Fly4free.pl

Paszport COVID-19: znamy kolejne szczegóły! Kiedy wejdzie w życie i jak ułatwi podróże?

Foto: Robert Avgustin / Shutterstock

Tak zwany “zielony paszport” ma wejść w życie w całej UE do 25 czerwca. 13 państw unijnych zatwierdziło już zarys programu, który przekaże do zatwierdzenia przez Komisję Europejską. Na liście nie ma Polski, ale przedstawiciele naszego kraju przekonują, że mogliby wystawiać takie certyfikaty choćby dziś.

W trudnej sytuacji pandemicznej, w jakiej znalazły się kraje UE, paszport COVID-owy stanowi nadzieję dla całej Europy na bezpieczne podróżowanie bez restrykcji i uratowanie tegorocznego wakacyjnego sezonu urlopowego. Propozycję jego wprowadzenia przedstawiła w połowie marca Komisja Europejska z ambitnym celem, aby był on gotowy w czerwcu i rozpoczęły się prace nad ustalaniem szczegółów. I wydaje się, że najtrudniejsze etapy prac mamy już za sobą.

We wtorek minister turystyki Austrii Elisabeth Kostinger powiedziała, że 13 krajów członkowskich uzgodniło szczegóły propozycji dotyczących zielonego paszportu i przekaże je do zatwierdzenia Komisji Europejskiej. Zielony paszport, który ma ułatwić podróże będzie certyfikatem potwierdzającym, że podróżni nie mają COVID-19. Może on przybrać różne formy: dowodu zaszczepienia przeciwko koronawirusowi, zaświadczenia o stanie zdrowia w przypadku osób, które niedawno wyzdrowiały po infekcji lub świeżo wykonanego negatywnego wyniku testu na koronawirusa dla osób, które jeszcze się nie zaszczepiły. Informacje te będą przechowywanem w powiązanym z systemem krajowym kodzie QR, a sam “cyfrowy zielony certyfikat” ma być dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej.

By zachować zasady ochrony danych osobowych, w zaświadczeniach znajdą się tylko niezbędne informacje, a odwiedzane kraje nie będą mogły ich przechowywać. Wszystkie dane dotyczące zdrowia pozostają w gestii państwa, które je wydało. Każdy z nich ma mieć własny klucz podpisu cyfrowego przechowywany w bezpiecznej bazie danych przez poszczególne kraje. KE stworzy natomiast bramę sieciową, przez którą będą weryfikowane podpisy na zaświadczeniach – nie będą przez nią przechodzić dane osobowe zapisane na certyfikacie” – czytamy w “Rzeczpospolitej”.

Jak informuje austriacka agencja prasowa APA, program obejmuje na razie Austrię, Grecję, Bułgarię, Chorwację, Cypr, Danię, Francję, Niemcy, Włochy, Maltę, Portugalię, Słowenię i Hiszpanię. Co z Polską?

Foto: Adam Guz / KPRM

“Czekamy na rozporządzenie”

Lista krajów nie jest zaskakująca, znajdują się tam w przeważającej części kraje z południa Europy, dla których turystyka jest niezwykle istotnym elementem gospodarki. Takie jak Grecja, która jest najgłośniejszym orędownikiem wprowadzenia paszportu COVID-19. Polska popiera wprowadzenie certyfikatu, ale na razie odnosi się do niego z rezerwą. Premier Mateusz Morawiecki pytany kilka dni temu o zielony paszport stwierdził, że “rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym”, a problemem jest dostępność szczepień.

Jednocześnie nie jest tak, że nasz kraj nie uczestniczy w rozmowach.

Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych” – czytamy w “Rzeczpospolitej” komentarz ze strony Ministerstwa Zdrowia.

Polska jest też w pełni przygotowana, by wprowadzić certyfikaty zdrowia choćby z dnia na dzień.

– Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenie Komisji Europejskiej – mówi “Rz” wysokiej rangi urzędnik z Kancelarii Premiera.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A przed 25tym czerwca, zaszczepiony z Polski wjedzie do Grecji bez testu?
seungeun, 13 kwietnia 2021, 21:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To testy na przeciwciała też będą działały? Mówię IGG. Nie wszyscy mieli objawy.
bonekdg, 13 kwietnia 2021, 22:27 | odpowiedz
Jak zawsze musimy być w ogonie! Po co czekać do 25 czerwca?
Pawian, 13 kwietnia 2021, 22:52 | odpowiedz
Paszport równa się koniec testom, bo jaki sens ma paszport ze szczepieni plus PCR. 
Adaam34, 14 kwietnia 2021, 7:17 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Koniec wolności... Zamordyzm i ludzie zombii... A co z tymi co nie chcą tej "szczepionki"?!?! Paranoja. 
Julian13, 14 kwietnia 2021, 9:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie jestem antyszczepionkowcem ale przez te niby szczepionki z małego niegroźnego wirusa zrobimy potwora... Proszę poszukać z sieci a nie oglądać telewizję... Nasz system odpornościowy zwariuje! 
Julian13 Koniec wolności... Zamordyzm i ludzie zombii... A co z tymi co nie chcą tej "szczepionki"?!?! Paranoja. 
Julian13, 14 kwietnia 2021, 9:42 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A jak to działa jak chce lecieć z powrotem? Gdzie wykonam test? Co jeśli będzie pozytywny? I ile będzie kosztować? Ja pierniczę ale absurdy! 
wiks91 Jak to co? To gówno nic nie zmieni, wykonasz test i polecisz.  
Julian13 Koniec wolności... Zamordyzm i ludzie zombii... A co z tymi co nie chcą tej "szczepionki"?!?! Paranoja. 
Julian13, 14 kwietnia 2021, 10:37 | odpowiedz
Z powrotem wykonasz go w naszym kraju na lotnisku 
Julian13 A jak to działa jak chce lecieć z powrotem? Gdzie wykonam test? Co jeśli będzie pozytywny? I ile będzie kosztować? Ja pierniczę ale absurdy! 
wiks91 Jak to co? To gówno nic nie zmieni, wykonasz test i polecisz.  
Julian13 Koniec wolności... Zamordyzm i ludzie zombii... A co z tymi co nie chcą tej "szczepionki"?!?! Paranoja. 
wiks91, 14 kwietnia 2021, 10:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »