Fly4free.pl

Przejazd metrem w Paryżu będzie droższy. Ceny biletów wzrosną prawie dwukrotnie!

Metro w Paryżu
Foto: dade72 / ShutterStock
W przyszłym roku ceny biletów na metro w Paryżu wzrosną niemal dwukrotnie. W związku z igrzyskami olimpijskimi i paraolimpijskimi, przez nieco ponad półtora miesiąca za jeden przejazd będzie trzeba zapłacić 4 euro. Podwyżki nie będą dotyczyć biletów miesięcznych.

Jak informuje stacja „France24”, w trakcie przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu pojedyncze bilety na jeden przejazd będą kosztować 4 euro (ok. 17,30 zł; obecnie kosztują 2,10 euro), a karnety uprawniające do 10 przejazdów w formie karty Navigo Easy – 32 euro (ok. 139 zł; obecnie 16,90 euro). Niezmienna ma pozostać cena biletów miesięcznych – jej wysokość uzależniona jest od strefy, w której obowiązują.

Co istotne, podwyżka cen biletów ma dotyczyć jedynie okresu igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich, czyli od 20 lipca do 8 września 2024 roku. W przypadku podróży do stolicy Francji w tym czasie i planu jej zwiedzania, lepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup karnetów – dziennego za 16 euro (ok. 69 zł) lub tygodniowego za 70 euro (ok. 304 zł). Mają one być ważne m.in. na dojazd do i z lotnisk Charles de Gaulle i Orly.

Ogłoszenie podwyżki spotkało się z niezadowoleniem mieszkańców Paryża, którzy nie chcą pokrywać kosztów wsparcia komunikacji miejskiej. Valerie Pécresse, szefowa władz ds. transportu w regionie paryskim uspokoiła jednak, że „nie ma mowy, aby doszło do takiej sytuacji”. Władze szacują, że na usprawnienie działania metra i innych środków komunikacji przeznaczone zostanie blisko 200 mln euro.

Z jednej strony podwyżka cen biletów tłumaczona jest inflacją i wzrostem ogólnych kosztów życia. Z drugiej strony chodzi o pomoc lokalnej sieci transportowej w dostosowaniu się do spodziewanego napływu turystów. Szacuje się, że w związku z przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi, stolicę Francji może odwiedzić aż 10 mln gości.

Bilety na metro to nie jedyny obszar, w przypadku którego ceny będą wyższe. Przyszłoroczne igrzyska olimpijskie sprawią, że między latem 2023 a całym 2024 rokiem ceny hoteli mają średnio wzrosnąć aż o 314 proc. – tak wynika z raportu paryskiego biura turystyki.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »