Aż chce się lecieć! Oto 10 najpiękniej położonych lotnisk na świecie. Podejście do lądowania? Bajka!
Czasami widoki z okna tuż przed lądowaniem potrafią zapierać dech w piersi. Internauci razem z serwisem PrivateFly stworzyli ranking portów lotniczych, które mogą poszczycić się najbardziej niesamowitą scenerią.
Firma od kilku lat tworzy plebiscyt, w którym internauci mogą wybierać lotniska oferujące niezwykłe doznania wizualne. Tym razem nie chodzi jednak o to, co widzimy na ziemi – jak w przypadku niedawno opublikowanego rankingu SkyTrax – a o to, co ujrzymy będąc w powietrzu.
Ze 112 propozycji z całego świata ostatecznie wybrano finałową dziesiątkę. Nie trafiło tam żadne polskie lotnisko, ale cztery z nich znajdują się w Europie – w tym zwycięzca.

10. Miami International Airport (USA)
– Miami, gdzie lądowałam wielokrotne, jest prawdziwą ucztą dla oczu. Lądowanie na międzynarodowym lotnisku daje panoramiczny widok wspaniałego miasta, plaż z białym piaskiem i bramy na Karaiby – mówi Adam Twidell, dyrektor generalny PrivateFly.
Jego zdanie podzielali też głosujący internauci.
– Niezależnie od tego, czy przylatujące z zachodu i widzicie wspaniały Park Narodowy Everglades na Florydzie, czy ze wschodu, z widokiem na przepiękne wybrzeże i panoramę Miami, podejście do lądowania jest tutaj zawsze wizualną ucztą – napisał jeden z oddających głos.


9. Princess Juliana International Airport, Sint Maarten (Antyle Holenderskie)
Słynne karaibskie lotnisko, które rozpala miłośników lotnictwa na całym świecie. Pas startowy zlokalizowany jest między plażą a górami. Choć niezwykły widok mają zarówno ci, którzy są w samolocie, jak i ci, którzy opalają się na plaży zlokalizowanej tuż obok lotniska, to jednak w pełni bezpiecznie mogą czuć się jedynie ci pierwsi.
Amatorzy niezwykłych zdjęć z samolotem przelatującym tuż nad ich głowami nieraz ulegali wypadkom. Kilka miesięcy temu pisaliśmy też o ofierze śmiertelnej. Kobieta, którą podmuch wiatru odrzucił w bok, uderzyła głową o kamień. Rodzina zmarłej turystki przyznała później, że zignorowali znaki informujące o niebezpieczeństwie i podjęli ryzyko.

8. London City Airport (Wielka Brytania)
Jedno z wielu lotnisk zlokalizowanych przy stolicy Wielkiej Brytanii, ale według licznych głosów zdecydowanie najciekawsze.
– Przy podejściu widzisz na horyzoncie punkty rozpoznawalne na całym świecie. A sam port jest jak lotniskowiec postawiony w środku najbardziej znanego i historycznego miasta na naszej planecie – zachwyca się jeden z internautów.
I choć opinia ta jest nieco przesadzona, to faktycznie lotnisko potrafi przykuć uwagę podróżnych. Nie bez powodu.

7. Billy Bishop Toronto City Airport (Kanada)
Kanadyjskie lotnisko zachwyciło ludzi przede wszystkim dzięki kontrastowi między przyrodą, a miejskim rozmachem
– Kiedy jest dobre słońce i zbliżasz się pod odpowiednim kątem, rozległe, czyste wody Ontario zmieniają kolor na szmaragdowy i szafirowy, a Toronto po przeciwnej stronie staje się na ich tle jeszcze bardziej masywne – napisał jeden z internautów.

6. Orlando Melbourne International Airport (USA)
Biały piasek, niebieska woda, zaplanowana i ułożona zabudowa to coś, co aż miło oglądać z lotu ptaka. Prawdopodobnie właśnie dlatego na szóstym miejscu rankingu znalazlo się lotnisko w Orlando.
– Pierwszy raz leciałem tam w nocy i było oszałamiająco. Później parę razy lądowałem w dzień i zawsze wybieram miejsce przy oknie – twierdzi głosujący. – Piękny Ocean Atlantycki, dziewicze plaże, mosty Melbourne Eau Gallie i Indian River Lagoon, a jeśli masz szczęście, możesz zobaczyć kompleks Kennedy Space Center – dodał inny.

5. Juancho E. Yrausquin Airport, Saba (Antyle Holenderskie)
Uznane za jedno z najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata. Ma bardzo krótki pas startowy (ok. 305 m), który po obu stronach sąsiaduje z Oceanem Atlantyckim. Zarówno lądowanie jak i start wymaga od pilotów wyjątkowych umiejętności.
– Posiadanie gór po prawej stronie, ocean po lewej i klifów na obu końcach pasa startowego sprawia, że lądowanie jest inspirujące – zapewnia jeden z internautów. – Przypomina mi epickie obrazy z pierwszego filmu King Kong – napisał inny.

4. Queenstown Airport (Nowa Zelandia)
Kiedy mówi się o widoku w trakcie lądowania na tym lotnisku, głównie padają słowa “oszałamiający”, “niezwykły”, “bajkowy”. I nie ma w tym ani krzty przesady.
– Leciałem na to lotnisko ponad 20 razy w życiu i za każdym razem zapiera mi dech w piersiach: nie ma innego lotniska na świecie, które wywierałoby na mnie taki wpływ – uzasadnił swój głos internauta. – Byłem przytłoczony tym, jak wspaniała była sceneria – dodaje drugi.
A tuż przed podejściem do lądowania, możecie oglądać takie widoki, jak na tytułowym zdjęciu.

3. Nicea Cote D'Azur Airport (Francja)
Lotnisko na Lazurowym Wybrzeżu zajęło ostatnie miejsce na podium. Internautów i sędziów zachwycił kolor wody Morza Śródziemnego i widok na Alpy.
– Kiedy przybywasz na to lotnisko, nurkujesz w głębokim błękicie Morza Śródziemnego z przepięknym widokiem na Niceę, a w tle są jeszcze Alpy – wybielone przez śnieg – opisuje głosujący – To moje ulubione podejście do lotów na świecie. Latałem tam prawie co tydzień, jako prywatny pilot. Ostateczne podejście przebiega wzdłuż linii brzegowej, która oferuje spektakularne widoki – napisał jeden z sędziów rankingu.

2. Barra Airport (Szkocja)
Drugie miejsce pośród najlepszych przypadło lotnisku Barra w Szkocji. To jedyny na świecie port lotniczy, który znajduje się na… plaży, a jednocześnie obsługujący samoloty pasażerskie. W czasie przypływu pasy startowe zalane są wodą, dlatego czas przylotów i odlotów jest od nich uzależniony.
– Całe doświadczenie jest po prostu fantastyczne – ten wspaniały widok, gdy zbliżasz się do plaży. Musisz odbyć tę podróż przynajmniej raz w życiu – zapewniają ci, którzy już mieli okazję tu lądować.

1. Donegal Airport (Irlandia)
I oto jest niekwestionowany zwycięzca zestawienia. Irlandzki port zachwycił ludzi skalistym położeniem, zapierającą dech w piersiach panoramą i spektakularnym widokiem.
– Lecisz nisko nad maleńkim budynkiem lotniska ze stożkowatą masą obok, czyli górą Errigal po twojej prawej stronie i przemykasz po szmaragdowym morzu z białą pianką stworzoną przez Atlantyk, która uderza w liczne malutkie skaliste wyspy na turkusowym morzu, a potem pilot wykonuje swoją turę i pędzi w stronę półksiężyca złotego piasku, którym jest plaża Carrickfin – opisuje jeden z internautów.
I po takiej opowieści, trudno mieć wątpliwości, że to niezwykłe doświadczenie. Zwycięzcę chwali też dyrektor generalny PrivateFly.
– Surowe przybrzeżne krajobrazy odegrały rolę w ostatnich filmach o Gwiezdnych Wojnach i nie jest trudno zrozumieć dlaczego – mówi Adam Twidell.