Fly4free.pl

40 PLN za piwo?! Zobacz, w których miastach wypijesz je najtaniej, a w których… niemal zbankrutujesz

toast piwem
Foto: Rawpixel/Shutterstock
Zimne piwo to coś, bez czego wielu nie wyobraża sobie podróży i celebrowania pięknych chwil. To właśnie dla nich portal Finder.com stworzył cenową mapę świata, która wskazuje, gdzie za kufel złotego trunku zapłacimy niewiele, a gdzie solidnie obciąży to nasz budżet.

Portal wziął pod uwagę najbardziej zaludnione miasta ze 177 krajów. W badaniu porównano koszt pinty piwa. To jednostka miary stosowana głównie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Kenii i na Malcie, czasami także w USA. Według amerykańskiego systemu pinta to 473 ml, a według brytyjskiego 568 ml. W obu jednak przypadkach chodzi po prostu o… kufel piwa.

W badaniu uwzględniono uśredniony koszt jednego około półlitrowego piwa w przeciętnej knajpie, na podstawie danych z dwóch serwisów zbierających dane na temat cen – Expatistan i Numbeo. Między najtańszym, a najdroższym piwem w analizie różnica wynosi 8,06 GBP (czyli ok 38 PLN). Warto więc sprawdzić, gdzie możemy szaleć do woli, a gdzie „wypad na jedno piwo” będzie sporym wydatkiem.

Najtańszym piwem na świecie może ugościć… Wenezuela. W Caracas, stolicy kraju, piwo kosztuje przeciętnie 2,45 PLN. Społeczne niepokoje sprawiły jednak, że kraj choć bardzo tani, jest omijany przez większość podróżników. Gdzie więc jechać, jeśli nie tam? Na drugim miejscu znalazł się Uzbekistan. W Taszkencie cena piwa oscyluje w okolicach 2,78 PLN. Podium najtańszych – pod tym względem – miast zamyka nigeryjskie Lagos. Tutaj za kufel piwa musimy zapłacić 2,97 PLN.

ceny piwa na świecie

Fot. Finder.com

Miasta, które nie przekroczyły ceny 5 PLN to m.in. Addis Abeba w Etiopii, Ho Chi Minh w Wietnamie, San Juan w Portoryko, Kijów na Ukrainie, Ałmaty w Kazachstanie, Tbilisi w Gruzji, Phnom Penh w Kambodży, Baku w Azerbejdżanie, Dar es Salaam w Tanzanii, Antananarywa na Madagaskarze i Duszanbe w Tadżykistanie.

W zestawieniu znalazła się również stolica Polski. Według rankingu w Warszawie za piwo musimy zapłacić około 9,15 PLN. Najdroższym miastem, dla spragnionych złotego trunku okazał się być Dubaj. Jeśli zdecydujemy się tutaj na zakup piwa, to musimy wysupłać aż 40,48 PLN.

Dwie pozostałe pozycje na podium wśród najdroższych pod tym względem miast, zajęły: Doha z wynikiem na poziomie 40,11 PLN oraz Reykjavik – 37,56 PLN. Granicę 30 PLN bez trudu przekracza też piwo w największym mieście Bahrajnu – Manamie, w Maarianhamina na wyspach Alandzkich i w norweskim Oslo.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Singapur i Kuala Lumpur w tym temacie nie są tanie. Zdecydowanie taniej było na Tiomanie w sklepach bezcłowych i zwykłych sklepach.
arkus, 19 stycznia 2018, 22:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"Najdroższym miastem, dla spragnionych złotego trunku okazał się być Dubaj." Złotego?! Dość wąskie określenie jeśli chodzi o piwo ;).
tomaszekp, 19 stycznia 2018, 23:18 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pewnie chodzi o siki zwane międzynarodowym lagerem. Ranking dla alkoholików, nie dla miłośników prawdziwego piwa. Nie wiem co można celebrować przy lekko gorzkawej wodzie.
specialk, 19 stycznia 2018, 23:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wyspy Alandzkie, nie Alandzkie - mała literowka
lewychelmno01, 20 stycznia 2018, 0:07 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie Aslandzkie *
lewychelmno01, 20 stycznia 2018, 0:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Według mnie przesadzili trochę z Baku. Trzeba się mocno natrudzić, aby napić się piwka za 2 Manaty... Często w centrum trzeba zapłacić 3 a nawet 5.
Gietki, 20 stycznia 2018, 8:57 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bia hơi jest najtańszym piwem. W 2017 w Hanoi płaciłem za kufel 4 000 dongów czyli około 60 groszy :)
jareq44, 20 stycznia 2018, 10:31 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »