Fly4free.pl

W Sofii trochę ponad 5 PLN, a w innych miastach nawet osiem razy więcej. Wiemy, gdzie w Europie wypijesz najtańsze piwo

picie piwa
Foto: Syda Productions / Shutterstock

Od kilku do kilkudziesięciu złotych – tyle przyjdzie nam zapłacić za piwo w Europie. Sprawdzamy, gdzie warto jechać, jeśli nie chce się wydać fortuny.

Zimny kufel wypełniony popularnym trunkiem w upalny dzień potrafi rewelacyjnie poprawić humor i orzeźwić. A jeśli dodać do tego, że chodzi o piwo wypijane na wakacjach, to scena może się jawić nawet jako wymarzona.

Portal Travel Supermarket przygotował ranking, w którym uporządkował europejskie miasta pod kątem… ceny piwa. Uśredniono przeciętny koszt jednej pinty piwa.

W zależności od kraju pojemność pinty waha się od 473,2 ml do nawet 930 ml. W uproszczeniu przyjmuje się jednak, że jest to jeden przeciętny kufel piwa, który ma ok. pół litra. W badaniu pod uwagę wzięto 60 europejskich miast i wyłoniono zarówno te najtańsze jak i najdroższe.

Jeśli lubicie posiedzieć przy piwie, to na pewno warto wybrać się do Bułgarii. Sofia ugości was najtańszym piwem w cenie ok. 5,40 PLN. Na drugim miejscu znalazła się Praga. Za piwo trzeba tu zapłacić ok. 5,70 PLN. Z kwotą 5,90 PLN podium zamyka Budapeszt.

Dalej można zobaczyć Bukareszt i Porto. Tu na piwo wydacie ok. 6,15 PLN. Portugalskie miasto otwiera tym samym peleton kandydatów z Europy zachodniej. W Sewilli szykujcie ok. 7,40 PLN, w Lizbonie 7,60 PLN, a w Walencji czy Maladze 8,50 PLN.

Dopiero po tych wszystkich miastach w rankingu trafiamy na polskie przedstawicielstwo. Twórcy listy wyliczyli, że w Krakowie za kufel z piwem zapłacimy 7,80 PLN. Stolica Małopolski ląduje więc na przed ostatnim miejscu, jeśli brać pod uwagę ceny do 10 PLN. Wyprzedza ją jedynie Stambuł z kwotą 9,20 PLN.

Najdroższe w Europie okazały się być Reykjavik i Oslo. Tu na jedno piwo trzeba wysupłać ponad 40 PLN.

Choć bułgarska cena piwa może ucieszyć smakoszy, to nijak się ma do światowego faworyta – Caracas. Stolica Wenezueli kilka miesięcy temu królowała w podobnym, ogólnoświatowym rankingu. Piwo wyceniono nam ta 2,45 PLN. Drugie miejsce zajął Taszkent z kwotą 2,78 PLN, a na trzecim znalazło się Lagos – 2,97 PLN. Najmniej budżetowy okazały się być Dubaj i Doha, które podobnie jak najdroższe miasta Europy wyceniły kufel na ponad 40 PLN.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Kogo to obchodzi gdzie za ile wypije piwo? Czy autor tekstu jest alkoholikiem? 
jakubiakuellen, 28 sierpnia 2018, 18:11 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 
jakubiakuellen Kogo to obchodzi gdzie za ile wypije piwo? Czy autor tekstu jest alkoholikiem? 
nie mierz wszystkich swoją miarą
gall001, 29 sierpnia 2018, 8:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Mnie 
jakubiakuellen Kogo to obchodzi gdzie za ile wypije piwo? Czy autor tekstu jest alkoholikiem? 
inco1985, 29 sierpnia 2018, 16:47 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »