Fly4free.pl

Podróżowanie bez wyjeżdżania? To możliwe! Znaleźliśmy 6 sposobów

kobieta w podróży
Foto: Taryn Elliott / Pexels

Od wirtualnego zwiedzania najpiękniejszych muzeów świata, przez promocje na reportaże podróżnicze, podglądanie żubrów, a nawet… porządki – każda z tych rzeczy może pomóc wam przetrwać czas bez podróży. Ponieważ tak jak i wy, chcielibyśmy choć na chwilę przenieść się do innej rzeczywistości, podpowiadamy kilka ciekawych opcji na to, jak żyć podróżami, ale bez wyjeżdżania.

Odwołane loty, anulowane wyjazdy, ograniczenie jakiegokolwiek przemieszczania się i właściwie zablokowanie wszelkich podróży – marca 2020 branża turystyczna nie zapomni jeszcze przez wiele lat. Wierzymy i rozumiemy, że wielu z was tęskni za podróżami, za swoim ukochanym stylem życia i emocjami z tym związanymi. Czekacie – podobnie jak i my – żeby znów spakować plecak i ruszyć w drogę.

I choć na razie się nie da, to nie znaczy, że musicie zapomnieć o podróżach! Mamy przynajmniej kilka sposobów, by pielęgnować swoją pasję z domu.

Do muzeum w dresie? Proszę bardzo! – zbiory online

Tłumy zwiedzających, drogie bilety, ale i niesamowite zbiory – tak wyglądają najbardziej popularne muzea na świecie. A czy wiedzieliście, że wiele z nich można zwiedzić z perspektywy własnego fotela i bez przebierania się z piżamy? Niektóre oferują po prostu przeglądanie zbiorów, inne przy współpracy z Google pozwalają wręcz „przespacerować się” po wszystkich zakamarkach obiektu.

Wśród placówek, które udostępniają swoje cenne skarby także w wersji internetowej są m.in. Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha w Amsterdamie, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Muzeum Narodowe w Krakowie, National Museum of Modern and Contemporary Art w Seulu, British Museum w Londynie, Musée d’Orsay w Paryżu, Pergamon w Berlinie czy National Museum of Anthropology w mieście Meksyk.

Online znajdziecie też wiele spektakli teatralnych, koncertów i innych wydarzeń kulturalnych.

Atrakcje turystyczne? Też się da!

Jeśli muzea i dzieła sztuki to nie jest coś, co najmocniej przyciąga Waszą uwagę – nic straconego. Dzięki Google Maps możecie bardzo dokładnie obejrzeć wiele atrakcji turystycznych z całego świata.

Wersal, Opera w Sydney, Machu Picchu, Tadż Mahal, Kolosseum, a nawet… MIĘDZYNARODOWA STACJA KOSMICZNA!? Wszystko jest i to dopiero początek bardzo długiej listy obiektów, które można zwiedzić przez internet! I nie chodzi wcale o mapę, a o wirtualne wycieczki, w których możecie po prostu spacerować kilkoma kliknięciami i widzieć dokładnie to, co każdy „tradycyjny” zwiedzający!

podróżniczka
Foto: PhotoSunny / Shutterstock

Przenieś się na drugi koniec świata, czyli czytamy książki podróżnicze

Czy jest lepszy moment na pozbycie się czytelniczej kupki wstydu, jeśli nie moment, gdy większość czasu musimy spędzać w domu? Wszystkie fenomenalne reportaże z podróży opisujące nawet najdalsze zakątki świata, świetnie przewodniki, które ogarnialiśmy po łebkach, bo ważniejsza był sam wyjazd niż jego planowanie, biografie podróżników, himalaistów – wymieniać można w nieskończoność!

Skoro nie możemy być w miejscu, w którym byśmy chcieli, to warto przenieść się tam chociażby za pomocą opowieści. Tym bardziej, że niektóre internetowe księgarnie i same wydawnictwa w ostatnich dniach, w odpowiedzi na akcję #zostańwdomu ruszyły z promocjami na podróżnicze ebooki. Czytacie tylko „prawdziwe” książki papierowe? Wystarczy trochę poszperać i takie egzemplarze w atrakcyjnych cenach też się znajdą!

Uporządkowanie odbytych podróży

Kiedy ostatnio robiłeś porządek w zdjęciach, których na wyjazdach robi się setki, a często i tysiące? Ile razy obiecałeś sobie, że spiszesz najważniejsze informacje, żeby później mieć je pod ręką? Masz sto zaległych tekstów na bloga albo chciałeś zawsze wywołać najfajniejsze zdjęcia? A potem rach-ciach powrót do domu, już zaczyna się planowanie następnego wyjazdu i poprzedni zaczyna gdzieś umykać. Zdjęcia się mnożą, ale ostatnie określenie jakiego można wobec nich użyć to porządek. Notatki są, ale na świstkach i strzępkach papieru, który uwielbia ginąć w najmniej odpowiednim momencie. Część wspomnień umyka bezpowrotnie, zaczynają się zacierać nazwy hoteli, restauracji czy atrakcji. Wszystko wrzucone do szuflady na kiedyś, które nigdy nie nadejdzie.

Czy nie byłoby super mieć tego pięknie ogarniętego? No, a jak nie teraz to kiedy? A ile wspomnień przy okazji uruchomicie…

podróżniczka
Foto: beeboys / Shutterstock

Pamiętacie podglądanie żubrów? One dalej tam są!

Przenieśmy się na moment do 2013 roku. To właśnie wtedy żubry w Puszczy Białowieskiej zdobyły gigantyczną popularność za sprawą tak prostego zabiegu, jak kamera online. Iluż to studentów zapewniało, że „jeszcze tylko zajrzy do żubrów i już zacznie się uczyć”. Akcja Lasów Państwowych spotkała się z ogromną sympatią i zapewne sprawiła, że nie jedna osoba musiała wtedy powtarzać niektóre egzaminy.

I choć szał na komentowanie każdego najdrobniejszego ruchu żubrów już minął, one dalej tam są, a kamery działają w najlepsze. Jeśli kiedykolwiek chcieliście odwiedzić , ale zagraniczne wyjazdy ciągle były ważniejsze – macie idealną okazję, żeby nadrobić zaległości.

Podobne kamery znajdziecie na całym świecie, choć nie wszystkie są skierowane na zwierzęta. Od Wenecji, przez Krupówki i molo w Sopocie, aż po Tyrol czy ulice Sajgonu – w internecie możecie podejrzeć je wszystkie. I choć na chwile przenieść się w nasze ulubione zakątki globu.

Planowanie przyszłych wyjazdów

Na koniec zostawiliśmy sobie najprzyjemniejszą czynność – szykowanie się na czasy „po koronawirusie”. Choć nikt nie wie, ile ta sytuacja potrwa i kiedy znowu będziemy mogli bezpiecznie podróżować, to warto być przygotowanym, gdy już do tego dojdzie.

A czy jest lepszy sposób niż planowanie swoje wymarzone podróże? Obejrzyjcie hotele, zorientujcie się w cenach lotów, sprawdźcie co ciekawego można zwiedzić. Gdy przyjdzie odpowiedni moment, będziecie już ekspertami od swojego wymarzonego kierunku i pozostanie tylko dokonać rezerwacji.
Wybierzcie szlaki, po których chcielibyście przejść, muzea, które chcielibyście odwrócić, spiszcie listę potraw, których musicie spróbować! Oglądajcie piękne zdjęcia, szukajcie wstępnie połączeń, wymyślajcie trasę, uczcie się kolejnych słówek z kolejnych języków.

Żyjcie podróżami, myślcie o nich i planujcie je. Bez tego wszyscy zwariujemy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »