Fly4free.pl

Lufthansa się wściekła i publikuje wynagrodzenia. „Ten strajk jest niezrozumiały”

lufthansa samoloty
Foto: Nate Hovee / Shutterstock
Tylko w ciągu dwóch dni – od nocy z wtorku na środę do czwartku rano – Lufthansa została zmuszona do odwołania ponad 1000 lotów z i do Niemiec. Wszystko z powodu nagłego strajku pracowników naziemnych, którzy domagają się podwyżek. Lufthansa nie rozumie jednak tej nagłej decyzji i publikuje… zaproponowane związkom wynagrodzenia.

To nie jest dobry tydzień dla branży lotniczej. Od poniedziałku do czwartku strajkuje personel Ryanaira, a od piątku do niedzieli pracownicy easyJet. Zaledwie z jednodniowym wyprzedzeniem, do tej grupy dołączyli także 20 tysięcy naziemnych pracowników Lufthansy. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że… rozmowy ze związkami zawodowymi są w toku.

Przypomnijmy, że tzw. strajk ostrzegawczy rozpoczął się dziś 3:45 i zakończy dopiero jutro o 6 rano. Akcja wywołała jednak ogromną konsternację w Lufthansie, bowiem linia musiała z dnia na dzień odwołać ponad 1000 lotów. Anulacje objęły niemal wszystkie loty z Monachium i Frankfurtu, co oznacza 134 tysiące pasażerów dotkniętych problemem.

– We Frankfurcie trzeba odwołać łącznie 678 lotów, w tym 32 już we wtorek i 646 w środę. Oczekuje się, że dotknie to 92 000 pasażerów. W hubie w Monachium trzeba będzie odwołać łącznie 345 lotów, z czego 15 już we wtorek i 330 w środę. Oczekuje się, że wpłynie to na 42 000 pasażerów – wylicza Lufthansa. Pasażerowie, których dotyczy anulowanie, zostaną natychmiast o tym poinformowani i zmienią rezerwację na alternatywne loty, jeśli to możliwe. Jednak dostępne możliwości są bardzo ograniczone – dodaje w oficjalnym komunikacie.

A o co w ogóle chodzi? Na strajk zdecydowali się pracownicy naziemni – głównie technicy i logistycy. Domagają się podwyżek w wysokości minimum 350 EUR miesięcznie. I o ile sam strajk i żądania są w branży lotniczej dość powszechną sprawą, to wszystkich zaskoczyła spontaniczność tej decyzji. Tym bardziej, że związki zawodowe są w stałym kontakcie z linią lotniczą, a rozmowy w tej sprawie trwają w najlepsze. Lufthansa ma już za sobą dwie rundy negocjacji, a trzecia jest zaplanowana na początek sierpnia.

– Po zaledwie dwóch dniach negocjacji związki ogłosiły strajk, który trudno nazwać strajkiem ostrzegawczym ze względu na jego zasięg we wszystkich lokalizacjach i czas jego trwania – komentuje Michael Niggemann, dyrektor ds. zasobów ludzkich i dyrektor ds. pracy Deutsche Lufthansa AG. – Jest to tym bardziej niezrozumiałe, że strona pracodawcy zaoferowała wysokie i społeczne zrównoważone podwyżki płac, pomimo utrzymującej się napiętej sytuacji gospodarczej Lufthansy po kryzysie związanym z pandemią i pomimo wysokiego zadłużenia, a także niepewnych perspektyw dla światowej gospodarki – dodaje.

W efekcie Lufthansa nazwała akcję strajkową niezrozumiałą i zdecydowała się… opublikować propozycje przedstawione związkom ze szczegółami. Linia zaproponowała podwyżkę płacy zasadniczej o 150 EUR miesięcznie od 1 lipca i kolejną – o 100 EUR od 1 stycznia 2023 r. Dodatkowo zapewniła, że podwyższy płacę minimalną do 13 EUR za godzinę od października 2022 i podniesienie wynagrodzenia o 2 proc. w lipcu przyszłego roku (ale to tylko pod warunkiem dodatnich wyników finansowych grupy).

A to oznacza, że przykładowe podwyżki miesięcznego wynagrodzenia podstawowego (brutto) w ciągu najbliższych 12 miesięcy zgodnie z ofertą Lufthansy, kształtują się następująco:

Wynagrodzenie podstawowe/miesiąc: 2000 EUR / Podwyżka miesięcznie: 295 EUR (+14,8%)
Wynagrodzenie podstawowe/miesiąc: 2500 EUR / Podwyżka miesięcznie: 305 EUR (+12,2%)
Wynagrodzenie podstawowe/miesiąc: 3000 EUR / Podwyżka miesięcznie: 315 EUR (+10,5%)
Wynagrodzenie podstawowe/miesiąc: 4000 EUR / Podwyżka miesięcznie: 335 EUR (+8,4%)
Wynagrodzenie podstawowe/miesiąc: 5000 EUR / Podwyżka miesięcznie: 355 EUR (+7,1%)
Wynagrodzenie podstawowe/miesiąc: 6500 EUR / Podwyżka miesięcznie: 385 EUR (+5,9%)

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »