Fly4free.pl

Słynne lotnisko zmienia nazwę. Nowy patron wzbudza kontrowersje i falę krytyki

Foto: Malpensa Airport
Malpensa, czyli główne lotnisko Mediolanu, zmieni wkrótce nazwę i będzie się oficjalnie nazywało lotniskiem Silvio Berlusconi, zmarłego w zeszłym roku znanego przedsiębiorcy i byłego premiera Włoch. Decyzja podzieliła samych Włochów, protestują przeciwko niej m.in. politycy i burmistrz Mediolanu.

Decyzja o uczczeniu Berlusconiego, który zmarł w zeszłym roku w wieku 86 lat, miała zostać podjęta już wkrótce po jego śmierci. Ostatecznie ogłosił ją w patek włoski minister transportu Matteo Salvini.
Ostateczna decyzja należy w tej sprawie do ministerstwa infrastruktury i transportu, a ja jestem gotowy złożyć podpis, pełen dumy i emocji, by uczcić pamięć mojego przyjaciela Silvio, wielkiego przedsiębiorcy, wielkiego obywatela Mediolanu i wielkiego Włocha – powiedział Salvini.
Jak dodał, projekt zmiany nazwy został już zaakceptowany przez włoskiego regulatora lotniczego i ma wszelkie niezbędne zgody, a wniosek dotyczący zmiany nazwy miał pochodzić od samych obywateli Lombardii.

Dokładna data zmiany nazwy nie jest jeszcze znana, ale wiadomo, że projekt budzi emocje. Wspominał o tym nawet sam Salvini, według którego „niektórzy na lewicy pewnie będą narzekać po tym, jak przez lata obrażali go i oczerniali”.
 Ale to Silvio tworzył historię tego kraju i dlatego mediolańskie lotnisko powinno być nazwane jego imieniem – mówi Salvini.
Jednak ja nietrudno się domyślić, decyzja włoskiego rządu wywołała falę krytyki i dyskusji, bo Berlusconi miał w Italii równie wielu zwolenników jak i przeciwników.
Burmistrz Mediolanu Beppe Sala uważa na przykład, że na nazwanie lotniska nazwiskiem Berlusconiego jest zdecydowanie za wcześnie – według niego należy odczekać zwyczajowe 10 lat od śmierci, by w ten sposób uhonorować zmarłego polityka.
Berlusconi był politykiem, który doprowadził do głębokich podziałów, a sam miał za sobą wątpliwą moralni przeszłość, z którą nie identyfikuje się większość mieszkańców Lombardii i Włochów – mówi w rozmowie z „Il Sole 24 Ore” Pierfrancesco Majorino, lider Partii Demokratycznej w Radzie Regionalnej Lombardii.

Malpensa jest głównym lotniskiem Mediolanu i drugim największym portem we Włoszech (po Rzymie-Fiumicino) pod względem liczby obsłużonych pasażerów. W zeszłym roku obsłużyło on ponad 26 mln pasażerów.

Już jesienią z usług lotniska skorzysta wielu nowych pasażerów z Polski, bo nowe trasy na lotnisko Malpensa zapowiedziały już zarówno Wizz Air (z Gdańska, Warszawy i Rzeszowa) jak i Ryanair (z Krakowa i Rzeszowa).

Włoski magnat medialny Silvio Berlusconi był założycielem partii politycznej Forza Italia i trzykrotnym premierem Włoch: w latach 1994-95, 2001-2006 i 2008-2011.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Nie lepiej od razu Bunga Bunga Airport ? :)
atmega, 8 lipca 2024, 21:12 | odpowiedz
Popieram
atmega Nie lepiej od razu Bunga Bunga Airport ? :)
edgardepo, 10 lipca 2024, 12:55 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »