Fly4free.pl

Tak będzie wyglądało nowe lotnisko w Radomiu. Projekt robi wrażenie!

Foto: PPL

– To będzie najnowocześniejszy port lotniczy w Polsce – przekonuje wicemarszałek Senatu Adam Bielan, który jako pierwszy pokazał projekt i wizualizacje nowego lotniska w Radomiu. – Myślę, że już nikt nie będzie wątpił w postanie portu lotniczego w Radomiu – dodaje.

30 stanowisk check-in, 8 punktów kontroli bezpieczeństwa, 9 stanowisk odprawy i przepustowość do 3 mln pasażerów rocznie – tak już jesienią 2020 roku ma się prezentować lotnisko w Radomiu, na które PPL planuje przenieść loty czarterowe z zapchanego Lotniska Chopina. We wtorek planowany jest wielki jubel – symboliczny początek prac zainauguruje premier Mateusz Morawiecki.

Ale znacznie ciekawsze są szczegóły projektu i wizualizacje projektu, które jako pierwszy pokazał na swoim profilu Facebookowym Adam Bielan – wicemarszałek Senatu mocno zaangażowany w budowę portu lotniczego.

Projekt wykonało konsorcjum firm GMT i PIG Architekci.

Jaki jest harmonogram prac?

Na razie prace prowadzone są w starym budynku terminala, gdzie rozpoczął się demontaż instalacji wewnętrznych. Docelowo cała konstrukcja zostanie rozebrana. Wkrótce rozstrzygnięty zostanie przetarg na przebudowę pasa startowego, który ma być m.in. wydłużony o 500 metrów, do długości 2,5 kilometra. Do tego zadania zgłosiły się cztery firmy, a ich oferty opiewają na kwoty od 146,7 do 169 mln PLN. Z kolei prace przy budowie nowego terminala mają rozpocząć się latem tego roku i ma on być gotowy jesienią 2020 roku. Całkowity koszt realizacji w pierwszym etapie to 467 mln PLN. Jeśli lotnisko będzie przyciągało tłumy pasażerów, możliwa jest jego rozbudowa tak, by było w stanie obsługiwać 7-9 mln ludzi rocznie. Koszt drugiego etapu inwestycji to ok. 420 mln PLN.

Foto: PPL

Kto poleci z Radomia?

Zgodnie z planem PPL, na nowe lotnisko przeniosą się z Lotniska Chopina biura podróży i loty czarterowe, a także tanie linie. Na razie jedynym touroperatorem, który zadeklarował, że poleci z Radomia, jest biuro podróży Itaka, które podpisało w tej sprawie list intencyjny. Pozostałe biura podróży na razie czekają, choć są raczej krytycznie nastawione do lotów z Radomia.

Co z innymi przewoźnikami? Kilka miesięcy temu prezes Wizz Aira Jozsef Varadi stwierdził, że rozważa przeniesienie części operacji z Warszawy do któregoś z 3 najbliższych lotnisk: Modlina, Łodzi lub Radomia.

– Prowadzimy dużo rozmów w sprawie nowych kierunków, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Na razie nie mamy też problemów z uzyskiwaniem slotów na interesujące nas połączenia. Ale dobrze widzimy, że przepustowość w Warszawie jest ograniczona. Dlatego bardzo poważnie rozważamy dywersyfikację naszej działalności w centralnej Polsce. Oznacza to, że wciąż priorytetem będzie dla nas Lotnisko Chopina, ale myślimy też o tym, że w niedalekiej przyszłości możemy się pojawić na innym lotnisku w tym regionie. Te lotniska to Modlin, Radom lub Łódź, która jest jedynym miastem z gotowym lotniskiem. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z ograniczeń każdej z tych opcji: problemów Modlina z rozbudową oraz tego, że Radom ma na razie lotnisko tylko na papierze. Ale scenariusz, w którym część naszych operacji będziemy realizowali z innego lotniska w centralnej Polsce, jest jak najbardziej możliwy – powiedział.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Lotnisko nie jest złe. ...ALE jak tam dojechać? Szczególności transport publiczny z Warszawy do Radomia to porażka. Pociągi jeżdżą rzadko i za długo. By ludzie korzystali z lotniska w Radomiu potrzebna jest nam kolej z połączeniami co nawet 30 minut i krócej niż 1h pomiędzy WWA a Radomiem. Jeśli to nie jest możliwe to po co w ogóle budować tam lotnisko jeśli w Łodzi wszystko już jest gotowe wystarczyłoby zwiększyć częstotliwość pociągów do taktu co 30minut.
adam36, 7 maja 2019, 16:40 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mnie ciekawi opinia mieszkańców Radomia, którzy to mają obiecane do 40 lotów dziennie z lotniska, które jest oddalone od dworca PKP...eeee...eeee....4,5km. To tak, jakby lotnisko Chopina było w miejscu Stadionu Narodowego...
zby3szek, 7 maja 2019, 16:50 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Najnowocześniejsze? Wygląda jak barak dla tanich linii.
tupungato, 7 maja 2019, 17:14 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Trwa intensywny remont linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom . Mówisz i masz :-)http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/szybka-kolej-radom-warszawa-na-linii-kolejowej-numer 8,5009144,artgal,t,id,tm.html
adam36 Lotnisko nie jest złe. ...ALE jak tam dojechać? Szczególności transport publiczny z Warszawy do Radomia to porażka. Pociągi jeżdżą rzadko i za długo. By ludzie korzystali z lotniska w Radomiu potrzebna jest nam kolej z połączeniami co nawet 30 minut i krócej niż 1h pomiędzy WWA a Radomiem. Jeśli to nie jest możliwe to po co w ogóle budować tam lotnisko jeśli w Łodzi wszystko już jest gotowe wystarczyłoby zwiększyć częstotliwość pociągów do taktu co 30minut.
dopajka, 7 maja 2019, 18:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Modernizacja linii niewiele pomoże, jeśli nie będzie dedykowanych szybkich pociągów W-Wa - Radom. Niestety KM, PR i IC cierpią na brak taboru i nie zanosi się na szybkie częste połączenia, za wyjątkiem kilku składów IC dziennie (pytanie jaki będzie czas przejazdu). Większość pasażerów portu lotniczego (dojeżdżających koleją) będzie skazana na KM lub PR i około 1:45-2 godziny jazdy
dopajka Trwa intensywny remont linii kolejowej nr 8 Warszawa - Radom . Mówisz i masz :-)http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/szybka-kolej-radom-warszawa-na-linii-kolejowej-numer 8,5009144,artgal,t,id,tm.html
adam36 Lotnisko nie jest złe. ...ALE jak tam dojechać? Szczególności transport publiczny z Warszawy do Radomia to porażka. Pociągi jeżdżą rzadko i za długo. By ludzie korzystali z lotniska w Radomiu potrzebna jest nam kolej z połączeniami co nawet 30 minut i krócej niż 1h pomiędzy WWA a Radomiem. Jeśli to nie jest możliwe to po co w ogóle budować tam lotnisko jeśli w Łodzi wszystko już jest gotowe wystarczyłoby zwiększyć częstotliwość pociągów do taktu co 30minut.
rattaman, 8 maja 2019, 20:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie wiem ile lotnisk w Polsce na siebie zarabia. A to powinno być jedynym kryterium. Jak spełnia inne funkcje np. rezerwa dla wojsk lotniczych ( co jest w pełni zrozumiałe) to powinien dopłacać MON a nie samorządy). Więc jak Radom zarobi na siebie to nic Wam Warszawiaki do tego, że ma lotnisko. Tyle, że obawiam się ze nie zarobi :)
lb102, 9 maja 2019, 9:58 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Będą loty to i będą pasażerowie, a z nimi kasa. Samorząd i tak dopłaci, aby było lotnisko. 
lb102 Nie wiem ile lotnisk w Polsce na siebie zarabia. A to powinno być jedynym kryterium. Jak spełnia inne funkcje np. rezerwa dla wojsk lotniczych ( co jest w pełni zrozumiałe) to powinien dopłacać MON a nie samorządy). Więc jak Radom zarobi na siebie to nic Wam Warszawiaki do tego, że ma lotnisko. Tyle, że obawiam się ze nie zarobi :)
e-prezes, 9 maja 2019, 12:04 | odpowiedz
Ale czy ktoś spytał: 
Miro29PL, 2 września 2019, 9:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Top lotnisko jak i inwestycja to pieniądze wyrzucone w błoto, żadna linia lotnicza tam latać nie będzie bo pasażerowie zrobia wszystko by z Radomia nie latać, idiotyczna inwestycja
Wacek Zawodny, 8 czerwca 2020, 17:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dodam jeszcze jak nie latali przez 10 lat tak nie beda latać, Modlin to wygoda, Radom to droga przez męke. 
Wacek Zawodny Top lotnisko jak i inwestycja to pieniądze wyrzucone w błoto, żadna linia lotnicza tam latać nie będzie bo pasażerowie zrobia wszystko by z Radomia nie latać, idiotyczna inwestycja
Wacek Zawodny, 8 czerwca 2020, 17:10 | odpowiedz
Avatar użytkownika
A wszystko to w czasie pandemii kiedy nie ma pieniędzy na na podwyżki dla lekarzy i nie ma nawet na maseczki i rękawiczki dla nich!!! Morawiecki : Będziemy zapierdalać i rowy, kurwa, kopać, a drudzy będą zasypywać, będziemy zadowoleni. Taki miał plan i go realizuje. Teraz czekamy na realizację planu miska ryżu dla każdego zapierdalającego ciężko Polaka!
Robert Rydwelski, 31 października 2020, 19:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »