Kolejny podatek turystyczny w Europie. Wczasy na „wyspie wiecznej wiosny” będą nieco droższe
Portugalska agencja informacyjna Lusa przekazała, że zgoda na wprowadzenie podatku w wysokości 2 euro dziennie (maksymalnie na siedem nocy) została zatwierdzone przez Pedro Calado, prezesa Stowarzyszenia Gmin Regionów Autonomicznych (AMRAM). Opłata ma zacząć obowiązywać od drugiej połowy 2024 (jeszcze nie podano konkretnej daty) i ma być pobierana zarówno od krajowych, jak i zagranicznych turystów. Wyjątkami mają być dzieci do 13. roku życia i nieliczne grupy dorosłych (np. ze względów zdrowotnych).
Słoneczny Brzeg od 1629 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Rodos od 2253 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Costa Brava od 2463 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Zanim jednak podatek wejdzie w życie, proces musi zostać poddany przeglądowi przez władze oraz konsultacjom społecznym. Ponadto konieczne będzie stworzenie odpowiedniego systemu informatycznego, pozwalającego na szybką wymianę informację pomiędzy wszelkimi obiektami turystyczno-noclegowymi na Maderze.
Jak można było się spodziewać, podatek ma się opierać na „zrównoważeniu środowiskowym, kwestiach promocji turystyki, ochronie terenów zielonych i dbaniu o obiekty turystyczne” – przekazał Calado. Władze szacują, że łączny przychód z tego tytułu osiągnie 10 mln euro. 2,5 proc. z tej kwoty ma trafić w formie prowizji do obiektów hotelowych, a reszta do samorządów.
Pomimo zapowiedzianych konsultacji, podatek niechybnie wejdzie w życie i prawdopodobnie będzie obowiązywał w każdej gminie Madery. Dotychczas taką opłatę, nazwaną „EcoTaxa” wprowadzono jedynie w gminie Santa Cruz. Turyści muszą płacić 1 euro dziennie, ale maksymalnie za pięć nocy. Z obowiązku zwolnione są osoby poniżej 18. roku życia.
Od 2022 roku z Polski na Maderę można polecieć Wizz Airem. Węgierska linia realizuje rejsy z Katowic (do końca marca 3 razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty, od początku kwietnia – we wtorki i niedziele) i z Lotniska Chopina (do końca marca 3 razy w tygodniu – we wtorki, piątki i niedziele, od kwietnia – we wtorki i soboty). W ubiegłym roku „wyspa wiecznej wiosny” była hitem wśród polskich turystów – w pierwszych 8 miesiącach odwiedziło ją prawie 65 tys. podróżnych, czyli o 24,8 proc. więcej niż rok wcześniej.