Fly4free.pl

Za lot zapłacisz przynajmniej 40 EUR! Pierwszy kraj w UE wprowadza minimalną cenę biletu!

Foto: Adam Jan Figel / Shutterstock

Austriacki rząd ogłosił w poniedziałek, że wprowadzi minimalne ceny biletów lotniczych. Nowe przepisy uderzą w wielu tanich przewoźników, którzy na lotnisku w Wiedniu od wielu miesięcy prowadzą zabójczą wojnę cenową, a także w pasażerów, którzy mocno na tym korzystają.

Nowe przepisy zostały ogłoszone podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, na której ogłoszono też warunki pakietu ratunkowego dla linii Austrian Airlines – austriacka linia otrzyma ponad 600 mln EUR pomocy. Skąd pomysł wprowadzenia minimalnych cen biletów? Przedstawiciele austriackiego rządu tłumaczą to koniecznością walki z dumpingiem cenowym, negatywnym wpływem lotów na środowisko oraz potrzebą spowolnienia dynamiki ruchu lotniczego w świetle pandemii koronawirusa.

– Linie lotnicze nie będą już mogły oferować biletów lotniczych taniej niż ich aktualne koszty – powiedziała minister transportu Austrii Leonore Gewessler.

Jak to wygląda w praktyce? Austriacki rząd ustalił minimalną cenę biletu lotniczego, który wynosi 40 EUR  w jedną stronę – w tej cenie linie muszą zawrzeć wszystkie dodatkowe opłaty i podatki. Przewoźnicy nie będą więc mogli sprzedawać biletów taniej.

Austria wprowadzi minimalne ceny biletów jako pierwszy kraj w Europie. Ale to nie jedyne złe wieści dla przewoźników: ze skutkiem natychmiastowym wprowadzona ma być podwyżka podatku pasażerskiego, który obecnie wynosi od 3,5 do 7,5 EUR za pasażera. W styczniu austriacki rząd zaproponował podwyżkę do 12 EUR (niezależnie od długości trasy) i teraz zamierza wprowadzić ją w życie. Rządząca koalicja (Austriacka Partia Ludowa OeVP i Zieloni) chcą też zniechęcić przewoźników od uruchomienia krótkich połączeń lotniczych. Aby to zrobić, zapowiedziano, że podatek pasażerski na trasach o długości poniżej 350 kilometrów ma wzrosnąć aż do 30 EUR od pasażera.

Zmiany te uderzą przede wszystkim w tanie linie, które w ostatnim czasie na lotnisku w Wiedniu prowadziły wyniszczającą wojnę cenową. Chodzi tu przede wszystkim o takie linie jak Wizz Air czy Lauda, które niemal wykończyły w ten sposób narodowego przewoźnika Austrian Airlines. Nie da się w tej sytuacji ukryć, że zmiany są też wprowadzane po to, aby pomóc trochę Austrian Airlines w tej trudnej sytuacji.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Wyniszczająca? Wizzair nie potrzebuje pomocy z pieniędzy publicznych. Po prostu dobrze zarządzane przedsiębiorstwo.
michal2616, 9 czerwca 2020, 12:52 | odpowiedz
Jeśli zastanawiacie się czemu akurat loty do 350 km będą objęte wyższym podatkiem, to sprawdźcie odległość do Monachium (VIE-MUC - 355km). Druga sprawa, to chyba znowu zacznie się renesans lotniska w Bratysławie.
adam1987, 9 czerwca 2020, 12:54 | odpowiedz
Haha, racja! Przecież to raptem godzina jazdy autobusem. Austriacy chyba przeszarżowali.  
adam1987 Jeśli zastanawiacie się czemu akurat loty do 350 km będą objęte wyższym podatkiem, to sprawdźcie odległość do Monachium (VIE-MUC - 355km). Druga sprawa, to chyba znowu zacznie się renesans lotniska w Bratysławie.
amon34, 9 czerwca 2020, 22:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »