Fly4free.pl

Odkryj stolicę Węgier i skosztuj Tokaja (cz. 2)

Zgodnie z zapowiedzią, zapraszamy na drugą część relacji przewodnika po Budapeszcie.Odkryj stolicę Węgier i skosztuj Tokaja (część 1) >>
Bilet turystyczny:Uprawnia do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej, kolei zębatej i kolei podmiejskiej HÉV, a także w niektórych pociągach kolei MAV jak również w niektórych liniach autobusowych VOLÁNBUSZ, ale tylko w granicach administracyjnych Budapesztu. Dostępne są też karty grupowe, które są korzystne kiedy zwiedzamy miasto w grupie od 2 do 5 osób. Wówczas jedna osoba kupuje kartę, na którą podróżuje maksymalnie pięć osób.

Ponadto dostępne są karty grupowe, które są korzystne kiedy zwiedzamy miasto w grupie od 2 do 5 osób. Wówczas jedna osoba kupuje kartę, na którą podróżuje maksymalnie pięć osób.

Dostępnych jest kilka rodzajów kart w cenach:

1550 HUF – ważna przez 24 godziny
3100 HUF – ważna przez 24 godziny (karta grupowa)
3850 HUF – ważna przez 72 godziny
4600 HUF – ważna 7 dni

Kartę można kupić w biurach informacji turystycznej „Tourinform”, na lotnisku, w hotelach, muzeach i przesiadkowych punktach miasta, jak również w kasach biletowych komunikacji miejskiej.

W Budapeszcie można kupić również bilety odcinkowe, na określoną liczbę kilometrów:
155 HUF – bilet do 5 km (ulgowy 50% – 80 HUF)
250 HUF – bilet do 10 km (ulgowy 50% – 125 HUF)

Ceny jednorazowych biletów na podmiejskie linie HÉV:
155 HUF do 5 km
250 HUF do 10 km
310 HUF do 15 km
370 HUF do 20 km
465 HUF do 25 km
560 HUF do 30 km

Ceny biletów na kolejkę Funicular SiKLO (kursuje na i ze Wzgórza Zamkowego):
840 HUF – bilet jednorazowy wjazd na górę
1450 HUF – bilet jednorazowy góra – dół
520 HUF – bilet jednorazowy dla dzieci w wieku 3-14 lat
940 HUF – bilet jednorazowy dla dzieci w wieku 3-14 lat wjazd góra – dół
520 HUF – bilet jednorazowy dla grup powyżej 10 pasażerów w wieku 15 – 18 lat
940 HUF – bilet jednorazowy góra – dół dla grup powyżej 10 pasażerów w wieku 15 – 18 lat

W Budapeszcie prawo do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami komunikacji miejskiej mają dzieci do lat 6 oraz osoby powyżej 65 roku życia posiadające obywatelstwo kraju należącego do Unii Europejskiej. Grzywna za brak ważnego biletu wynosi 16000 HUF, jeżeli zapłacimy od razu jest zmniejszana o połowę.

Karta turystyczna Budapeszt:
Dla turystów dostępna jest również specjalna Karta Budapeszt dająca wiele zniżek przy zwiedzaniu miasta. Jej wydawcą jest Biuro Turystyki. Karta oferuje wiele zniżek i udogodnień, między innymi: bezpłatny transport, darmowe wejścia do 60 muzeów, 50% zniżkę na bilety do wybranych obiektów, zniżki na imprezy kulturalne, zniżki w restauracjach, zniżkę na MiniBusy na lotnisku itp. Jej możliwości opisane są w specjalnym przewodniku w kilku językach (brak polskiego).

Karta ważna przez 24 godziny kosztuje 5500 HUF
Karta ważna przez 48 godzin kosztuje 6900 HUF
Karta ważna przez 72 godziny kosztuje 8300 HUF

Zamawiając kartę przez internet otrzymujemy na jej zakup 5% rabatu. Normalna karta ważna jest dla osoby dorosłej i dziecka do 14 lat. Dostępne są również karty dla młodzieży i karty rodzinne.

5

Zwiedzanie miasta komunikacją publiczną:
W Budapeszcie oprócz linii zwykłych są linie specjalne, tzw. tematyczne, jak Tramwaj nr 2, Tramwaje nr 4 i 6, Millennium Underground (zabytkowa linia metra nr 1) oraz autobus Zamek.

Tramwaj nr 2 to jedna z najbardziej znanych linii tramwajowych działających na brzegu Dunaju, między Közvágóhíd i Jászai Mari tér. Kupując jeden bilet można zobaczyć kilka zabytków, które są częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na poszczególnych przystankach zobaczymy miedzy innymi:

 • Szalay utca: po prawej stronie barokowy i neogotycki gmach parlamentu. Budynek ten jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanym zabytkiem architektonicznym w Budapeszcie.
 • Kossuth Lajos tér: plac przy Izbie Parlamentu zwany jest symbolicznie centrum państwa węgierskiego.
 • Roosevelt tér: jeden z naszych symboli kapitalizmu – Most Łańcuchowy oraz panoramę Zamku Królewskiego.
 • Eötvös tér: w tym miejscu zaczyna się deptak Duna, znajdziemy tam słynne restauracje i kawiarnie.
 • Vigadó tér: budynek Vigadó, w którym odbywają się prestiżowe imprezy, bale i koncerty.
 • Marcjusz 15. tér (15 marca Square): będąc na placu i patrząc na Dunaj, w oddali można zobaczyć 140-metrowy pomnik „Gellert” z cytadeli.
 • Fővám tér: z tego placu blisko jest do Vaci utca, głównego deptaku handlowego.
 • Közvágóhíd – Millennium Centrum Kultury: nowy Teatr Narodowy oraz Pałac Sztuk Pięknych.

Dalej można przesiąść się do podmiejskiej naziemnej kolejki HÉV kursującej z Közvágóhíd. Linią tą dojedziemy do Ráckeve, znajdującego się w odległości 50 km na południe od Budapesztu.

Tramwaje nr 4 i 6 – kursują w szczycie z częstotliwością co około 5 minut i okrążają pesztański Wielki Bulwar. Trasy obu linii biegną od Moszkva tér w Budzie poprzez Margit-bridge, Grand Boulevard w Peszcie i wracają do Budy przez Petöfi-bridge. Przystanek tramwaju linii nr 4 jest w Fehervari Ut, a Tramwaju linii nr 6 Móricz Zsigmond körtér. Co zobaczymy na poszczególnych przystankach wybierając ten sposób zwiedzania?

 • Moszkva tér: jedno z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w stolicy po stronie Budy. Z tego placu kursuje również Autobus nr 16, którym podróżując zobaczymy zabytki dzielnicy zamkowej.
 • Margit-bridge: wysiadając z tramwaju możemy przesiąść się do naziemnej podmiejskiej kolejki HÉV jadącej w kierunku Szentendre. Znajduje się tam Muzeum Transportu i Muzeum Etnograficzne.
 • Margit-Sziget (Wyspa Małgorzaty): tzw. zielona kraina w środku Dunaju między Margit-bridge i Arpad-bridge. Jest to wymarzone miejsce do spacerów, sportu, rekreacji i rozrywki. Do wyspy dojedziemy też autobusem tradycyjnej linii 26.
 • Jászai Mari tér: tutaj znajduje się dworzec Nyugati Palyaudvar (Western Railway Station), jedna z najstarszych stacji kolejowych w Budapeszcie.
 • Oktogon: plac ten ma kształt ośmiokąta. Znajduje się tu skrzyżowaniu Grand Boulevard i Andrássy út. Jest tam również jedna ze stacji metra Millennium.
 • Blaha Lujza tér: jeden z najbardziej ruchliwych placów Budapesztu, który został nazwany na cześć popularnej aktorki Teatru Narodowego, „Słowik narodu” w 1920 roku.
 • Üllői út: niedaleko tego przystanku znajduje się Muzeum Sztuki. Secesyjny budynek zdobi ceramika i jest to dziś jeden z najpiękniejszych zabytków w Budapeszcie.
 • Boráros tér: to jeden z ważnych węzłów, którego południowa część Grand Boulevard łączy Wharf Dunaju. Można tutaj wsiąść do tramwaju linii nr 2.

6

Millennium Underground:
To pierwsza, a zarazem najstarsza linia metra w Budapeszcie. Jest drugą po Londynie podziemną linią metra w Europie. Otwarto ją w 1896 roku z okazji tysięcznej rocznicy założenia państwa węgierskiego. Miała zapewnić mieszkańcom stolicy wygodną podróż do Parku Miejskiego, gdzie zorganizowano wystawę milenijną, a żeby nie psuć pięknej alei Andrássy’ego, pod którą przebiega, inżynierowie zdecydowali się przeprowadzić ją pod ziemią. Obecnie linia ta jest częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO. W stolicy Węgier przejażdżka metrem linii 1 zaliczana jest do obowiązkowych atrakcji. Zachowano oryginalny wystrój wnętrz stacji, a wagony stanowią replikę składów z początku XX wieku. Korzystając z tej formy zwiedzania na poszczególnych stacjach zobaczymy:

 • Széchenyi Fürdő (Széchenyi kąpiel): jedno z największych i najpiękniejszych kąpielisk w Europie, w samym sercu Városliget ust City Park.
 • Hősök tere (Plac Bohaterów): to największy plac w Budapeszcie. Zobaczymy tutaj Millennium pomnik. Z kolei w środku placu znajduje się Pomnik Bohaterów Narodowych. Po obu stronach placu stoją reprezentacyjne budynki, w których znajduje się m.in. Muzeum Sztuk Pięknych. W pobliżu można zwiedzić Park Miejski, w którym wzniesiono Zamek Vajdahunyad.
 • Opera: na tej stacji zobaczymy jeden z najbardziej niezwykłych zabytków IX wieku, a także kulturalne i muzyczne centrum Budapesztu.
 • Bajcsy Zsilinszky út: tutaj można zwiedzić jedną z najważniejszych katedr na Węgrzech, Szent István Bazilika (Saint Stephen Bazylika).
 • Deák Ferenc tér: to jeden z głównych placów miasta, jak również węzłów komunikacyjnych. W okolicy znajdują się deptaki, kawiarnie, hotele i restauracje. Nieco dalej dotrzemy do Vaci utca na jeden z najpiękniejszych deptaków.
 • Vörösmarty tér: plac ten jest prawdziwym centrum życia Pesztu, łączy promenadę Dunaju z ulicą Vaci.
 • Zwiedzanie w dzielnicy zamkowej można zaplanować z wykorzystaniem autobusów specjalnych linii zamkowych nr. 16, 16A oraz 116. Linia 16A i 116 kursuje między Dísz tér i Moszkva tér, a autobus nr 16 pomiędzy Deák Ferenc tér i Moszkva tér. Sam Zamek Królewski stoi na wzgórzu. Oprócz niego warto zobaczyć również budynek Instytutu Historii i Muzeum Wojny na Kapisztrán tér.
 • Tóth Árpád – promenadę, która znajdują się kilka kroków od tego placu, a która jest jedną z najpiękniejszych promenad Budapesztu.
 • Na kolejnym przystanku Szentháromság tér (Święty Trinity) zobaczymy wiele historycznych budynków i pomników: City Hall w Budzie, Basztę Rybacką i Kościół Macieja. Wsiadamy i wysiadamy z autobusów naciskając przycisk otwierania drzwi, jeżeli chcemy wysiąść musimy powiadomić o tym kierowcę wciskając guzik – przystanek na żądanie.

Funiculare – kolejka na Wzgórze Zamkowe:
Budapest Castle Hill Funicular lub Budavári Sikló to zabytkowa kolejka linowa. Wyjazd nią jest szybki i spektakularny. Dwa wagony przewożą pasażerów z Clark Adam tér (sprzed Mostu łańcuchowego) do górnego tarasu ogrodów królewskich. Od 1987 roku została ona umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obecne wagoniki Sikló stanowią dokładną rekonstrukcję oryginalnej kolejki. Noszą imiona Margit (wagonik po stronie północnej, bliżej tunelu) i Gellért (po stronie południowej). Napędzane są elektrycznie i mogą poruszać się z prędkością 3m/s. Kolejka kursuje codziennie w godzinach 7.30-22.00.

7

Porty rzeczne:
Rejsy, zarówno po Dunaju w części węgierskiej, jak i zagraniczne, obsługuje firma MAHART PassNave. Rejsy odbywają się od kwietnia do października. Możliwe są rejsy do Wiednia (przez Bratysławę) oraz rejsy lokalne z przystaniami w Szentendre, Wyszehradzie, Esztergom i Komárom. Port rzeczny mieści się przy placu Vigadó (Vigadó tér).

Krajowy port rzeczny – 1056 Budapeszt V, Vigadó ter

Międzynarodowy port rzeczny i biuro MAHART – 1056 Budapeszt V, Belgrád rakpart

MAHART PassNave – http://www.mahartpassnave.hu/


Dziecięca kolejka Gyermek Vasút:

Po wschodniej stronie wzgórz budańskich mamy koleją atrakcję. Jest nią wąskotorowa kolejka dziecięca. Jej trasa ma ponad 11 km długości i wiedzie od Hüvösvölgy aż do wzgórza Széchenyi przez Kis Hárshegy i János hegy. Przejazd 11 km trasy zajmuje kolejce około 45 minut, w tym czasie zatrzymuje się ona na 6 stacjach. Najbardziej znane z nich to Szépjuhászné (tu można przesiąść się w autobus linii 22 jadący do Budakesi), János-hegy, skąd górska ścieżka prowadzi wprost do górnej stacji wyciągu krzesełkowego Libegő oraz Normafa, gdzie znajduje się kolejny punkt widokowy.

Kolejkę wybudowano w 1948 roku, aby zafascynowane nowoczesną techniką dzieci samodzielnie mogły poznawać zasady funkcjonowania maszyn kolejowych. Do dziś wszelkie czynności związane z kursowaniem pociągu obsługują młodzi do 17 roku życia.

W sezonie letnim odjazdy są codziennie, co godzina z Hüvösvölgy od 9.05 do 17.05, z Széchenyi od 9.00 do 17.00. Poza sezonem w weekendy odjazdy są co godzina z Hüvösvölgy od 9.05 do 16.05, a z Széchenyi od 9.00 do 16.00. Koszt biletu w obie strony to 1200 HUF.

8

Zwiedzanie Parlamentu:
Aby zwiedzić parlament najlepiej jest złożyć rezerwacje. Można to zrobić telefonicznie, faxem lub mailem. Zwiedzanie w języku angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hebrajskim i hiszpańskim. Zwiedzanie uzależnione jest od obrad, dlatego godziny mogą ulegać zmianom. Obywatele UE mogą odwiedzić Budynek Parlamentu bezpłatnie za okazaniem dowodu obywatelstwa. Pozostali muszą zapłacić – koszt biletu 3500 HUF, a studenci 1750 HUF.

9

Punkty widokowe:

Budapeszt daje nam możliwość podziwiania swego piękna również z otaczających go wzgórz i wzniesień. Niezapomniane widoki na peszteńskie wybrzeże Dunaju podziwiać można z Baszty rybackiej (Halászbástya), kolejne miejsce to wschodnia część tarasów Zamku Królewskiego (Vár), z którego podziwiamy panoramę m.in. górę Gellérta i zabudowę przy moście Łańcuchowym oraz moście Elżbiety. Polecanymi miejscami są też Kopuła Bazyliki Budapesztańskiej (Szent István Bazilika), Góra Gellerta (Gellért-Hegy), Góra Jana (János Hegy) oraz Most Małgorzaty (Margit Híd).

10

Gastronomia:
W Budapeszcie jest dużo miejsc, w których można zjeść tani i dobry posiłek. Wiele jest również miejsc, w których skosztujemy tradycyjnych węgierskich potraw. Ich opisy znajdziemy w internecie. Najczęściej polecanymi miejscami są karczma Alföldi Kisvendéglő w piątej dzielnicy Pesztu przy Kecskeméti u. 4, naleśnikarnia Nagyi Palacsintázója w pierwszej dzielnicy Budy przy Batthyány tér 5 oraz naleśnikarnia Rompalacsintázó Hajós 16 w szóstej dzielnicy Budy przy Hajós utca 16 (tuż za budynkiem Opery). Można również zajrzeć do Castro Bisztro przy Ráday utca 35, gdzie serwowane są wina, kawy i specjały kuchni włoskiej. Polecanym miejscem jest również winiarnia Tokaj w piątej dzielnicy Pesztu przy Falk Miksa utca 30. Skosztujemy tutaj wiele gatunków win. Ceny umiarkowane, przystępne na polską kieszeń. Napiwki wskazane średnio od 5 do 7% płaconej kwoty.

Toalety:

Większość toalet w Budapeszcie jest płatnych. Najlepiej mieć ze sobą odliczoną gotówkę 100 HUF. Bezpłatnie z toalet możemy skorzystać jedynie w ustawionych w kilku miejscach w mieście toj-toj’ach. Toalet jest dużo, nie ma problemu z ich odnalezieniem, są dobrze oznaczone. Zdecydowanie odradzamy szukanie toalet w takich miejscach jak McDonald’s, nie wszystkie tego typu obiekty posiadają toalety.

11

Co warto zwiedzić?

W Budapeszcie jest wiele miejsc wartych zwiedzenia i odwiedzenia. Do najważniejszych zaliczyć można Zamek Królewski, Wzgórze Zamkowe, Galerię Narodową, Parlament, Kościół Macieja, Wyspę Małgorzaty, Wzgórze Gellerta, Most Wolności, Synagogę, Most Łańcuchowy, linię metra M1, Plac Wolności, Operę, budynek Dworca zachodniego i wiele, wiele innych.

Jeżeli chcecie podzielić się innymi poradami z czytelnikami zapraszam do wpisywania je w polu komentarza.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czy w terminalu T2 kupię kartę turystyczną na 24h? Ktoś może kupował i się orientuje?
TomL, 11 marca 2012, 16:16 | odpowiedz
==> TomL W/g tego co jest na stronie portu lotniczego z kupnem karty turystycznej w Terminalach nie powinno być probemu. http://www.bud.hu/english/passengers/access_and_parking/by_public_transportation
Konrad, 11 marca 2012, 16:43 | odpowiedz
Pytanie do znawców. Które z basenów termalnych polecacie w Budapeszcie?
ireqch, 11 marca 2012, 18:56 | odpowiedz
Cześć, dwa razy w tekście wystepuje Karta turystyczna Budapeszt i za 1 razem daje bezpłatne poruszanie i zniżki a za drugim razem tlyko znizki a jest prawie dwa razy droższa. można to sprosotwać ?
Zlatan, 11 marca 2012, 21:24 | odpowiedz
z tego co widzę na stronie parlamentu to indywidualni odwiedzający nie mogą jednak wcześniej rezerwować biletów, tylko grupowi
theo, 11 marca 2012, 22:17 | odpowiedz
o widzę ze już poprawione, czyli chodziło o bilet turystyczny, ale chyba wlasne taki kupie na 7 dni
Zlatan, 12 marca 2012, 10:38 | odpowiedz
Warto dodac-w przypadku grup bardzo oplaca sie kupowac bilet grupowy 24h. Jedyny problem jest taki ze nie mozna go kupic w automacie. Jedynie w punktach przy stacjach metra gdzie mozna równiez kupic migawki-takie kioski. Warto dodac info ze kanarów jest tam pelno i stoją przy wejsciu na kazdą stację metra przez caly czas. Do tego przez wiekszą czesc nocy we wszyskich autobusach jeżdzących po nocy jeżdzą autobusy wypchane kanarami (po 5 w jednym autobusie). Ale są ubrane w zolte odblaskowe kamizelki. Z tego co widzialem kara za brak biletu jest dosc wysoka. Ale ciekawa sytuacja-wsiedlismy do takiego autobusu z kanarami i chcielismy kupic bilet-Pani cos po wegiersku do mnie pogadala i na tym sie skonczylo-za frajer dojechalismy na miejsce. Podobnie z lotniska. Bilety jednorazowe są calkiem drogie.
Tommi, 12 marca 2012, 11:04 | odpowiedz
Co do darmowych biletow dla dzieci to napisane jest tak: "Children under the age of 6 or till the beginning of their studies if accompanied by an adult". U nas wiek szkolny obowiazkowy to jeszcze na razie 7 lat. Tylko jak wykazac w Budapeszcie, ze dziecko nie chodzi jeszcze do szkoly.
Mrowka, 12 marca 2012, 11:08 | odpowiedz
Oplaca się kupic plik 10ciu biletow jednorazowych(z niego moze korzystac wiecej niz 1 osoba)w cenie 2800huf. W metrze owszem, trzeba kasowac, ale w ciagu dnia w autobusach i tramwajach nie warto(w nocnych faktycznie sa kanary w odblaskowych kamizelkach):D sprawdzone i potwierdzone przez mieszkancow Budapesztu:)
agi, 12 marca 2012, 11:22 | odpowiedz
a da sie przekimac na lotnisku do rana przylatujac o 23?
lece_bo_chce, 12 marca 2012, 13:21 | odpowiedz
Wybieram się do Budapesztu samochodem i poszukuję parkingu (w miarę w centrum), gdzie będzie można zostawić samochód na 3-4 dni. Czy ktoś z Was ma w tej materii doświadczenie?
Agnieszka, 12 marca 2012, 15:59 | odpowiedz
@lece_bo_chce: da się, poczytaj: http://www.sleepinginairports.net/list.asp?region=1&country=Hungary&city=Budapest&terminal=International Potwierdzone 2 tygodnie temu (rano był kolejny lot, po przylocie zamiast wyjść kierowałem się strzałkami "Transfer" bezpośrednio do strefy odlotów).
r_m, 12 marca 2012, 16:25 | odpowiedz
r_m dzięki, ogólnie fajna stronka :-)
lece_bo_chce, 12 marca 2012, 17:59 | odpowiedz
Liczyłam w 2 części na jakieś info o fajnych tanich noclegach, a tu nic
hsk, 12 marca 2012, 20:53 | odpowiedz
Agnieszka: My mieszkaliśmy w Elvis'ie (Rakoczi ut 61) i tam blisko jest taki park wokól którego na ulicach było bezpłatne parkowanie. Zostawilismy auto na 3 dni i stało bezpiecznie. Dojazd autobusem do centrum w 10 min. Generalnie parkowanie w centrum jest płatne a parkingi drogie. pzdr, keimak
keimak, 13 marca 2012, 8:50 | odpowiedz
Ciekawe jest to że 3 dniowy bilet na komunikację miejską w Budapeszcie kosztuje tyle samo co MIESIECZNY bilet dla studentów (legitymacja polskiego uniwersytetu wystarcza) 3850 HUF, ja osobiście majac w planach wizyte na 5 dni wykupuje bilet miesięczny bo bardziej będzie mi się oplacal. Do miejscowości pod Budapesztem dojeżdża kolej podmiejska HEV ale można również dostać się „zwykła” koleją MAV, w niektórych przypadkach może być taniej, mam tu oczywiście na myśli wyjazd poza granice strefy biletowej Budapesztu.
jelonek00, 13 marca 2012, 10:22 | odpowiedz
Jak my byliśmy w ostatnie wakacje to kupilismy bilet 2-dniowy rodzinny (co ciekawe pani która sprzedawała koniecznie chciała zobaczyć dzieciaki przed sprzedażą). Nie pamiętam dokładnie kwot ale za całą rodzinę było taniej niż za jednego dorosłego.
keimak, 15 marca 2012, 9:10 | odpowiedz
czy ktos wybiera sie do Budapesztu 9 kwietnia?
adam, 15 marca 2012, 10:32 | odpowiedz
czy Budapeszt to drogie miasto? Taniej czy drożej niż w Warszawie?
adam, 15 marca 2012, 10:34 | odpowiedz
dzięki keimak :)
Agnieszka, 18 marca 2012, 12:46 | odpowiedz
@Adam, Budapeszt cenowo jest porównywalny do Warszawy :) jeszcze jak się uda trafić jakieś kupony na nocleg to naprawdę jest taniutko :)
Rude., 18 marca 2012, 15:40 | odpowiedz
Rozumiem, że bilet 3 dniowy nie obejmuje kolejki Siklo?
papi, 18 marca 2012, 21:04 | odpowiedz
Jak myślicie, ile dni potrzeba na zwiedzenie Budapesztu? 2 dni wystarczą, czy przydałoby się więcej? Może coś poza Budapesztem jest na Węgrzech wartego do zobaczenia?
włóczęga, 24 marca 2012, 16:47 | odpowiedz
Ciekawa atrakcja -> Pływający autobus -> http://www.riverride.com/riverride_en.php -> jak kogoś stać to polecam :P
pomocny, 28 marca 2012, 14:04 | odpowiedz
włoczęga -> jeśli się mocno zepniesz to w dwa dni zwiedzisz, ale to bedzie męczące... w budapeszcie dobrze jest trochę poleniuchować, posiedzieć w jakiejś knajpie przy kawie, pooglądać ludzi, pospacerować po tych brudnych uliczkach, wziąć koc i poleżeć na trawie przy pomniku Petofiego, to ogólnie jest leniwe miasto i jeśli będziesz biegał od punktu do punktu to nie zrozumiesz klimatu :) jeszcze do tematu restauracji dodałabym świetną knajpę, For Sale (http://forsalepub.com/), zaraz przy moście wolności (zielonym). mają tam przepyszną zupę gulaszową, prawdziwie węgierską, kosztuje 1190 ft (20zł), ale podają ją w wielkim kociołku więc spokojnie można ją wziąć na dwie osoby i się najeść:)
bammmbuuuu, 1 kwietnia 2012, 18:56 | odpowiedz
Hej, czy ktoś moze polecic hotel/hostel w niedalekiej lokalizacji od trasy metra/autobusu jadacego z lotniska A2? Tak żeby nie trzeba było wiele chodzić po nocy (lot z krk). dzieki!
aneta, 4 kwietnia 2012, 15:32 | odpowiedz
odnośnie wypowiedzi agi dot. opłacalności kasowania biletów w autobusach i tramwajach przez 5 dni pobytu w Budapeszcie byliśmy dwukrotnie kontrolowani, kontrolerzy byli ubrani jak normalni pasażerowie, tylko w pewnym momencie wyjmowali opaski i identyfikatory, za pierwszym razem kontroler był mocno zdziwiony, gdyż wsiadał razem z nami i widział, że nie kasowaliśmy biletów ( mieliśmy grupowy 24-godzinny ) wg plakacików rozwieszonych w pojazdach kara za jazdę bez biletu to 16.000 HUF
agao, 9 kwietnia 2012, 20:40 | odpowiedz
w Budapeszcie, szczególnie w metrze, raczej nie da się jeździć bez biletu. W metrze kontrolerzy stoją na bramkach (wyjatek: stacja Vorosmarty utca (nie mylic z Vorosmarty ter), na trasie żółtej linii metra). Można próbować w tramwajach, autobusach itp., ale wg mnie nie warto ryzykować, chociaż trzeba przyznać, że komunikacja jest droga, a zniżki dla studentów z innych krajów nie obowiązują.
martuskaja, 17 kwietnia 2012, 22:25 | odpowiedz
Czy dobrze zrozumiałem, że w Budapeszcie nie ma studenckich biletów jednorazowych? Czyli jak jadę na 4 dni do Budapesztu to chyba najbardziej opłaca się bilet miesięczny dla studenta?
Cerebrar, 27 kwietnia 2012, 0:13 | odpowiedz
kilka "niusów" na gorąco z trasy krk-bud-krk (ryanair) 24-26.04. Po ultra krótkim locie do bud (w powietrzy zaledwie 30min) wypuszczają z samolotu i dzida na nogach do terminalu 2 po płycie... nie ma autobusu, rękawa itp - dobrze że choć rozłożyli schody i nie kazali skakać .. W drugą stronę podobnie, tylko ze po check-in staliśmy 40min czekając na spóźniony samolot na płycie lotniska - bez żadnego komunikatu dlaczego ani ile to potrwa, a obok nas startowały inne samolotu - doświadczenie bezcenne tylko w ryan;) komunikacja w budzie droga - bilet jednorazowy u kierowcy 400HUF w kiosku 320, dzienny 1550 (można na nim dojechać do lotniska). Na lotnisku biletomat zepsuty - brak możliwości zakupu biletu transferowego - kierowca ma tylko te za 400. Dojazd do centrum - zarówno w dzień jak i w nocy - bezproblemowy. Trasa autobusu 200E zajmuje pół h, później metro nr3 - kolejne 20 min i wysiadamy w ścisłym centrum. Kontrole biletowe bardzo częste w metrze. W autobusach/tramwajach dziennych nie doświadczyłam. W nocnych autobusach wsiadają kontrolerzy (ubrani w odblaskowe kamizelki i opaski na rękawach) w 3/4 os grupach. kierowca nie sprzedaje biletów - robi to kontroler na końcu autobusu, później trzeba go skasować. Metro jeździ do 23. Autobusy i tramwaje 23-24. Później nocne. Autobusy/tramwaje kursują co 3-4 min - bardzo sprawie wszystko się odbywa. PS. Dla osób podróżujących tylko z bagażem podręcznym a chcącym zaopatrzyć się w węgierską przyprawę z chili w słoiczku - nie warto kupować bo i tak nie przejdzie kontroli... Miasto piękne, warte zobaczenia. Ryan bardzo słabo - plus to cena 70zł w 2strony. pzdr!
aneta, 27 kwietnia 2012, 11:29 | odpowiedz
mam pytanie jaka jest ważność biletu grupowego 24h , czy liczy się dany dzień skasowania biletu ,czy od skasowania do czasu minięcia 24 godzin, bo spotkałem się z dwoma wersjami.
waldi, 20 lipca 2012, 14:04 | odpowiedz
waldimam pytanie jaka jest ważność biletu grupowego 24h , czy liczy się dany dzień skasowania biletu ,czy od skasowania do czasu minięcia 24 godzin, bo spotkałem się z dwoma wersjami.
DaroPS, 3 czerwca 2014, 13:17 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »