Fly4free.pl

Kolejny podatek turystyczny w Europie. Wczasy na „wyspie wiecznej wiosny” będą nieco droższe

Madera
Foto: Larissa Chilanti / ShutterStock
Od początku drugiej połowy 2024 roku wszyscy odwiedzający Maderę będą musieli zapłacić nowy podatek turystyczny. Wyniesie on 2 euro (ok. 8,7 zł) i będzie naliczany za maksymalnie siedem nocy. Choć oficjalnie nie zostało to jeszcze wprowadzone, to władze portugalskiej wyspy są na ostatnich etapach zatwierdzania procesu.

Portugalska agencja informacyjna Lusa przekazała, że zgoda na wprowadzenie podatku w wysokości 2 euro dziennie (maksymalnie na siedem nocy) została zatwierdzone przez Pedro Calado, prezesa Stowarzyszenia Gmin Regionów Autonomicznych (AMRAM). Opłata ma zacząć obowiązywać od drugiej połowy 2024 (jeszcze nie podano konkretnej daty) i ma być pobierana zarówno od krajowych, jak i zagranicznych turystów. Wyjątkami mają być dzieci do 13. roku życia i nieliczne grupy dorosłych (np. ze względów zdrowotnych).

Zanim jednak podatek wejdzie w życie, proces musi zostać poddany przeglądowi przez władze oraz konsultacjom społecznym. Ponadto konieczne będzie stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, pozwalającego na szybką wymianę informację pomiędzy wszelkimi obiektami turystyczno-noclegowymi na Maderze.

Jak można było się spodziewać, podatek ma się opierać na „zrównoważeniu środowiskowym, kwestiach promocji turystyki, ochronie terenów zielonych i dbaniu o obiekty turystyczne” – przekazał Calado. Władze szacują, że łączny przychód z tego tytułu osiągnie 10 mln euro. 2,5 proc. z tej kwoty ma trafić w formie prowizji do obiektów hotelowych, a reszta do samorządów.

Pomimo zapowiedzianych konsultacji, podatek niechybnie wejdzie w życie i prawdopodobnie będzie obowiązywał w każdej gminie Madery. Dotychczas taką opłatę, nazwaną „EcoTaxa” wprowadzono jedynie w gminie Santa Cruz. Turyści muszą płacić 1 euro dziennie, ale maksymalnie za pięć nocy. Z obowiązku zwolnione są osoby poniżej 18. roku życia.

Od 2022 roku z Polski na Maderę można polecieć Wizz Airem. Węgierska linia realizuje rejsy z Katowic (do końca marca 3 razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty, od początku kwietnia – we wtorki i niedziele) i z Lotniska Chopina (do końca marca 3 razy w tygodniu – we wtorki, piątki i niedziele, od kwietnia – we wtorki i soboty). W ubiegłym roku „wyspa wiecznej wiosny” była hitem wśród polskich turystów – w pierwszych 8 miesiącach odwiedziło ją prawie 65 tys. podróżnych, czyli o 24,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nawet gdyby podatek miał wynieść 5€ to i tak warto. Rzadko która destynacja ma tyle atrakcji za darmo łącznie z parkingami czy np:  darmowe przejazdy przez czasmi naprawdę długie tunele. Porównując Austri gdzie za wszystko trzeba słono zapłacić.
Kamila i Mariusz Maciejewscy, 18 stycznia 2024, 19:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »