Fly4free.pl

Te nieodkryte miejsca Was zachwycą! Na nowej liście Lonely Planet znajdziecie tony podróżniczych inspiracji

Foto: trabantos / Shutterstock
Niepowtarzalny klimat Manchesteru, nocny pociąg ze Stambułu do Sofii czy kulinarne uniesienia, jakie oferuje Kuala Lumpur, Montevideo czy włoska Umbria – to tylko kilka najważniejszych punktów nowej listy „Best In Travel”, w której redaktorzy Lonely Planet prezentują nieodkryte miejsca, które w przyszłym roku zachwycą każdego podróżnika.

Końcówka roku zazwyczaj przynosi szereg rankingów, w którym wybieramy najlepsze i najciekawsze turystycznie miejsca. Ale nie da się ukryć, że spośród tych wszystkich zestawień najważniejsza jest lista „Lonely Planet”, w której redaktorzy słynnej serii przewodników pokazują, które miejsca zasługują w danym roku na największe uznanie turystów. Właśnie pojawiła się nowa edycja rankingu „Best In Travel”, jednak w nieco zmodyfikowanej wersji. Tym razem wskazano na 30 pięknych miejsc, jednak przy ich wyborze kierowano się lokalną perspektywą. Miejsca te podzielono na 5 kategorii: jedzenie, podróż, połączenie, nauka i odkrywanie. Kto znalazł się na liście?

Zacznijmy od gastroturystyki, która w ostatnich latach święci triumfy. Tu na liście znalazło się 2 przedstawicieli Ameryki Południowej: peruwiańska Lima z dużą liczbą restauracji uwzględnianych we wszelkiego rodzaju zestawieniach na najlepsze lokale gastronomiczne świata oraz Montevideo. Stolica Urugwaju, czyli kraju słynącego ze steków i yerba mate, także zaskakuje kulinarną różnorodnością. A przy tym Urugwaj to bardzo niedoceniana destynacja dla miłośników wina – tamtejsze winnice oferują świetne produkty, a przy tym są one znacznie tańsze i mniej zatłoczone niż te w argentyńskim regionie Mendoza. Na kulnarnej liście znalazły się też RPA, włoska Umbria oraz mekka miłośników egzotycznego street foodu, czyli Kuala Lumpur.

W kategorii „podróż” na liście też mamy kilka perełek. „Najbliższą” nam atrakcją jest nocny pociąg ze Stambułu do Sofii – wznowiony wiosną po ponad 2 latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Na kolejnych miejscach jest już jednak pełna egzotyka. Eksperci „Lonely Planet” w zestawieniu umieścili Zambię (głównie ze względu na niesamowite Wodospady Wiktorii, ale też niezwykłą różnorodność dzikich zwierząt, które można oglądać podczas safari), Australię Zachodnią, kanadyjski region Nowa Szkocja oraz Bhutan – ponownie otwarty na turystów po ponad 2 latach przerwy, za to z jednym z najwyższych podatków turystycznych na świecie.

Foto: Tatyana Vyc / Shutterstock

W kategorii „Nauka” wyróżniono zaś przede wszystkim najciekawiej rozwijające się miasta. Na liście znalazły się 3 miasta z Europy: Marsylia, Drezno i Manchester, który wyróżniono za rewitalizacje i dawanie drugiego życia opuszczonym industrialnym obiektom.
Pełna lista miejsc wartych zobaczenia prezentuje się następująco.

Foto: Lonely Planet
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »