Fly4free.pl

#zostanwdomu Najlepsze filmy podróżnicze, które musicie obejrzeć. Inspiracja gwarantowana!

Filmy Podróżnicze
Foto: FrameStockFootages / Shutterstock.com

„Przymusowy” pobyt w domu w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego nie musi oznaczać całkowitego odcięcia się od tematyki turystycznej. To idealny moment, aby nadrobić zaległości filmowe – i przenieść się wirtualnie w świat przygody i podróży. Poznajcie nasz zestaw pozycji obowiązkowych!

Kilka dni temu moja redakcyjna koleżanka, Aneta Zając, przedstawiła na naszych łamach 6 sposobów na podróżowanie bez wyjeżdżania. Czytając jej podpowiedzi, które mogą wybitnie pomóc w przetrwaniu czasu bez podróży, pomyślałem o jednej z najprostszych metod na przeżywanie „wyjazdów” w wersji domowej. To… filmy podróżnicze.

Magia małego ekranu działa: doskonałym sposobem na walkę z nudą, na którą skazała nas akcja #zostanwdomu, jest przygotowanie podróżniczej listy obowiązkowej, zawierającej najpiękniejsze, najbardziej inspirujące do przemieszczania się po świecie filmy. Wiecie, takie zachęcające do poznawania nowych miejsc, krajów, kultur. Filmy, po których obejrzeniu, będąc na bezludnej wyspie – ale mając dostęp do prądu i telewizora z ww. pozycjami – rozpocząłbym natychmiast budowę tratwy, aby popłynąć do jednego z tych świeżo obejrzanych miejsc. A jeżeli nie byłoby pod ręką odpowiedniego budulca, popłynąłbym wpław!

Przed Wami moja subiektywna lista 18 pozycji. Ciekawe, ile z nich mieliście już okazję wcześniej obejrzeć?

Into The Wild
Foto: ZachE / fanart.tv

Into The Wild (Wszystko za życie)

Jak dla mnie (pamiętacie, to subiektywna lista) jeden z najlepszych filmów o podróżowaniu. Nie znam osoby, na której ten film nie zrobiłby wrażenia. Po prostu zapada w pamięć… i zostaje tam długo.

Dla porządku: Chris po ukończeniu nauki na studiach chce zmienić swoje życie. Pozbywa się wszystkich swoich rzeczy, pieniędzy, dóbr doczesnych – i rusza autostopem na Alaskę. Na swojej drodze spotyka kilka niezwykłych osób, a przy okazji sam kształtuje swój pogląd na świat.

Absolutnie obowiązkowa „lektura” dla wszystkich, którzy podróżowali, podróżują lub będą podróżować. Wspaniały film.

Wild (Dzika droga)

Ekranizacja prawdziwej historii, która wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych. Nie zdradzając zbytnio fabuły: opowieść o kobiecie, która po szeregu nieszczęść, będących jej udziałem (krach małżeństwa, śmierć najbliższej osoby) rusza w drogę. Nietypową. Samotnie przemierza Stany Zjednoczone, zyskując pewność siebie i sens życia.

Film daje potężnego „kopa“ do chęci zmian w swoim życiu. Dla jednej z moich przyjaciółek był impulsem do zmiany wielu istotnych rzeczy w codziennym postępowaniu. Wisienką na torcie są przepiękne krajobrazy pokazane w filmie: zdjęcia realizowano m.in. w Vancouver i nad jeziorem Kraterowym w stanie Oregon.

The Secret Life Of Walter Mitty (Sekretne życie Waltera Mitty)

Film, będący pochwałą poświęcenia i cierpliwości. Lubię do niego wracać, szczególnie w momentach gdy czuję, że wpadłem w rutynę. Głównym bohaterem jest pracownik pisma „Life“, zmuszony odnaleźć autora zdjęcia, mającego się ukazać w ostatnim numerze pisma. Sprawa jest poważna: czasopismo ma zniknąć z rynku, a pracownicy mają zostać zwolnieni.

Ruszamy więc w podróż wraz z Walterem, którego gra Ben Stiller. Odwiedzimy Grenlandię, Islandię, Afganistan… i po zakończeniu filmu, zapewne zechcemy spakować swój plecak 😉

Mitty
Foto: Shevman / Shutterstock

The Bucket List (Choć goni nas czas)

Czy macie swoją „listę marzeń“? Spisane wszystkie rzeczy, miejsca i czynności, które chcielibyście zrobić / odwiedzić / mieć, zanim umrzecie? Ja mam… i systematycznie staram się skreślać z niej kolejne pozycje 🙂

Podobna sytuacja ma miejsce w przepięknym filmie, w którym dwóch chorych na raka mężczyzn – cóż za obsada: Jack Nicholson i Morgan Freeman – rusza w trasę dookoła świata, aby skorzystać z wielu atrakcji, a także zrealizować swoje marzenia.

Pozornie różni ich wszystko. A jednak mają coś wspólnego. Mądry i ciepły film, podczas którego możemy się pośmiać i wzruszyć. A co ma wspólnego z podróżowaniem i inspiracjami? Jak dla mnie, genialne przesłanie: nigdy nie jest za późno na realizację ukrytych pragnień!

The Way (Droga życia)

Kolejny film, który skłania do myślenia – a w moim przypadku spowodował, że wpisałem na swoją „listę marzeń“ chęć przejścia Szlaku Świętego Jakuba.

Sam szlak obserwujemy z perspektywy amerykańskiego lekarza, który chcąc uczcić pamięć o swoim nieżyjącym synu, postanowił zmierzyć się ze słynnym Camino de Santiago. Okazuje się jednak, że to nie będzie wędrówka w samotności, ponieważ dołączają do niego inne osoby. Mądre kino!

Samsara (Samsara)

Film dokumentalny, który ciężko opisać słowami. To rodzaj wiersza na klatce filmowej, gdzie słowa w narracji są zbędne. Wędrujemy przez 25 krajów, 25 kultur, obserwujemy nieustanny przepływ życia, cykle zmian, narodzin…

Moi przyjaciele-podróżnicy określają ten film mianem „atmosferycznego“. Do feerii barw dołóżmy jeszcze przepiękną muzykę Lisy Gerrard i Dead Can Dance. Dobra odtrutka na codzienny zalew informacji i mnogość bodźców otaczających nas ze wszystkich stron.

Encounters At The End Of The World (Spotkania na końcu świata)

Nie będę kłamać: jestem wielbicielem filmów Wernera Herzoga. I ciężko mi było zdecydować się na jeden film, który chciałbym umieścić na tej liście. Wybrałem „Spotkania na krańcach świata“, bo dzięki niemu mamy okazję podejrzeć odludną część naszej planety, która opiera się jeszcze masowej turystyce. Antarktydę.

Miks ludzi przedstawionych w tym filmie dokumentalnym, oszałamiająca przyroda Antarktydy, specyficzna atmosfera – gdybym miał taką możliwość, poleciałbym tam z ekscytacją i radością, tuż po zakończeniu szaleństwa związanego z koronawirusem. Tylko te koszty… 🙂

Encounters
Foto: danofun / fanart.tv

Life Of Pi (Życie Pi)

Film z tak zwanym podtekstem. W czasie rejsu transportującego zwierzęta i tytułowego bohatera, dochodzi do sztormu, w wyniku którego statek ulega katastrofie. Pi wraz z kilkoma nielicznie ocalałymi zwierzętami (hieną, zebrą, orangutanem i tygrysem bengalskim) znajdzie się w niewielkiej szalupie ratunkowej na środku oceanu. I spędzi w niej 227 dni, walcząc o przetrwanie.

Gdzie podtekst? Zróbcie sobie niespodziankę i spróbujcie odnaleźć go samemu. Polecam gorąco!

Podróż za jeden uśmiech (serial)

Klasyka w najlepszym wydaniu. Starsi pamiętają ów serial z niezliczonej ilości powtórek, emitowanych w telewizji. Dla młodszych, którzy nie mieli okazji go widzieć – pozycja obowiązkowa i chyba już kultowa!

Oczywiście, mogę tu próbować streścić fabułę (dwójka chłopców wybiera się pociągiem nad morze, gubiąc przeznaczone na podróż pieniądze i próbując kontynuować swoją wyprawę wszystkimi możliwymi środkami transportu), ale chyba jest to zbędne. Marsz do oglądania! 🙂

The Art Of Travel

Film, będący odtrutką na niedoszłe małżeństwo (głównego bohatera). Wypad do Ameryki Środkowej. Poszukiwanie przygód. Bagnista dżungla Darien Gap. 160km. Walka o rekord. Wyzwanie. Brzmi zachęcająco?

The Darjeeling Limited (Pociąg do Darjeeling)

Owen Wilson, Adrien Brody i Jason Schwartzman w szalonym filmie, opowiadającym historię trójki braci, którzy jadą przez Indie (pokazane w kolorowy sposób), a zarazem próbują pokonać dzielącą ich obcość.

I nie pozostaje nam nic innego, jak szukać na Fly4free.pl tanich biletów do Indii, tuż po zakończeniu pandemii koronawirusa…

Limited
Foto: monsoon12 / fanart.tv

The Straight Story (Prosta historia)

Łapiący za gardło film o podróży… małym traktorkiem. Staruszek, chcąc pojednać się z chorym bratem, wyrusza w drogę takim właśnie środkiem transportu. I przejeżdża kilkaset kilometrów, delektując się drogą, podróżą, krajobrazami. A przy okazji, robi sobie rachunek sumienia i wspomina najważniejsze wydarzenia ze swojego życia.

Chciałbym kiedyś przemierzyć Wisconsin w podobny sposób. Niekoniecznie na traktorku. Ale obowiązkowo: POWOLI.

Seven Years In Tibet (Siedem lat w Tybecie)

Słynny film, który zapewne oglądała znakomita większość spośród naszych czytelników. Brad Pitt jako austriacki himalaista, który z powodu wybuchu wojny zmuszony jest zostać w Tybecie. Tam poznaje młodego Dalajlamę… a całość to kapitalne kino, które można odbierać na wiele sposobów.

Under The Tuscan Sun (Pod słońcem Toskanii)

Zamiast opisu, cytat, którego autorem jest moja przyjaciółka:

Jeżeli ktoś się nie zakocha w Toskanii po obejrzeniu tego filmu, musi mieć serce z kamienia

Oprócz niewątpliwych atutów turystyczno-krajoznawczych (przepięknie ukazany region Włoch), to po prostu dobra komedia, z malutkim polskim akcentem. Jakim? Obejrzyjcie sami.

Touching The Void (Czekając na Joe)

Film dokumentalno-fabularny, ukazujący piękno gór… a zarazem ich potęgę. Wyprawa dwójki alpinistów w Andy Peruwiańskie, która w pewnym momencie wymyka się spod kontroli. Genialne krajobrazy oraz sceny wspinaczki, odgrywane przez aktorów w oryginalnej scenerii. Plus komentarze uczestników wydarzeń z roku 1985, czyli Simona Yatesa, Joe Simpsona i Richarda Hawkinga.

Dla miłośników gór, rzecz kultowa. Dodatkowo gorąco rekomenduję przeczytanie książki „Dotknięcie pustki“, której ekranizacją jest właśnie ten film.

Void
Foto: ProRipp / fanart.tv

Tracks (Ścieżki)

Kolejny film, który daje siłę do działania. Słówko o fabule: młoda kobieta wyrusza z australijskiego Alice Springs nad Ocean Indyjski, w towarzystwie 4 wielbłądów i psa. Droga? Bagatela, 2700 km przez pustynię…

Przesłanie jest proste: wszystko jest możliwe. Jak mawia Olek Doba, nasz wybitny kajakarz:

Podróżować znaczy żyć

Hector And The Search For Happiness (Jak dogonić szczęście)

Film, którego premiera miała miejsce w 2014 roku. Opowieść o psychiatrze, który w poszukiwaniu prawdziwego szczęścia wyrusza w podróż przez świat. Paryż, Chiny, Afryka, Stany Zjednoczone, moc wrażeń, zapachów i egzotyki.

Bezpretensjonalny i przyjemny w odbiorze film. I te miejsca, które odwiedził Hector, grany przez Simona Pegga…

Hector
Foto: Shevman / fanart.tv

Pieprz i Wanilia (seria programów)

Na koniec, chciałem wam polecić coś absolutnie klasycznego i niepowtarzalnego! To seria programów podróżniczych, które były w Polsce prawdziwym oknem na świat – w czasach, kiedy nie było internetu, telefonów komórkowych, portali społecznościowych oraz Fly4free.pl. Uwierzycie? 🙂

Tony Halik – wraz z Elżbietą Dzikowską – rozbudzili ciekawość świata wśród wielu widzów. 20 lat emisji. 300 odcinków. Coś niesamowitego!

I zapewne dlatego do tej pory można spotkać w różnych miejscach naszego globu napisy na murach: TU BYŁEM. TONY HALIK!

* * *

Pamiętam, jak pierwszy raz dzieliłem się z Wami, drodzy czytelnicy, taką listą. Podpowiedzieliście mi wtedy wiele innych ciekawych pozycji, o których warto wspomnieć. O jakie filmy warto uzupełnić powyższe, subiektywne zestawienie? Nasi czytelnicy rekomendują m.in. takie dzieła jak:

 • Niebiańska plaża (The Beach, 2000)
 • Dzienniki motocyklowe (Diarios de motocicleta, 2004)
 • Jedz, módl się, kochaj (Eat Pray Love, 2010)
 • Między słowami (Lost in Translation, 2003)
 • O północy w Paryżu (Midnight in Paris, 2011)
 • W drodze (On the Road, 2012)
 • Dwoje na drodze (Two for the Road, 1967)
 • Bezkresne lato (The Endless Summer, 1966)
 • Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii (If It’s Tuesday, This Must Be Belgium, 1969)
 • Pożegnanie z Afryką (Out of Africa, 1985)
 • Thelma i Louise (Thelma & Louise, 1991)

Jak uważacie: lista jest kompletna? Jakie filmy, zahaczające o tematykę podróży, polecilibyście do obejrzenia w czasach koronawirusa i akcji #zostanwdomu? Dajcie znać w komentarzach na Facebooku lub pod artykułem!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Zapomnieliście numerze 1 : odcinek Jasia Fasoli pakującego się do małego bagażu podręcznego :D
roccobarocco, 19 marca 2020, 20:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
The Secret Life of Walter Mity. Super Film. Często do niego wracam :) Bardzo inspirujący. Szkoda, że aktor poważnie chory :(
mathew77, 20 marca 2020, 14:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »