Fly4free.pl

Aż chce się lecieć! Oto 10 najpiękniej położonych lotnisk na świecie. Podejście do lądowania? Bajka!

Foto: Anupam hatui/Shutterstock

Czasami widoki z okna tuż przed lądowaniem potrafią zapierać dech w piersi. Internauci razem z serwisem PrivateFly stworzyli ranking portów lotniczych, które mogą poszczycić się najbardziej niesamowitą scenerią.

Firma od kilku lat tworzy plebiscyt, w którym internauci mogą wybierać lotniska oferujące niezwykłe doznania wizualne. Tym razem nie chodzi jednak o to, co widzimy na ziemi – jak w przypadku niedawno opublikowanego rankingu SkyTrax – a o to, co ujrzymy będąc w powietrzu.

Ze 112 propozycji z całego świata ostatecznie wybrano finałową dziesiątkę. Nie trafiło tam żadne polskie lotnisko, ale cztery z nich znajdują się w Europie – w tym zwycięzca.

Foto: PrivateFly

10. Miami International Airport (USA)

– Miami, gdzie lądowałam wielokrotne, jest prawdziwą ucztą dla oczu. Lądowanie na międzynarodowym lotnisku daje panoramiczny widok wspaniałego miasta, plaż z białym piaskiem i bramy na Karaiby – mówi Adam Twidell, dyrektor generalny PrivateFly.

Jego zdanie podzielali też głosujący internauci.

– Niezależnie od tego, czy przylatujące z zachodu i widzicie wspaniały Park Narodowy Everglades na Florydzie, czy ze wschodu, z widokiem na przepiękne wybrzeże i panoramę Miami, podejście do lądowania jest tutaj zawsze wizualną ucztą – napisał jeden z oddających głos.

9. Princess Juliana International Airport, Sint Maarten (Antyle Holenderskie)

Słynne karaibskie lotnisko, które rozpala miłośników lotnictwa na całym świecie. Pas startowy zlokalizowany jest między plażą a górami. Choć niezwykły widok mają zarówno ci, którzy są w samolocie, jak i ci, którzy opalają się na plaży zlokalizowanej tuż obok lotniska, to jednak w pełni bezpiecznie mogą czuć się jedynie ci pierwsi.

Amatorzy niezwykłych zdjęć z samolotem przelatującym tuż nad ich głowami nieraz ulegali wypadkom. Kilka miesięcy temu pisaliśmy też o ofierze śmiertelnej. Kobieta, którą podmuch wiatru odrzucił w bok, uderzyła głową o kamień. Rodzina zmarłej turystki przyznała później, że zignorowali znaki informujące o niebezpieczeństwie i podjęli ryzyko.

london city lotnisko
Foto: PrivateFly

8. London City Airport (Wielka Brytania)

Jedno z wielu lotnisk zlokalizowanych przy stolicy Wielkiej Brytanii, ale według licznych głosów zdecydowanie najciekawsze.

– Przy podejściu widzisz na horyzoncie punkty rozpoznawalne na całym świecie. A sam port jest jak lotniskowiec postawiony w środku najbardziej znanego i historycznego miasta na naszej planecie – zachwyca się jeden z internautów.

I choć opinia ta jest nieco przesadzona, to faktycznie lotnisko potrafi przykuć uwagę podróżnych. Nie bez powodu.

toronto lotnisko
Foto: PrivateFly

7. Billy Bishop Toronto City Airport (Kanada)

Kanadyjskie lotnisko zachwyciło ludzi przede wszystkim dzięki kontrastowi między przyrodą, a miejskim rozmachem

–  Kiedy jest dobre słońce i zbliżasz się pod odpowiednim kątem, rozległe, czyste wody Ontario zmieniają kolor na szmaragdowy i szafirowy, a Toronto po przeciwnej stronie staje się na ich tle jeszcze bardziej masywne – napisał jeden z internautów.

orlando lotnisko
Foto: PrivateFly

6. Orlando Melbourne International Airport (USA)

Biały piasek, niebieska woda, zaplanowana i ułożona zabudowa to coś, co aż miło oglądać z lotu ptaka. Prawdopodobnie właśnie dlatego na szóstym miejscu rankingu znalazlo się lotnisko w Orlando.

– Pierwszy raz leciałem tam w nocy i było oszałamiająco. Później parę razy lądowałem w dzień i zawsze wybieram miejsce przy oknie – twierdzi głosujący. – Piękny Ocean Atlantycki, dziewicze plaże, mosty Melbourne Eau Gallie i Indian River Lagoon, a jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć kompleks Kennedy Space Center – dodał inny.

saba lotnisko
Foto: Bildagentur Zoonar GmbH/Shutterstock

5. Juancho E. Yrausquin Airport, Saba (Antyle Holenderskie)

Uznane za jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata. Ma bardzo krótki pas startowy (ok. 305 m), który po obu stronach sąsiaduje z Oceanem Atlantyckim. Zarówno lądowanie jak i start wymaga od pilotów wyjątkowych umiejętności.

– Posiadanie gór po prawej stronie, ocean po lewej i klifów na obu końcach pasa startowego sprawia, że ​​lądowanie jest inspirujące – zapewnia jeden z internautów. – Przypomina mi epickie obrazy z pierwszego filmu King Kong – napisał inny.

queenstown lotnisko
Foto: PrivateFly

4. Queenstown Airport (Nowa Zelandia)

Kiedy mówi się o widoku w trakcie lądowania na tym lotnisku, głównie padają słowa “oszałamiający”, “niezwykły”, “bajkowy”. I nie ma w tym ani krzty przesady.

– Leciałem na to lotnisko ponad 20 razy w życiu i za każdym razem zapiera mi dech w piersiach: nie ma innego lotniska na świecie, które wywierałoby na mnie taki wpływ – uzasadnił swój głos internauta. – Byłem przytłoczony tym, jak wspaniała była sceneria – dodaje drugi.

A tuż przed podejściem do lądowania, możecie oglądać takie widoki, jak na tytułowym zdjęciu.

Foto: PrivateFly

3. Nicea Cote D'Azur Airport (Francja)

Lotnisko na Lazurowym Wybrzeżu zajęło ostatnie miejsce na podium. Internautów i sędziów zachwycił kolor wody Morza Śródziemnego i widok na Alpy.

– Kiedy przybywasz na to lotnisko, nurkujesz w głębokim błękicie Morza Śródziemnego z przepięknym widokiem na Niceę, a w tle są jeszcze Alpy – wybielone przez śnieg – opisuje głosujący – To moje ulubione podejście do lotów na świecie. Latałem tam prawie co tydzień, jako prywatny pilot. Ostateczne podejście przebiega wzdłuż linii brzegowej, która oferuje spektakularne widoki – napisał jeden z sędziów rankingu.

barra lotnisko
Foto: Spumador/Shutterstock

2. Barra Airport (Szkocja)

Drugie miejsce pośród najlepszych przypadło lotnisku Barra w Szkocji. To jedyny na świecie port lotniczy, który znajduje się na… plaży, a jednocześnie obsługujący samoloty pasażerskie. W czasie przypływu pasy startowe zalane są wodą, dlatego czas przylotów i odlotów jest od nich uzależniony.

– Całe doświadczenie jest po prostu fantastyczne – ten wspaniały widok, gdy zbliżasz się do plaży. Musisz odbyć tę podróż przynajmniej raz w życiu – zapewniają ci, którzy już mieli okazję tu lądować.

lotnisko donegal
Foto: PrivateFly

1. Donegal Airport (Irlandia)

I oto jest niekwestionowany zwycięzca zestawienia. Irlandzki port zachwycił ludzi skalistym położeniem, zapierającą dech w piersiach panoramą i spektakularnym widokiem.

– Lecisz nisko nad maleńkim budynkiem lotniska ze stożkowatą masą obok, czyli górą Errigal po twojej prawej stronie i przemykasz po szmaragdowym morzu z białą pianką stworzoną przez Atlantyk, która uderza w liczne malutkie skaliste wyspy na turkusowym morzu, a potem pilot wykonuje swoją turę i pędzi w stronę półksiężyca złotego piasku, którym jest plaża Carrickfin – opisuje jeden z internautów.

I po takiej opowieści, trudno mieć wątpliwości, że to niezwykłe doświadczenie. Zwycięzcę chwali też dyrektor generalny PrivateFly.

–  Surowe przybrzeżne krajobrazy odegrały rolę w ostatnich filmach o Gwiezdnych Wojnach i nie jest trudno zrozumieć dlaczego – mówi Adam Twidell.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Gibraltar i Barcelonę (zwłaszcza podejście ze wschodu) także polecam.
kittycate, 18 kwietnia 2018, 0:21 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »