Fly4free.pl

UE chce nowego podatku lotniczego. Bilety zdrożeją. Chcą zakazać „krajówek”

Foto: Andrej Lazaric / Shutterstock

Francja zaproponowała, by Komisja Europejska wprowadziła nowy “podatek lotniczy”, który będzie obowiązywał w całej UE. Chodzi o ograniczenie emisji szkodliwych substancji, ale “dziwnych” pomysłów jest więcej. Jeden z francuskich polityków kilka dni temu zawnioskował, by wprowadzić zakaz lotów krajowych na wszystkich trasach, na których jesteśmy w stanie w ciągu 5 godzin dojechać pociągiem.

Projekt ogólnounijnego podatku lotniczego przedstawiła w czwartek francuska minister transportu Elisabeth Borne. Szczegóły projektu nie są na razie znane. Wiadomo tyle, że rozważane są różne pomysły: może to być dopłata do biletu lub do kosztów paliwa. Tak czy inaczej, koszty podatku z pewnością zostaną przerzucone na pasażerów.

– Zważywszy na skalę zmian klimatycznych, uważamy, że musimy działać szybko – mówią przedstawiciele rządu.

Transport lotniczy według danych ONZ odpowiada za ok. 2 procent zanieczyszczenia powietrza na świecie.

Jest pewne, że branża lotnicza z całą stanowczością wystąpi przeciwko jakimkolwiek nowym podatkom. Podczas niedawnej konferencji IATA w Seulu, krytycznie na temat wprowadzania dopłat wypowiadał się szef IATA, Alexandre de Juniac. Jego zdaniem, linie lotnicze robią bardzo dużo, by ograniczyć zanieczyszczenie środowiska – inwestując w biopaliwa i nowe, bardziej ekonomiczne i ekologiczne samoloty.

Problem tkwi jednak w powszechności transportu lotniczego. W zeszłym tygodniu Ryanair, jako pierwsza linia w Unii Europejskiej, podał swoje dane dotyczące emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji. Pochwalił się też, że w przeliczeniu na jednego pasażera, emisja CO2 jest najmniejsza w całej branży, a takie linie jak: Lufthansa, British Airways czy Air France-KLM notują 2 razy gorsze wyniki.

Problem tkwi jednak w skali zjawiska – w zeszłym roku Ryanair został uznany za 10 największego truciciela w Unii Europejskiej. Więcej szkodliwych substancji do atmosfery emitują tylko elektrownie węglowe.

Foto: Konwicki Marcin / Shutterstock

Zlikwidować loty krajowe? Na razie nierealne, ale pomysły już padają

Kolejnym “ciekawym” zagadnieniem jest projekt zgłoszony przez Delphine Batho, byłą francuską minister środowiska. Zaproponowała ona bowiem, aby w trosce o środowisko… wprowadzić zakaz lotów krajowych w całej UE na wszystkich trasach, na których można dojechać pociągiem w ciągu 5 godzin. Jednak ten pomysł został szczęśliwie odrzucony.

Jak stwierdził obecny minister środowiska Francji Francois de Rugy, w tym przypadku lepiej pozwolić działać siłom wolnego rynku. Dobrym przykładem jest właśnie Francja, gdzie z powodu istnienia szybkiej kolei TGV loty krajowe tracą na znaczeniu. Świadczy o tym choćby niedawna decyzja linii Air France, która do 2021 roku zmniejszy oferowanie na lotach krajowych o 15 procent.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Nie bardzo rozumiem powiązanie tabloidowego tytułu z treścią artykułu... Gdzie ta UE chce nowego podatku i jacy oni chcą zakazu krajówek?
amon34, 10 czerwca 2019, 22:24 | odpowiedz
To „UE chce", czy minister transportu Francji?
Pabloo, 11 czerwca 2019, 0:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »