Fly4free.pl

Najlepsze dworce w Europie wybrane. Ubiegłorocznego zwycięzcę dobrze znaliście. A nowego?

dworzec lipsk
Foto: Webster / Wikimedia Commons

Firma Consumer Choice Center opublikowała tegoroczny europejski indeks dworców kolejowych. Pośród wszystkich dworców w Europie najlepszym okazał się dworzec w Lipsku, czyli u naszych zachodnich sąsiadów.

W ubiegłym roku tytuł najlepszego dworca dzierżył St. Pancras w Londynie – dobrze znany Polakom, którzy licznie i chętnie podróżują do brytyjskiej stolicy. Doceniono wtedy nie tylko jego wygląd, ale też oznakowanie, liczbę dostępnych połączeń czy infrastrukturę gastronomiczną. Na drugim miejscu znalazł się dworzec w Zurychu, a na trzecim w Lipsku. A jak jest w tym roku? W czołówce nie zabrakło przetasowań.

Doroczny ranking jest odpowiedzią na listy najlepszych lotnisk świata. Firma Consumer Choice Center już rok temu przyznała, że rosnący popyt na podróże kolejowe zainspirował ich do stworzenia zestawienia najbardziej przyjaznych dworców na Starym Kontynencie.

W tym roku najlepszym dworcem w Europie okazał się być ten w Lipsku. Niemiecki dworzec zdeklasował więc St. Pancras i znacząco wspiął się w górę, bo z ostatniego miejsca na podium wylądował na pierwszym. Nie bez znaczenia było tutaj znaczące ograniczenie liczby połączeń Eurostar, które w trakcie pandemii zostały mocno okrojone. W efekcie londyński dworzec nie mógł już dorównać konkurencji i zajął trzecie miejsce – można więc śmiało powiedzieć, że dworce zamieniły się miejscami.

Kto wylądował pomiędzy nimi? Drugie miejsce zdobył dworzec w Wiedniu, który w ubiegłym roku nie załapał się nawet na pierwszą dziesiątkę. Awans jest więc spektakularny. Zaraz za podium trafił Amsterdam Centraal, a dalej Dworzec Kazański w Moskwie. Pierwszą piątkę zamykają ex aequo dworce centralne w Monachium i Frankfurcie. W pierwszej dziesiątce znalazły się też inny moskiewski dworzec (tym razem Kurski), główne dworce w Mediolanie i Birmingham, a także Rzym Termini i Montparnasse w Paryżu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Polskie dworce są budowane po taniości i to widać. Nie ma planowania parkingów wielopoziomowych, dogodnych przesiadek w transport publiczny i rozbudowy węzłów przesiadkowych wraz z mini galeriami handlowymi (MINI a nie to co jest w Krakowie czy Katowicach). W krajach niemieckojęzycznych można mieć dobrze funkcjonujące dworce kolejowe u nas tak, długo jak taniość będzie kluczowym punktem to niewiele się zmieni na lepsze.
Adaam34, 25 marca 2021, 13:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »