Fly4free.pl

Szef Ryanaira o szczepieniach: Nie zmusimy pasażerów, ale np. w barach powinny być obowiązkowe

Foto: Ryanair

– Nie będziemy zmuszali naszych pracowników do szczepień, większość z nich już to zrobiła. Podobnie jest z pasażerami. Uważam jednak, że szczepienia powinny być obowiązkowe w takich miejscach jak bary czy restaurcje – mówił Michael O’Leary podczas wtorkowej konferencji prasowej i w rozmowie z Fly4free.pl.

Temat szczepień w kontekście ożywienia popytu jest jedną z najgłośniejszych kwestii w branży lotniczej. Ilekroć na temat szczepień (a właściwie obowiązku szczepień) wypowiada się prezes jakiejś linii lotniczej, emocje sięgają zenitu. Największym echem odbiły się słowa prezesa linii Qantas Alana Joyce’a, który już w zeszłym roku jasno zadeklarował, że na trasach międzynarodowych australijskiej linii na pokład będą wpuszczani tylko w pełni zaszczepieni pasażerowie (z nielicznymi wyjątkami). Jak twierdził, miał to być międzynarodowy standard, jednak jak do tej pory takich regulacji nie wprowadziła żadna linia lotnicza, choć w podobnym tonie wypowiadał się Akbar Al Baker, czyli prezes Qatar Airways. Co na ten temat sądzi jednak prezes Ryanaira? Pytany na ten temat kilka dni temu podczas konferencji prasowej w Warszawie stwierdził, że nie jest zwolennikiem obowiązku szczepień, ale uważa, że w niektórych miejscach powinny one być wymagane.

Nie będziemy wymagali obowiązkowego zaszczepienia się od naszych załóg, tak jak w innych liniach, bo i tak zdecydowana większość z nich jest już zaszczepiona. Nasi pracownicy są odpowiedzialni i wiedzą, że to nie tylko kwestia zapewnienia bezpieczeństwa sobie i innym, ale też coś, co w takiej pracy, jaką wykonują, znacząco ułatwia życie. Jeśli zaś chodzi o szczepienia dla pasażerów – nie, one nie są wymagane, choć dokładnie sprawdzamy wszelkiego rodzaju dokumenty przed podróżą i widzimy, że zdecydowana większość pasażerów jest zaszczepiona – mówił szef Ryanaira.

Jednocześnie jednak dodał on, że w walce z pandemią w Europie kluczowe jest obecnie zachęcenie do szczepień ludzi młodych. Jak to zrobić? O’Leary nie ma wątpliwości – należy wprowadzić przepisy, w myśl których trzeba będzie pokazywać certyfikat zaszczepienia przeciw COVID-19 (lub świeży negatywny wynik testu) jako warunek wejścia do restauracji, baru czy kawiarni, ale nie tylko.

– Moim zdaniem to jedyny sposób, by zwiększyć poziom zaszczepienia w społeczeństwie – powiedział O’Leary.

Król kontrowersji kontratakuje?

Czy poglądy O’Leary’ego na kwestię szczepień są aż tak bardzo kontrowersyjne. Z jednej strony na pewno nie – ostatecznie w Ryanairze nie ma obowiązku szczepień dla pracowników, a taki wymóg wprowadził choćby Wizz Air. Z drugiej jednak strony wydaje się, że szef Ryanaira widzi w tym swój interes – ostatecznie w obecnych czasach podróżowanie bez certyfikatu COVID-19 (czyli dla zaszczepionych lub ozdrowieńców) jest dość kłopotliwe, a konieczność wykonywania testu PCR czy antygenowego zwiększa tylko koszty i sprawia, że liczba chętnych do podróży samolotem się zmniejsza. W efekcie w interesie Ryanaira (abstrahując od tego, że wygrana walka z pandemią to interes publiczny, a więc nas wszystkich) jest więc zachęcanie do jak najszerszego popularyzowania akcji szczepień.

Jednak słuchając szefa Ryanaira przypomniała mi się mimochodem historia sprzed kilku lat, gdy O’Leary mówił o sprzedaży alkoholu w samolotach na kanwie rosnącej liczby przypadków agresji na pokładach. Wtedy mechanizm był podobny: MOL stwierdził wówczas, że winne tej sytuacji są lotniska, gdzie pasażerowie piją bez ograniczeń. Wniosek? Porty lotnicze powinny przestać lub chociaż ograniczyć sprzedaż alkoholu pasażerom. A Ryanair? Ryanair może sprzedawać dalej, bo pasażerowie wchodzą już na pokład pod wpływem. Ze szczepionkami (choć to zupełnie inna kwestia) schemat wygląda podobnie: nie będziemy wymagać szczepień, ale jak już z nami polecisz, to po wylądowaniu na miejscu bez takiego certyfikatu wiele nie zdziałasz.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »