Zima paraliżuje lotniska w zachodniej Europie. Ponad tysiąc odwołanych lotów

śnieżyca na lotnisku
Foto: Bodork/Shutterstock
Niska temperatura i intensywne opady śniegu sprawiły, że na najważniejszych lotniskach w Europie tylko dzisiaj odwołano już setki lotów. Najtrudniejsza sytuacja jest w Irlandii i Wielkiej Brytanii, ale to nie jedyne kraje, w których zima ostro namieszała.

Aktualizacja, 10:30 (2 marca) – powoli wznawiane są loty z lotniska w Edynburgu.

Flightradar24 wylicza, że w ciągu dzisiejszego dnia odwołano już 194 loty z Dublina, 129 z Edynburga, 105 z Glasgow, 96 z Genewy, 69 z Amsterdamu, 48 z Bristolu i 41 z paryskiego Charles de Gaulle. W Londynie w pięciu największych portach lotniczych odwołano w sumie blisko 350 lotów. Część swoich samolotów uziemiły m.in. British Airways, Lufthansa, Flybe, Virgin Atlantic. Lotniska notują też solidne opóźnienia, a wielu pasażerów utknęło w terminalach.

W Glasgow do końca dnia zupełnie wstrzymano ruch lotniczy. Już wczoraj ludźmi koczującymi na lotnisku zaopiekowali się wolontariusze brytyjskiego Czerwonego Krzyża, bo wiele linii nie zapewniło swoim klientom ani noclegów, ani posiłków. Na lotnisku East Midlands tymczasowo zamknięto pas startowy.

Ryanair do jutra odwołał wszystkie zaplanowane loty z i do lotnisk: East Midlands, Leeds Bradford, Edynburg, Glasgow, Cork i Kerry, a także kilka do Dublina. Ten ostatni dodatkowo sam ogłosił, że do soboty będzie zamknięty.

W stolicy Wielkiej Brytanii dodatkowo problem mają kierowcy i podróżujący pociągami. Zamknięta została m.in. popularna stacja kolejowa Paddington. Ciężka sytuacja jest także poza Londynem. Ludzie wykupują asortyment hipermarketów, a dla niektórych regionów Wielkiej Brytanii ogłoszono czerwony – czyli najwyższy stopień alarmu pogodowego. Zapowiadane są bowiem kolejne, intensywne opady śniegu. Zamknięta jest część szkół, apeluje się też o nie podróżowanie samochodem – w miarę możliwości.

sparaliżowane lotniska

Mat Roberts, Marion Kiely/Twitter

Zarówno rzecznicy lotnisk, jak i samych linii lotniczych apelują, by przed wyjazdem z domu sprawdzić status lotu, a najlepiej skontaktować się z przewoźnikiem. Na bieżąco informują też o sytuacji w swoich mediach społecznościowych.

– Dziś w Wielkiej Brytanii i Europie oczekuje się ekstremalnych warunków. W trakcie przygotowań pracowaliśmy razem z liniami lotniczymi nad konsolidacją harmonogramu lotów, aby zapewnić większą skuteczność i bezpieczeństwo pasażerów – czytamy w oświadczeniu lotniska Heahtrow. – Jeśli masz zamiar podróżować, zalecamy sprawdzenie statusu lotu, a także prosimy o ostrożność podczas podróży do i z lotniska.

Opóźnień można się spodziewać także w kolejnych dniach. Gdy w grudniu atak zimy sparaliżował londyńskie lotniska zaledwie na kilka godzin, przywrócenie normalnego funkcjonowania pełnej siatki połączeń zajęło blisko tydzień. Dlatego, jeśli wybieracie się w najbliższych dniach na zachód Europy sprawdzajcie na bieżąco sytuację pogodową i komunikaty linii lotniczych.

Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?

Przedłużony weekend w Wilnie za 321 PLN

6 godzin temu