Fly4free.pl

Najwięksi przegrani ery COVID w UE wracają! W tym roku znów zawitają tu tłumy

Foto: Gert Hochmuth / Shutterstock
W marcu ponad 4 mln zagranicznych turystów odwiedziło Hiszpanię – informuje miejscowy insytytut statystyczny INE. To ponad 8 razy więcej niż w analogicznym okresie rok temu. I choć wciąż jest dość daleko do wyników sprzed pandemii, to Hiszpanie bardzo liczą na to, że liczba turystów mocno zbliży się do wyników z rekordowego 2019 roku. Bardzo mają w tym pomóc przede wszystkim turyści z Wielkiej Brytanii, dla których będzie to wielki powrót do ich ulubionego wakacyjnego kraju.

Jeszcze w 2019 roku Hiszpania była drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem na świecie, który odwiedziło 83,5 mln zagranicznych podróżnych. Potem przyszła pandemia koronawirusa, a Hiszpania była jednym z najmocniej poszkodowanych przez COVID-19 krajów w Europie. Efekt to duże restrykcje i lockdowny, co wpłynęło też mocno na liczbę gości – w 2020 roku Hiszpanię odwiedziło ledwie 19 mln turystów. W ubiegłym roku było już nieco lepiej, choć wynik 31,1 mln zagranicznych turystów był wielkim rozczarowaniem. Tym bardziej, że hiszpański rząd zakładał odwiedziny nawet 45 mln turystów. Jednak teraz, gdy kolejne kraje UE luzują restrykcje wjazdowe, rośnie także liczba podróżnych w Hiszpanii, a miejscowe władze zakładają, że branżę turystyczną w końcu czeka solidne odbicie. Jak wyglądają statystyki?

Z danych INE wynika, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku Hiszpanię odwiedziło 9,7 mln zagranicznych turystów. Dla porównania – w analogicznym okresie ubiegłego roku było to ledwie 1,2 mln podróżnych. Szczególnie dobry był marzec, gdy Hiszpanię odwiedziło aż 4 mln turystów (ponad 8 razy więcej niż 12 miesięcy temu), co skłania ministerstwo turystyki do umiarkowanego optymizmu.

– Miesiąc po miesiącu widzimy, że branża turystyczna Hiszpanii zaczyna coraz szybciej rosnąć – mówi Maria Reyes Maroto, minister turystyki tego kraju. I dodaje, że jest optymistycznie nastawiona, jeśli chodzi o ten sezon turystyczny.

Foto: b / Shutterstock

Nie może być jednak inaczej, bo liczba turystów w marcu to 71 procent liczby podróżnych z marca 2019 roku. A pamiętajmy, że to wciąż niski sezon, którego szczyt rozpoczyna się dopiero w maju i trwa przynajmniej do września.
Hiszpanie swój optymizm opierają na dwóch przesłankach, z których najważniejszą wydaje się powrót turystów z Wielkiej Brytanii, którzy w ubiegłym roku byli praktycznie „uwięzieni” w swoim kraju. Dane za I kwartał pokazują, że Brytyjczycy są chętni do powrotu do jednego ze swoich ulubionych wakacyjnych krajów – w okresie stycznia do końca marca Hiszpanię odwiedziło aż 1,8 mln podróżnych z tego kraju, czyli… 30 razy więcej niż rok temu.

Równie ważne są też dane o pieniądzach, które turyści zostawiają w Hiszpanii. W marcu tego roku wydali oni w tym kraju w sumie 5,07 mld EUR (podczas gdy w tym samym okresie rok temu było to ok. 544 mln EUR). To dobry prognostyk na lato, bo jak podaje Reuters, w marcu 2019 roku suma wydatków zagranicznych podróżnych wyniosła 6,03 mld EUR.

Odrodzenie branży turystycznej jest niezwykle ważne dla hiszpańskiej gospodarki, bo przed pandemią odpowiadała ona aż za 12 procent tamtejszego PKB.

Jednak dla powrotu do wyników sprzed pandemii kluczowe będzie dalsze luzowanie restrykcji. Jak pisaliśmy w środę na naszych łamach, Hiszpania na razie nie planuje pójść drogą Grecji czy Chorwacji, które całkowicie wyeliminowały wjazdowe obostrzenia i przynajmniej do 15 maja utrzyma w mocy obecny system koronawirusowych restrykcji wjazdowych. W ich ramach w dalszym ciągu od podróżnych z Polski wymagany będzie certyfikat zaszczepienia, dokument potwierdzający przechorowanie koronawirusa lub negatywny wynik testu na COVID-19 (dla osób niezaszczepionych). Z drugiej strony hiszpańskie władze deklarują, że bardzo mocno pracują nad stopniowym pełnym otwarciem granic, co pozwala mieć nadzieję, że wkrótce także te obostrzenia zostaną całkowicie zniesione.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »