Fly4free.pl

Zwiedzanie Watykanu przybierze niezwykłą formę. Wcześniej taka opcja kosztowała 1300 PLN!

watykan
Foto: TravelCoffeeBook / Pixabay

Kaplica Sykstyńska bez tłumów, niemal puste korytarze muzeum i żadnego przepychania się pomiędzy innymi turystami – o takim zwiedzaniu Watykanu marzył niemal każdy. I jak się okazuje, teraz to będzie codzienność! Jedna z największych atrakcji w całych Włoszech ponownie otwiera swoje podwoje i wprowadza nowe obostrzenia, które wielu osobom… mogą się spodobać.

Muzea Watykańskie, podobnie jak wiele atrakcji turystycznych w całych Włoszech powoli wracają do życia i zaczynają wpuszczać turystów. Co jednak istotne – na początku liczba odwiedzających będzie mocno ograniczona.

Przede wszystkim do środka wejść będą mogły tylko te osoby, które wcześniej zrobią rezerwację online. Nie jest to jednak wielka zmiana, bo większość turystów i tak decyduje się kupić bilety z godziną wejścia, żeby nie stać w długiej kolejce, która lubi wić się przed tym słynnym miejscem. Ma jednak jedną podstawową zaletę – pozwala w prosty sposób kontrolować liczbę odwiedzających. Na ten czas zniesiono też dodatkową opłatę za rezerwację „na godzinę”, która wynosiła 4 EUR.

A ta będzie znacząco ograniczona. Jeśli dołożyć do tego fakt, że Włochy obecnie nie cieszą się zbyt dużą popularnością, to mamy szansę na naprawdę ekskluzywne doświadczenia opustoszałych murów i sal.

Turyści, którzy odwiedzili Muzea Watykańskie w poniedziałek byli jednymi z zaledwie 25 osób, które znalazły się w środku tego dnia. Dla porównania w ubiegłym roku to miejsce odwiedziło 7 mln ludzi, co daje średnio 19 tys. osób dziennie.

– Muzea Watykańskie są zwykle niedostępne z powodu ogromnej rzeszy turystów, zwłaszcza cudzoziemców – mówiła jedna z kobiet odwiedzających to miejsce w rozmowie z agecnją Reuters. – Skorzystaliśmy z faktu, że nie ma wielu turystów, aby zobaczyć piękno, które jest tutaj zgromadzone. I było to bardzo emocjonalne przeżycie – dodał inny z odwiedzających.

Co ciekawe, zwiedzanie w takiej formie – bez tłumów i z opustoszałymi korytarzami również było dostępne, ale jednocześnie bardzo kosztowne. Specjalna, ekskluzywna wycieczka, która odbywała się wyłącznie raz dziennie, jeszcze przed oficjalnym otwarciem Muzeów Watykańskich, została nawet wybrana najlepszą w Europie – według Tripadvisor. Haczyk polegał jednak na tym, że za osobę trzeba było wtedy zapłacić 300 EUR, czyli ponad 1300 PLN za taką przyjemność.

Dziś to samo doświadczenie mamy w cenie zwykłego biletu. Trzeba jednak pamiętać, że turystów obowiązuje noszenie maseczek.

Watykan nie jest jednak jedynym miejscem, które „uwalnia sztukę” po koronawirusowej blokadzie. Wszystkie największe muzea świata wracają już powoli do pracy, choć na nowych zasadach. Wśród nich jest między innymi Rijksmuseum w Amsterdamie czy Muzeum Guggenheima w Bilbao. Luwr dołączy do nich 6 lipca. Właściwie wszędzie będzie obowiązywać ograniczenie liczby gości, a wchodzące osoby mają mierzoną temperaturę ciała. W obiektach pojawiły się środki dezynfekujące, wiele miejsc wprowadziła obowiązek zakrywania ust i nosa. Każda z tych atrakcji turystycznych będzie także dokładnie dezynfekowana.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »