Fly4free.pl

Rollercoastery w elektrowni jądrowej? Niemcy już to mają! Ale parków rozrywki będzie więcej

Wunderland Kalkar
Foto: Wunderland Kalkar

Darmowe napoje i przekąski, aż 40 atrakcji dla fanów adrenaliny i 58-metrowa huśtawka – tak wygląda jeden z najbardziej nietypowych parków rozrywki w Europie, który zbudowano na terenie elektrowni atomowej. Ale jeśli jesteście wielbicielami rollercoasterów i tego typu rozrywek, możecie szykować budżet i kalendarze – takich miejsc będzie przybywać niemal z każdym rokiem.

Wunderland Kalkar ze względu na swoją historię jest uznawany za jeden z najbardziej niezwykłych parków rozrywki w Europie, a być może i na świecie. Nie jest może najnowszy ani największy, ale ile razy mamy okazję przejechać się działającym diabelskim młynem na terenie… dawnej elektrowni jądrowej? Tutaj mamy tę okazję, bo to właśnie tego typu działalność miała być prowadzona na terenie rodzinnego parku.

58-metrowa huśtawka i przekąski w cenie

Choć inwestycja kosztowała blisko 5 mld USD, nigdy nie została otwarta. Rok przed planowanym uruchomieniem doszło do awarii elektrowni w Czarnobylu, co mocno podburzyło nastroje okolicznych mieszkańców. Ostatecznie protesty doprowadziły do tego, że obiekt nigdy nie rozpoczął pracy. Ale do zagospodarowania został ogromny teren z charakterystyczną więżą chłodniczą. I dziś możemy tam poczuć dreszczyk adrenaliny – ale na szczęście zupełnie inny niż w słynnej czarnobylskiej Zonie.

Park, który znajduje się w niemieckim Kalkar, niedaleko granicy z Holandią, to aż 40 atrakcji typowych dla parków rozrywki. Znajdziecie tu większe i mniejsze kolejki górskie – także wodne, filiżanki (no kto ich nie kocha?!), tor gokartowy, ścianki wspinaczkowe wspomniany już diabelski młyn i gwiazdę całego obiektu – Vertical Swing, czyli gigantyczną huśtawkę wewnątrz wieży chłodniczej.

Co ciekawe, za 79 EUR możecie skorzystać ze specjalnego pakietu z noclegiem. W cenie macie pobyt all-inclusive i wstęp do parku. Same wejściówki zaczynają się od 30 EUR, ale co istotne – w ramach wejściówki dostajecie też nieograniczoną liczbę frytek, lodów i napojów bezalkoholowych, a także kawę i herbatę.

Foto: Wunderland Kalkar

W Europie parki rozrywki będą wyrastać jak grzyby po deszczu

Wolicie testować nowe parki zamiast odwiedzać te nietypowe? Świetnie się składa! W najbliższych latach w Europie (a także w Polsce) ma powstać przynajmniej kilka tego typu obiektów. Jednym z najbardziej spektakularnych będzie „brytyjska odpowiedź na Disneyland” – jak nazywają go sami właściciele, czyli London Resort.

Park rozrywki będzie podzielony na sześć stref – The Studios, gdzie czekają na was wyścigi samochodowe, filmowi szpiedzy i wszystko, co kojarzy wam się z kinem akcji. W The Kingdom nie zabraknie rycerzy, księżniczek ani walk na miecze, The Woods będzie pełne magicznych baśni, The Starport przeniesie nas do przyszłości i zapewni najbardziej futurystyczne rozrywki, The Isles skupi się na mitycznych bestiach i piratach, a The Jungle na zaginionych cywilizacjach!

– Tworzymy park rozrywki najwyższej klasy. Miejsce, które maksymalizuje wszystkie nowe, ekscytujące i interaktywne technologie i doświadczenia na świecie – mówi Py Gerbeau, dyrektor generalny London Resort Company Holdings (LRCH). – Będzie to jednak nie tylko miejsce światowej klasy wypoczynku, ale także jeden z najbardziej zrównoważonych parków rozrywki na naszej planecie – dodał.

Całość ma być gotowa w 2024 roku i co ważne, będzie też łatwo dostępna dla Polaków – dzięki tanim biletom do Londynu. Do samego parku dojedziecie pociągiem w zaledwie 20 minut.

The London Resort
Foto: London Resort

Paryski Disneyland również nie zamierza osiadać na laurach. Na początku tego roku ogłoszono, że w najczęściej odwiedzanym europejskim parku powstanie prawdziwe Arendelle, czyli królestwo znane wszystkim wielbicielom Krainy Lodu. Nowa strefa ma być gotowa w 2023 i podobno nie zawiedzie żadnej, nawet najbardziej wymagającej księżniczki.

disney kraina lodu
Foto: Disney

Polska wcale nie będzie w tyle!

Co ciekawe, także w Polsce pojawią się nowe parki rozrywki – choć tym razem będą to raczej obiekty nastawione na rodziny z dziećmi. W ciągu kilku najbliższych lat firma Plopsa, prowadząca parki w Belgii, Holandii i Niemczech chce otworzyć trzy nowe Majalandy. Jeden, który istnieje w Kownatach okazał się być takim hitem, że jego właściciele chcieliby zbudować kolejne. Dlatego podobne powstaną w Katowicach, Gdańsku i Warszawie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Majaland w 2022 roku zawita na północ Polski, a w 2023 na południe. Warszawska wersja wybudowana przy inwestycji handlowo-rozrywkowej „Projekt Góraszka” miała być uruchomiona już w przyszłym roku. Nie wiadomo jednak, czy tych planów nie popsuje pandemia koronawirusa.

Motyw Pszczółki Mai nie do końca do Was przemawia i bliższe wam klimaty Energylandii? W takim razie dla was też mamy dobre wiadomości. Kolejny tego typu park rozrywki – Mandoria – ma powstać w okolicach Łodzi i będzie największym tego typu obiektem w Polsce. Według planów ma mieć powierzchnię 50 ha, czyli o 15 ha więcej niż Energylandia.

– Mandoria będzie parkiem tematycznym, w którym przeniesiemy się do renesansowego miasta z 1520 roku, gdzie będziemy mogli dokładnie zobaczyć, jak w tamtym okresie funkcjonowały miasta handlowe. Ale oczywiście, ma mieć też klasyczne funkcje parku rozrywki: w ogromnej hali znajdą się roller-coastery, “wirująca beczka”, ogromny starek, latarnia morska, tawerna czy labirynt – pisaliśmy o tym obiekcie na łamach Fly4free.pl pod koniec ubiegłego roku.

Początkowo pierwsza część parku miała być otwarta latem tego roku. Inaugurację przesunięto jednak na wiosnę 2021 roku.

Foto: Mandoria

Nie można też zapominać, że niedawno otworzyły się też takie miejsca jak Rulantica, czyli nowa strefa wodna nawiązująca do kultury wikingów w Europa Parku czy Suntago Park of Poland, największy w Europie aquapark wybudowany w Mszczonowie pod Warszawą (jednak ze względu na obecne obostrzenia musicie tymczasowo odłożyć wizytę w nim).

Poza Europą też prawdziwe cuda-wianki

Oczywiście ciekawe parki rozrywki powstają nie tylko w Europie. Niedawno otwarty Lionsgate Entertainment World, zaledwie godzinę drogi od Hongkongu, nawiązuje do takich hitów jak „Igrzyska Śmierci”, „Prison Break” czy „Zmierzch”. Zajmuje niewielką działkę, ale za to atrakcje ulokowane są na wielopiętrowej konstrukcji przypominającej centrum handlowe. W sumie zajmuje więc 22 tys. mkw.

Universal Studio Japan szykuje niesamowitą strefę Super Nintendo World, która ma być otwarta na początku przyszłego roku. Goście nie tylko będą mogli skorzystać z przejażdżek inspirowanych kultowymi grami, ale także przez całą zabawę zbierają specjalne „monety” – dokładnie tak jak w grach, które będzie można wymieniać na nagrody. Pierwsze oficjalne zdjęcia pokazują, że rozmachu w projektowaniu i budowaniu nowej strefy nie zabrakło.

Niewątpliwą ciekawostką jest też niedawno otwarty przybytek w Tokio nazywany jedynym z nielicznych „parkiem rozrywki tylko dla dorosłych”. I nie, tym razem nie chodzi tylko o to, żeby móc poprzebywać z dala od najmłodszych, ale przede wszystkim o to, że treści i rozrywki w środku są… zdecydowanie nie dla ich oczu. Zresztą nieprzypadkowo powstał w tokijskiej dzielnicy czerwonych latarni.

I choć SOD Land, niewiele ma wspólnego z klasycznym parkiem rozrywki, to stworzony przez producenta filmów dla dorosłych zlokalizowano w pięciopiętrowym budynku już teraz cieszy się dużą popularnością. Gości obsługują gwiazdy porno, a wizyta kosztuje ok. 18 PLN za pół godziny. Na chętnych czekają bary, masaże erotyczne,  a nawet… fotobudka. Choć nie jesteśmy pewni, czy pamiątkowe fotki nadadzą się do powieszenia na lodówce. Rollecoasterów tu nie zastaniecie – chyba że taki emocjonalny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »