Fly4free.pl

Aż 940 PLN dziennie! To będzie najwyższy podatek turystyczny na świecie

bhutan
Foto: Khanthachai C / Shutterstock
Po ponad dwóch latach zamknięcia spowodowanych pandemią koronawirusa, przepiękny Bhutan postanowił ponownie zaprosić turystów do siebie. Ale zanim kupicie bilety, lepiej dobrze to przemyślcie, bowiem tamtejszy rząd postanowił pobierać po 200 USD dziennie od każdego turysty.

W 30 procentach pokryty przez parki narodowe i rezerwaty, regularnie wybieramy jako najlepszy kierunek turystyczny w danym roku i jedyny kraj, który jest neutralny pod względem dwutlentku węgla na świecie oraz mierzy poziom „szczęścia narodowego brutto” – niewielki Bhutan właśnie zamierza ponownie otworzyć się na turystów. Ale wraz z otwarciem granic wprowadza podatek turystyczny, który… zwali was z nóg.

Rząd zdecydował, że podatek turystyczny po ponownym otwarciu będzie wynosił 200 USD od osoby, czyli równowartość 940 PLN. I to za każdą spędzoną tu noc. To znaczy, że chcąc spędzić tu tydzień, musimy dodatkowo dopłacić 1400 USD (6575 PLN). Dla porównania – przed pandemią – opłata turystyczna też nie była mała, ale wynosiła 65 USD za noc (czyli ok. 305 PLN). W efekcie będzie to prawdopodobnie najwyższy podatek turystyczny w historii i kwota nie do przeskoczenia dla większości turystów. Tyle, że tutejsze władze nigdy nie oczekiwały rozwoju masowej turystyki.

Otwarcie granic zaplanowano na 23 września – po aż 30 miesiącach szczelnego zamknięcia.
 
– Covid-19 pozwolił nam zresetować się. Przemyśleć, jak najlepiej ustrukturyzować i obsługiwać sektor, aby nie tylko przynosił on Bhutanowi korzyści ekonomiczne, ale także społecznie, przy jednoczesnym utrzymaniu niskiego śladu węglowego – mówił dr Tanji Dorji, przewodniczący rady turystycznej w trakcie ogłaszania nowych zasad.
 
Decyzja mocno zaniepokoiła przewodników i organizatorów wycieczek po Bhutanie. Przyznają oni, że odwiedzający często wybierają 3-4 tygodniowe programy, więc taka zmiana solidnie uderzy ich po kieszeni.
 
– Jedną z naszych najtrudniejszych, ale popularnych wędrówek jest 27-dniowa wędrówka po Snowman Bhutan Trek – komentuje Gordon Steer, brytyjski menedżer specjalistów ds. przygód World Expeditions w rozmowie z „Telegraph”Zalicza się do najlepszych w Himalajach, ale zwiększenie ceny wyprawy o 50 procent będzie miało ogromny wpływ na przyszłość branży turystycznej w Bhutanie – dodaje.

Eksperci już obawiają się, że kwota, która dziś nas szokuje w niedalekiej przyszłości będzie standardem. Futurolodzy od kilku lat spekulowali, że podróże znów staną się zajęciem dla naprawdę majętnych ludzi, a poszczególne rządy wcale nie kryją tego, że chcą celować w klienta premium. Takich osób jest mniej, ale wydają więcej, więc wszyscy są zadowoleni – i budżet i środowisko.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Hurrra. Kolejny kraj przechodzi na złotówki - Bhutan.
edro, 30 lipca 2022, 11:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »