpospolitej” czytamy o decyzji władz, że certyfikaty szczepionkowe nie są ważne przez rok, a tylko 9 miesięcy. Ta decyzja wpłynęła na życie kilkudziesięciu tysięcy osób, które nie mogą się legitymować certyfikatami szczepień wystawionymi przed 11 marca. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja osób, które przebyły covid i jednocześnie są zaszczepione – w tym wypadku dokument pozostaje ważny przez 360 dni. Z kolei osoby, które przyjęły preparat Janssen, muszą od 3 stycznia szczepić się drugi raz, by utrzymać ważność swojego certyfikatu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Jest nowy Komentarz Witolda Gadowskiego na YT
Marcin Lipsa, 8 grudnia 2021, 16:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »