Fly4free.pl

Gdy samolot kursuje co 5 minut. Najpopularniejsze trasy krajowe świata

Ryanair boarding
Foto: pio3 / Shutterstock

Pociąg i autobusy w coraz większej liczbie krajów odchodzą do lamusa, a ich miejsce zajmuje samolot. W których miejscach świata “krajówki” rozwijają się najszybciej? Na najpopularniejszej trasie podróżuje prawie 13,5 mln pasażerów rocznie!

Polskie lotniska wciąż rozwijają się bardzo dynamicznie, choć akurat jeśli chodzi o trasy krajowe, miłośnicy taniego latania nie mają powodów do hurraoptymizmu. Owszem, mamy LOT, który cały czas rozwija swoją siatkę połączeń – zwiększa częstotliwości na już istniejących trasach, niedawno otworzył połączenie z Lublina do Warszawy, a w przyszłym roku zacznie latać z Szyman do Krakowa – nie są to jednak połączenia najtańsze.

Low-costową alternatywą jest Ryanair, który w tej chwili realizuje 3 połączenia – lata z Wrocławia do Gdańska, Krakowa do Gdańska, a także z Warszawy do Szczecina, jednak tę trasę zamknie już za kilka dni. W kwietniu na jej miejsce wskoczy połączenie ze Szczecina do Krakowa i… to tyle. Mimo wstępnych zapowiedzi na razie nie mamy co liczyć na to, że “krajówki” uruchomi Wizz Air, z kolei Ryanair chciałby wznowić loty krajowe z Warszawy, ale nie z Lotniska Chopina, tylko z Modlina, gdy to lotnisko zostanie rozbudowane.

Tymczasem na świecie połączenia krajowe rozwijają się bardzo szybko. Gdzie najszybciej? Serwis Anna.aero przygotował bardzo ciekawe zestawienie dotyczące najpopularniejszych kierunków. Jak ono się prezentuje? Zacznijmy od przedstawienia państw, gdzie loty krajowe są najpopularniejsze.

Najpopularniejsze trasy krajowe świata
Foto: Anna.aero

Imponujący wzrost w Indiach

Z danych OAG Schedule Analyser wynika, że na pozycji lidera nie ma zaskoczeń – największym rynkiem lotów krajowych są Stany Zjednoczone, które odpowiadają aż za 29 proc. wszystkich “krajówek” na świecie. Bardzo imponujące jest też oferowanie, czyli liczba dostępnych w sprzedaży miejsc: według danych OAG w 2018 roku na lotach krajowych na terenie USA linie lotnicze zaoferowały aż 958,1 mln foteli.

Analizując kolejne miejsca widzimy jednak, że linie lotnicze najmocniej rosną w Azji – aż 7 z 10 krajów z czołówki rankingu to kraje Azji i Pacyfiku. Oprócz szybko rosnących Chin, warto też zwrócić uwagę na Indie, gdzie oferowanie w skali roku wzrosło aż o 15,1 procenta i według OAG wyniosło aż 165 mln foteli. To imponujący wzrost, ale musimy pamiętać o tym, że miejscowi przewoźnicy okupili go poważnymi problemami finansowymi – z powodu zmasowanej konkurencji wiele linii lotniczych oferowało bilety “za złotówkę”, przez co dużo połączeń nie było rentownych.

Co ciekawe, w czołówce zestawienia nastąpiła zmiana: wspomniane wcześniej Indie oraz Indonezja wyprzedziły pod względem liczby oferowanych miejsc na “krajówkach” Japonię, gdzie liczba foteli oferowanych przez tanie linie w ciągu 12 miesięcy praktycznie utknęła w miejscu.

A jak w rankingu wypadła Europa? Pierwszym sklasyfikowanym krajem w rankingu była Hiszpania – linie lotnicze na trasach krajowych między największymi miastami w tym kraju zaoferowały w 2018 roku ponad 50 mln foteli.

Przejdźmy teraz do krajów, gdzie w 2018 roku liczba miejsc na lotach krajowych rosła najszybciej.

Najszybciej rosnące trasy krajowe
Foto: Anna.aero

Afryka i Ameryka Południowa gonią czołówkę

Z powyższego zestawienia wynika, że połączenia krajowe najszybciej rosną w takich krajach jak Nepal, Boliwia i Bangladesz. W czołówce znalazła się też Argentyna, gdzie tanie loty uruchomił Norwegian. Pamiętajmy jednak, że (wyłączając Indie) w tej części rankingu nie znalazły się kraje z bardzo rozbudowanymi połączeniami krajowym. Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, oferowanie w 2018 roku najmocniej wzrosło w Chinach, gdzie linie lotnicze zwiększyły liczbę “foteli” o ponad 60,9 mln miejsc. Kolejne miejsca zajęły zaś USA i Indie, gdzie oferowanie zwiększyło się odpowiednio o 40,3 i 22,5 mln miejsc.

Czas na główne danie, czyli najpopularniejsze trasy krajowe.

najbardziej popularne trasy krajowe
Foto: Anna.aero

Samoloty latają na tej trasie co 5 minut!

W czołówce zestawienia nie ma wielkich zaskoczeń – aż 13 z 15 najpopularniejszych kierunków to trasy położone w regionie Azji i Pacyfiku. Najbardziej popularna “krajówka” na świecie także pozostaje niezmieniona od lat – to trasa z Seulu na wyspę Czedżu w Korei Południowej, która dla miejscowych jest ulubionym miejscem wypoczynku i weekendowych wypadów.

Skala popularności tego połączenia szokuje – w 2017 roku na tej trasie podróżowało aż 13,46 mln pasażerów. Jak to możliwe? Dziennie na tej trasie lata średnio aż 178 samolotów, choć są dni gdy jest ich ponad 200!

Co to oznacza w praktyce? Że w szczytowych momentach dnia samoloty z lotniska Gimpo odlatują w stronę Czedżu średnio co 5 minut. Połączenia na wyspę obsługuje aż 7 przewoźników i wydaje się, że mimo tak dużej konkurencji nie mają oni problemu z wypełnianiem samolotów.

I wydaje się, że popularność tej trasy nie słabnie – z danych OAG wynika, że liczba foteli na tym połączeniu (loty tylko w jedną stronę) wyniosła aż 8,603 mln miejsc, czyli… o 23 procent więcej niż w 2017 roku! To większy wzrost niż którakolwiek inna trasa z czołówki rankingu.

Podium w zestawieniu najpopularniejszych “krajówek” zajęły trasy z Japonii: z Tokio do Sapporo i Tokio do Fukuoki.

A Europa? Najpopularniejsze trasy krajowe są bardzo daleko w rankingu. Według OAG najpopularniejsze połączenia na naszym kontynencie to loty z Barcelony do Madrytu (1,82 mln miejsc) i ze Stambułu do Izmiru (oferowanie na poziomie 1,76 mln foteli).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »