Fly4free.pl

Lepszej wycieczki w Europie nie znajdziesz! Za nieco ponad 300 EUR poczujesz się jak jeden z najpotężniejszych ludzi świata

Kaplica Sykstyńska
Foto: RPBaiao / Shutterstock

Sama Kaplica Sykstyńska przyciąga blisko 6 mln turystów rocznie. A gdyby tak można było zwiedzić Watykan bez tłumów, przepychania i pośpiechu? Tripadvisor udowadnia, że to możliwe. Ale tanio nie jest.

Oferta „Waking Up the Vatican”, która zaledwie kilka tygodni temu pojawiła się na stronach tripadvisora to prywatna wycieczka po najmniejszym państwie świata. Turyści zwiedzą m.in. Bazylikę św. Piotra, Kaplicę Sykstyńską, Muzea Watykańskie czy Pałac Apostolski. Atrakcje są dosyć typowe, więc co wyróżnia akurat to zwiedzanie? Pora dnia.

Chętni, którzy zdecydują się zapłacić niemal 2000 PLN (to cena regularna, ale można wykupić tę wycieczkę znacznie taniej w promocji), zamiast przeciskać się w tłumie,  ruszą w drogę w towarzystwie clavigero, czyli watykańskiego klucznika. Będą więc w środku na długo przed tym, jak wpuszczani są zwykli turyści i zobaczą, jak pracownik dopiero otwiera wszystkie drzwi i zapala światła. A już samo to jest niebywałą atrakcją, bo clavigero nosi przy sobie zestaw… 3 tysięcy kluczy. Dodatkowo przewodnik chętnie opowie nam o oglądanych dziełach sztuki czy miejscach.

– Przewodnik i twoja mała grupa są jedynymi, którzy podążają za clavigero, gdy otwiera drzwi i włącza światła do galerii, które przyciągają ok. 25 000 ludzi dziennie. Spaceruj po pustych korytarzach, mijaj pracowników przygotowujących się do pracy… – zachęcają organizatorzy.

Całe oprowadzanie trwa 2,5 godziny i może w nim uczestniczyć maksymalnie 20 osób, ale jak sugerują opinie zdarza się, że jest ich o wiele, wiele mniej.

– Nie byłam pewna, czego się spodziewać, gdy zarezerwowałam tę wycieczkę. Ale to szansa, która spotyka cię tylko raz w życiu. (…) Nasz przewodnik Becky był niesamowity, a personel Watykanu był naprawdę miły. Tego dnia byliśmy na trasie tylko w trzy osoby. Chwile pełne emocji! – napisała Julie.

Ekskluzywne zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do soboty i zaczyna o 6 rano. Na koniec wycieczki turyści wyprowadzani są na Dziedziniec Szyszkowy, jedzą śniadanie, a później mogą do woli kontynuować zwiedzanie – już razem z innymi turystami. Regularna cena to ok. 455 EUR, ale czasami można trafić na promocję – np. teraz wycieczka kosztuje 313 EUR (ok. 1355 PLN).

Turystów w Watykanie jest tak wielu, że już w 2014 roku zapowiadano, że trzeba ograniczyć przepływ zwiedzających. Bywają momenty, że w Kaplicy Sykstyńskiej w jednym momencie jest nawet 2 tysiące osób. Dlatego zwiedzanie w spokoju wydaje się być warte każdej ceny, choć pewnie niewielu będzie mogło sobie pozwolić na taki wydatek.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »