Fly4free.pl

Paszport COVID-19 opóźniony? Kraje UE nie mogą się dogadać: na liście aż 8 problemów

Foto: Robert Avgustin / Shutterstock

W Brukseli trwają gorączkowe negocjacje między krajami UE i instytucjami unijnymi w sprawie przyjęcia tzw. Zielonego certyfikatu podróżnych, czyli paszportu szczepionkowego – informuje RMF FM. Według informacji brukselskiej korespondentki radia, lista problemów, które trzeba rozwiązać jest bardzo długa. A czasu nie ma dużo, bo jeśli szybko nie uda się znaleźć rozwiązania, certyfikaty nie zostaną wprowadzone przed wakacjami!

Zielone certyfikaty, zwane też potocznie “paszportami szczepionkowymi” to dokumenty (w formie cyfrowej lub papierowej), które w nadchodzące wakacje mają znacząco ułatwić podróżowanie po Unii Europejskiej i być szansą na ożywienie branży turystycznej. W dokumencie, który każdy obywatel UE otrzyma za darmo, znajdą się informacje o naszym szczepieniu przeciw COVID-19, ostatnio wykonanych testach i ewentualnym przechorowaniu koronawirusa. Komisja Europejska zakłada, że certyfikat mógłby zostać wprowadzony w życie w połowie czerwca, a więc przed wakacjami, jednak jak donosi RMF FM, na jego drodze pojawiły się liczne problemy, a właściwie rozbieżności między poszczególnymi krajami członkowskimi. Według RMF FM jest aż 8 spornych kwestii, w sprawie których nie mogą się dogadać Rada UE, Parlament Europejski i Komisja Europejska. Jakie to sprawy?

Najważniejszym problemem wydaje się opisywany przez nas wczoraj problem testów na COVID-19, które według Parlamentu Europejskiego powinny być darmowe. Sprzeciwia się temu Rada UE, według której kosztów testów nie można regulować na poziomie unijnym, bo to kompetencja państw członkowskich. Dlatego rozważane są też inne scenariusze, takie jak zróżnicowanie cen testów tak, aby były np. Tańsze dla ludzi wyjeżdżających do pracy.

Drugim największym problemem jest kwestia restrykcji. Eurodeputowani uważają bowiem, że gdy certyfikaty wejdą w życie, kraje UE nie pwinny już wprowadzać żadnych dodatkowych obostrzeń typu kwarantanna. Na to nie chcą się jednak zgodzić niektóre kraje UE, które chcą zachować sobie taką możliwość w przypadku pojawienia się kryzysu (w tym przypadku: pojawienia się nowej fali pandemii). Tu także poszukiwany jest kompromis i właśnie te 2 kwestie wydają się najbardziej trudne do rozwiązania.

Pozostałe problemy związane z certyfikatem to m.in. kwestia nazwy (PE chce, by zamiast nazwy “zielony certyfikat” używać zwrotu “certyfikat COVID-19”), konieczność ustalenia kilkutygodniowego okresu przejściowego, o czym wspominają m.in. Niemcy i Holandia (co może znacząco wydłużyć wejście certyfikatów w życie), czas obowiązywania certyfikatów (obecnie zakłada się, że miałyby być one ważne przez 12 miesięcy), rodzaj uznawanych testów, a także kwestie techniczne dotyczące samego systemu wzajemnego uznawania certyfikatów (co jednak zdaniem rozmówców RMF FM nie stanowi dużego problemu).

Jest jednak jeszcze jeden duży problem, związany z kwestią samych szczepionek.

budapeszt most
Foto: Noppasir / Shutterstock

Węgry główną osią sporu

Parlament Europejski chce bowiem, by na unijnym certyfikacie mogły się znaleźć tylko szczepionki zatwierdzone przez Europejską Agencję Leków. Komisja Europejska chce tutaj większej elastyczności, argumentując, że doprowadzi to do większych absurdów i dyskryminacji unijnych obywateli w takich sytuacjach, gdy obywatel Węgier zaszczepionym rosyjskim Sputnikiem V nie będzie mógł swobodnie podróżować, a takie prawo będzie miał np. Zaszczepiony AstrąZenecą obywatel znajdującej się poza UE Wielkiej Brytanii.

Oliwy do ognia dorzucił też węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijarto, który stwierdził we wtorek, że Węgry same będą decydować o tym, osoby z których krajów będą wpuszczały na swój teren.

Kolejna runda negocjacji w sprawie certyfikatów COVID-19 planowana jest na 18 maja. Jeżeli do tego czasu nie uda się osiągnąć porozumienia, harmonogram wprowadzania certyfikatu może się załamać.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »