Fly4free.pl

Wybrano najlepszy dworzec w Europie. Większość z Was pewnie już na nim była!

st pancras londyn
Foto: Alexey Fedorenko / Shutterstock

Pośród 50 największych dworców kolejowych, to londyński St. Pancras okazał się być najlepszym tego typu obiektem na Starym Kontynencie. Ranking stworzony przez Consumer Choice Center – organizację wspierającą konsumentów – ma być robiony każdego roku.

W czasach, gdy tak wielu ekologów zachęca pasażerów do przesiadania się z samolotów do pociągów, bardzo ważne jest, by całe kolejowe doświadczenie było przyjemne i atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że w końcu znalazła się organizacja, która postanowiła wziąć pod lupę dworce w Europie i wyłoniła najlepsze z nich.

– Zainspirowani rankingiem najlepszych europejskich lotnisk, spojrzeliśmy na 50 największych dworców kolejowych w Europie i uszeregowaliśmy je pod względem najlepszego doświadczenia pasażerów – piszą o swoim rankingu twórcy. – Wpływ na ostateczną ocenę miały różne czynniki – m.in. zatłoczenie peronów, siatka połączeń czy czystość.

Ale to nie wszystko. W rankingu uwzględniono też inne udogodnienia – jak chociażby liczbę lokali usługowych, liczbę dostępnych przewoźników i połączeń międzynarodowych, średnią liczbę strajków, dostępność dla wózków inwalidzkich, oznakowanie i wiele innych udogodnień. Krótko mówiąc – wszystko, co dla pasażera ma znaczenie.

Bezapelacyjnym zwycięzcą został dworzec St. Pancras w Londynie, który zdobył 116 punktów na 139 możliwych. Drugie miejsce przypadło głównej stacji w Zurychu – 111 punktów, a trzecie zdobył dworzec w Lipsku – 110 punktów. Tuż za podium znalazł się dworzec Termini w Rzymie – 108 punktów. A dalej w pierwszej dziesiątce mamy dworzec w Monachium, Hamburgu, Berlinie, Mediolanie, Moskwie i Frankfurcie. Jak widać w zestawieniu, niemieckie dworce nie mają sobie równych.

Końcówkę rankingu, czyli de facto najgorsze dworce pośród największych, zdominowały paryskie stacje. W pierwszej czwórce znalazły się aż trzy z francuskiej stolicy – Magenta, Haussmann-Saint-Lazare i Châtelet. Do najgorszych zostały zaliczone także kolejno dworce Nørreport w Kopenhadze, Torino Porta Nuova w Turynie, główna stacja w Oslo i Dortmundzie, Berlin Friedrichstrasse, Wien Mitte w Wiedniu i główna stacja w Helsinkach.

Żaden z polskich dworców nie załapał się do 50-tki największych, więc nie był oceniany.

Chociaż organizacja stworzyła taki ranking po raz pierwszy, to już zapewniła, że podobny plebiscyt ma pojawiać się każdego roku. Pełne wyniki rankingu, wraz z danymi dla konkretnych kategorii i szczegółową punktacją znajdziecie na stronie Consumer Choice Center.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
A gdzie poznański Chlebak? :-P
Hubert Bartkowiak, 21 lutego 2020, 11:46 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »